18 Şubat 2020 Salı   

Muhammed SANCAKTAR / Bosna Sancak Kültür ve Yrd. Derneği Bşk. / Bayrampaşa Rumeli Balkan Platformu Bşk. / Geniş Açı

CUMHURİYET VE DEMOKRASİ

 

KIYMETLİ dostlar;
Beşeri sistemler içinde insan tabiatına en uygun yönetim biçimi tereddütsüz Cumhuriyettir. Malumunuz Cumhur halk demektir. Cumhuriyet de halkın yönetimi, çoğunluğun yönetimi anlamına gelmektedir. Yani halkın çoğunluğunun iradesine dayalı olan yönetim şekline Cumhuriyet denir. Türk Milleti olarak Cumhuriyete kadar 16 büyük devlet kurmuş bir milletiz. Türkiye Cumhuriyeti, kurduğumuz 17. devlettir. Türkiye Cumhuriyeti’ni Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları kurup bizlere armağan ve emanet etmişlerdir. Bu emaneti sonsuza dek korumak en büyük ve en temel görevimizdir. Bu hususu Atatürk şu şekilde vurgulamıştır: “Ey yükselen yeni nesil! gelecek sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizlersiniz.”
Kıymetli okurlar,Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu çok kolay olmamıştır. Deyim yerindeyse 7 düvelin, 70 milletin topyekun harp ilan ederek, tarih sahnesinden silmek istedikleri bu Aziz Millet, göğsündeki iman ve inançla dönemin en modern ve en ağır silahlarla donatılmış ordularına karşı 7’den 70’e amansız bir savaş vererek bu Cumhuriyeti kurmuş ve bu mübarek toprakları ebedi yurt edinmiştir.
Bugün içerde, iç meselelerde görüş ve fikir ayrılıklarımız olsa da; Allah korusun vatanımız, milletimiz, devletimiz, istikbalimiz, istiklalimiz ve bekamız söz konusu olursa bu millet her zaman olduğu gibi yine 7’den 70’e kenetlenip bir araya gelmeyi fevkalade iyi bilen bir millettir. Zaten bizi diğer milletlerden farklı kılan en güçlü yönümüz de budur.
Cumhuriyet halkın çoğunluğunun iradesine dayalı bir yönetim biçimi olmakla beraber azınlığın hakkını koruyan  ve teminat altına alan bir yönetim sistemidir de. Demokrasi halkın kendi kendini idare etme şekli olmanın yanında, herkesin hakkına ve hukukuna saygı göstermeyi ve korumayı gerekli kılan bir sistemdir. Demokrasi, ne çoğunluğun azınlığa  ne de azınlığın çoğunluğa tahakkümüne imkan vermeyen bir yapıdır. O  halde Cumhuriyet rejimi tam anlamıyla; demokrasi, insan hakları, eşitlik, adalet ve hürriyet gibi kavramlarla güçlendirilirse çok daha iyi sonuçlar verir ve kalıcı olur.
Cumhuriyetle yönetilen her ülkede demokrasiden söz etmek mümkün değildir. Yanı başımızdaki Suriye, param parça olmuş Libya birer Cumhuriyet’ti. Onlarda eksik olan demokrasi ve insan haklarıydı. Öte yandan Monarşi ile idare edilen her ülkede de demokrasi olmadığını söylemek mümkün değildir. Bunun da istisnaları vardır. Örneğin İngiltere, Monarşi ile idare edildiği halde Avrupa’nın en ileri demokrasisine ve demokrasi kültürüne sahip bir ülkedir. Türkiye Cumhuriyeti bugün yakın coğrafyadaki komşuları ve diğer bazı Asya ve Ortadoğu ülkelerine gerek demokrasi ve gerekse Cumhuriyet rejimi olarak model olan bir ülkedir.
Değerli dostlar, yakın coğrafyamıza bakıp sahip olduğumuz nimetlerin kıymetini bilmemiz gerekiyor diye düşünüyorum. Bunun için  Allah’a ne kadar şükretsek azdır. Bizlere bu güzel vatanı, bu güçlü devleti ve bu güzel Cumhuriyeti kurup emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehitlerimize, gazilerimize ecdadımıza ve bu ülkeyi kanları pahasına koruyan tüm isimsiz kahramanlarımıza sonsuz rahmet, minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Bu vesileyle Cumhuriyet Bayramımızı tüm kalbimle kutluyorum. Kalın sağlıcakla….

Tarih: 16 Ekim 2019 Çarşamba    Hit: 700
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol