18 Ocak 2019 Cuma   

Sadık KAHRAMAN / Gazeteci Yazar / Şehir ve İnsan

ÇOK GEÇ OLMADAN

 

BİR toplumu ayakta tutan, onu bir ve beraber, kardeş, huzurlu kılan en temel şey nedir desem en çok duyacağım cevap ahlak olur herhalde. 
Ahlaki değerleri yozlaştıkça yok olur bir toplum. Çünkü her birey taşıdığı vicdanla, sahip olduğu erdemle bir yer edinir dünyada. 
Her birey, inandıkları, savundukları ve insaniyeti kadar vardır. 
Her toplum da bu değerleri koruduğu müddetçe... 
Bir milletin yücelttikleri, bir milletin arasından sıyrılanlar o millete dair çokça ipucu verir bize. 
O milletin anahtarlarıdır onlar...
Bizim anahtarlarımızı düşünüyorum da kapının kilit tutmaması normal. Batıya’mı Doğuya’mı yöneleceğini bilmeyen, ikilemleriyle boğuşan insanlarla dolu bizim sokaklarımız en nihayetinde. 
Ne yapacağını bilemeyişler, neye inandığını, inanacağını seçemeyişler baktığınız anda suratından okunuyor herkesin. Ve bir caddeyi bu suratlara baka baka tamamladığınızda aklınızda koca bir kaos kalıyor. 
Büyük bir karmaşa. 
O karmaşadan sıyrılıp kapıyı kilitlemek ne mümkün? Televizyonlarımız, izlediklerimiz bizi ele veriyor. 
Dünya üzerinde eleştirmekten bizim kadar haz alan bir toplum daha var mıdır bilmiyorum ama yavaş yavaş bütün kınadıklarımızı bizzat yaşamaya başlıyoruz. Yavaş yavaş tükeniyoruz, yitiriyoruz bütün güzelliklerimizi. 
Devletin kanallarında, hükümetin elindeki medyada her türlü kepazelik sergileniyor. İnsanlar çıkıp kaybolmuş ahlaklarını arıyorlar kanal kanal. 
Biz de oturup izliyoruz. "Arsızlığa cesaret, zinaya aşk dediler. Bir neslin ahlakını işte böyle yediler" demiş Üstad Necip Fazıl. 
Bunu seneler önce söylemiş. Aradan geçen zaman, bizi kendimize getirememiş. Daha da batmışız bu rezil bataklığa. Milyonlarca insana devletin gözü önünde izletilen programlar, diziler, kahvehanede konuşur gibi ağzından salyalar akıtarak konuşan adamların bağırıp çağırdığı güya spor programları.. Nereye gidiyoruz? 
Dizilerde şiddet, tecavüz, her türlü sapkınlık, akla hayale gelmeyecek arsızlıklar gırla. Türkiye'nin gelmiş geçmiş en muhafazakar hükümeti denilen hükümet döneminde hızla artarak oluyor bunlar. Muhafazakar-demokrat partimiz kendi kanallarında bile bu dizilerin oynamasına göz yumuyor. Kendisine yakın olan medya patronlarının her rezilliğine eyvallah diyor adeta. 
Zamanında evlilik programı diye bir rezilliği senelerce kakaladılar millete, şimdi de ajite müziklerle bezeli sözüm ona sosyal içerikli programlar yapıyorlar. Ekrana çıkardıkları insanların yüzüne iki üç zoom, hele bir de ağlarsa daha yakın çekimler, fonda arabesk bir şarkı, sunucunun suratında kıvırabildiği kadar hüzünlü bir ifade ve konumuz saatlerce şu: "Bu adam senin baban mı değil mi?" Herkesin dilinde bir DNA testidir gidiyor. 
Bu nedir yahu? Toplumumuzun DNA'sı bozuldu asıl. Spor gibi bir alana dair yapılan programlarda bile zorbalıktan geçilmiyor. 

Tarih: 17 Nisan 2018 Salı    Hit: 811
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol