23 Eylül 2023 Cumartesi   

İbrahim GÜLLE / Diş Hekimi /Ağız ve diş sağlığı

DİŞ FIRÇASI SEÇMEK: ELEKTRİKLİ VE MANUEL ÜRÜNLERİN ARTILARI VE EKSİLERİ

 

İyi bir ağız hijyeni sadece diş sağlığı için değil, genel sağlığınız için de çok önemlidir. Aslında diş ve diş eti hastalığı; kalp hastalığı ve diyabet dahil olmak üzere ciddi sağlık problemlerinin gelişimi için önemli bir risk faktörüdür.
Biz her zaman, düzenli olarak diş fırçası kullanmanın dişlerimizi ve diş etlerimizi sağlıklı tutmak için çok önemli olduğunu söylüyoruz. Ama hangi diş fırçası en iyisidir?
1930'ların sonlarında, naylon kıllı diş fırçaları ilk icat edildiğinde, diş fırçası almak isteyen tüketicilerin pek fazla seçeneği yoktu. Şimdi ise durum tamamen farklı. Ağız hijyeni ürünleri satan mağazaların çoğu artık raflarında manuel ve elektrikli çeşitler de dahil olmak üzere farklı türlerde diş fırçalarından oluşan geniş bir koleksiyona sahiptir.
Diş fırçası seçmek için genel ipuçları
İster manuel ister elektrikli olsun, seçtiğiniz diş fırçasında aramanız gereken belirli özellikler vardır.
Boyut. Sizin için en iyi diş fırçası başlığı, dişlerinizin tüm yüzeylerine kolayca erişmenizi sağlamalıdır. Çoğu yetişkin için, 1-1,3 cm genişliğinde ve 2-2,5 cm yüksekliğinde bir diş fırçası başlığı, kullanımı en kolay ve en etkili olacaktır. Daha büyük diş fırçası başlıkları mevcut olsa da azı dişlerinizin yanları ve arkaları gibi ulaşılması zor bazı alanları temizlemek için bunları hareket ettirmenin zor olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca diş fırçası, elinizde rahatça tutabilmeniz için yeterince uzun bir sapa sahip olmalıdır.
Kıl çeşidi. Piyasada yumuşak, orta veya sert naylon kıllı olmak üzere birçok farklı fırça seçeneğiyle karşılaşabilirsiniz. Büyük çoğunluk için orta sertlikte kıllı bir diş fırçası en rahat ve en güvenli seçim olacaktır. Dişlerinizi ne kadar sert fırçaladığınıza ve dişlerinizin gücüne bağlı olarak sert kıllı fırçalar diş etlerine, kök yüzeyine ve koruyucu diş minesine zarar verebilir. Yumuşak kıllı fırçalar ise gerekli mekanik temizlemeyi çoğunlukla sağlayamaz, tüm plağı diş yüzeyinden temizleyemez. Ayrıca fırçalarken diş minesinde mikro çizikler oluşmaması için seçtiğiniz diş fırçasının kıllarının yuvarlak uçlu olduğundan da emin olun.
    Uzman tavsiyesi. Diş fırçası seçiminizi yapmadan önce mutlaka diş hekiminizden bir öneri isteyin. Sizin diş ve dişeti durumunu en iyi değerlendirecek kişi odur.
Diş fırçaları:
Manuel mi? Elektrikli mi?
    Dişlerinizi doğru fırçalama tekniğini kullanarak düzenli olarak temizlediğiniz sürece, manuel veya elektrikli diş fırçasıyla plak oluşumunu azaltabilmeli ve diş etlerinizi sağlıklı tutabilmelisiniz. En iyi diş fırçasını seçerken aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler:
    Maliyet. Genel olarak elektrikli diş fırçaları manuel diş fırçalarından çok daha pahalıdır. Elektrikli diş fırçasının ilk satın alma maliyetine ek olarak, çıkarılabilir diş fırçası başlığını - nasıl manuel diş fırçanızı iki ayda bir değiştirmeniz gerekiyorsa - aynı sıklıkta değiştirmeniz gerekecektir. Tabii ki, elektrikli diş fırçası kullanmak dişlerinizi daha temiz tutmanıza yardımcı olabileceğinden dolayı, düzenli diş fırçalayarak diş tedavisi giderlerinizi azaltıp bunu bu şekilde kâra dönüştürebilirsiniz.
    Beğenilebilirlik. Bazı insanlar elektrikli diş fırçasının titreşim hissinden hoşlanmayabilir. Bazıları içinse elektrikli fırçalar ile daha iyi bir temizlik hissi oluşabilir. Bu nedenle size en konforlu gelen fırça tercih sebeplerinizden birisi olacaktır.
    Verimlilik. Manuel veya elektrikli diş fırçalarının diş eti hastalıklarını azaltmada ve plakları ortadan kaldırmada daha etkili olup olmadığını araştırmak için çok sayıda bilimsel çalışma yapılmıştır. Ve genel olarak aralarında çok ciddi farklar olmadığı bulunmuştur. Ancak, döner başlıklı ve ileri geri hareket eden belirli bir elektrikli diş fırçası türünün ve sonik titreşim yapan yeni nesil elektrikli diş fırçalarının manuel diş fırçalarından daha etkili olduğunu gösterilmektedir.
Çocuklar İçin En İyi Diş Fırçası
    Çocuğunuz için en iyi diş fırçasını seçmek söz konusu olduğunda, doğru ve düzenli kullanacağı bir diş fırçasını seçmek önemlidir. Çocuklar için çeşitli manuel ve elektrikli seçenekler mevcuttur. Ve çeşitli renklerde gelirler ve genellikle klasik hikayelerden ve popüler çizgi filmlerden çocukların en sevdiği karakterleri içerirler. Bazı çeşitler, çocuğunuzun ne kadar süre fırçalayacağını bilmesine yardımcı olmak için müzik bile çalar.
    Çocuğunuza iyi bir diş fırçası seçmek için aşağıdaki önerileri deneyin:
    -Seçtiğiniz diş fırçasının kalite standartları belgelerinin olduğundan emin olun.
-Yumuşak kıllı, çocuk boyutunda bir diş fırçası seçin.
    -Çocuklarınız yeterince büyükse, motivasyonlarını arttırmak adına kendi diş fırçalarını seçmelerine yardımcı olun. Çocuğunuzu sürece dahil etmek ve yeni bir diş fırçası konusunda heyecanlanmak, diş fırçalamayı daha keyifli bir iş haline getirebilir.


Tarih: 17 Eylül 2022 Cumartesi    Hit: 868
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol