06 Temmuz 2020 Pazartesi   

Adem DİŞÇİ / Bilişim ve Yazılım Uzmanı - Oyuncu / Teknoloji ve Sanat

DEPREM’DE NEDEN TELEFONLAR ÇALIŞMIYOR?

 

MERHABA Sevgili Paşavizyon Okurları ;
İstanbul’da meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki deprem sonrasında telefon şebekelerinde sorun yaşanmaya başladı ve çok sayıda kullanıcı sesli arama gerçekleştiremedi. Deprem sonrası şebekelerde problem yaşanmasının temel sebebi, çok sayıda kullanıcının aynı anda sesli arama yapma talebinde bulunmasıdır..
Deprem esnasında sallantılardan dolayı bazı santrallerde elektrik kesintisi yaşanmış veya sistemlerin kendisini kapatmış olabilme ihtimali de var “Bu durumlar gerçekleşme ihtimali olsa da düşük olasılığa sahip. Deprem sonrasında şebeke problemi yaşanması herkesin aynı anda sesli arama yapmaya çalışmasından kaynaklanıyor
‘SES VE VERİ KANALI FARKLI’
Sesli aramalarda problem yaşanmasına rağmen WhatsApp aracılığıyla iletişim sağlayabilirsiniz. “Şebekelerde ses, veri gibi farklı kanallar bulunuyor. WhatsApp aracılığıyla sağlanan iletişim, ses kanalından farklı bir kanalda gerçekleşiyor. Bu nedenle sesli aramalarda problem yaşanırken WhatsApp’la yapılan haberleşmelerde şebeke bunu kaldırabiliyor. Deprem gibi kriz anlarında gerekli olmadıkça telefon görüşmesi yapılmamalı, mesajlaşma tercih edilmeli. Mesajlaşarak haberleşilirse şebekede trafik olmaz ve ses kanalı şebekelerde kullanılır hale gelir. Bu da ihtiyacı olan kamu kurum ve kuruluşlarının kriz anlarında sesli görüşme yapabilmesini sağlar.”
‘DÜNYADA HİÇBİR ŞEBEKE 
BÖYLE BİR TRAFİĞİ KALDIRAMAZ’
Dünyada hiçbir ülkenin kriz anlarında yoğun talebi karşılayabilecek bir telefon şebeke altyapısına sahip değildir. “Deprem anında iletişimin kesilmesinin ana sebebi anlaşılır olması açısından şöyle açıklanabilir: İstanbul’daki herkes arabasını alıp boğaz köprüsüne gitmeye kalksa o kadar arabanın köprüden geçmesi mümkün değil. Dolayısıyla deprem anında herkes telefona sarılıp eşini, dostunu aramaya kalkınca iletişim sistemlerindeki trafiğin artmasına bağlı olarak sistem kilitleniyor ve iletişimde kesintiler meydana geliyor.
‘KURULUM MALİYETİ 10 KAT ARTAR’
Dünyada hiçbir şebeke böyle bir trafiği kaldıramaz. Herkesin aynı anda sesli arama yaptığı bir durumda sistemin çalışır halde olması şebeke kurulum maliyetlerini 10 kat artırır. Şebekenin bu talebi karşılaması teknik olarak imkan dahilinde fakat ekonomik bir seçim olmadığı için ABD dahil olmak üzere hiçbir ülkede bu şekilde bir altyapı bulunmuyor.”
Deprem başkenti olan İstanbul buna hazır olmalıdır. Unutulmamalıdır ki deprem değil bina öldürür ve bu konuda bir an önce insanlarımızı bilinçlendirmeli en azından birbirlerini WhatsApp uygulaması üzerinden aramaları gerektiğini bile anlatsak acil servis telefonları da ulaşılabilir olabilir ve bir insanın hayatı kurtulabilir…   Saygılarımla…

Tarih: 16 Ekim 2019 Çarşamba    Hit: 732
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol