16 Temmuz 2019 Salı   

CHP’DE ADAY KRİZİ!

CHP’DE ADAY KRİZİ!
 

CHP'de yerel seçim konusunda devam eden aday krizlerinin ardı arkası kesilmiyor. CHP Bayrampaşa İlçe Başkanlığı yönetim kurulundan 6 asil, 9 yedek üye ile birlikte Gençlik Kolları ve Kadın Kolları Yönetimi, aday belirleme sürecinde iradelerinin hiçe sayıldığını açıklayarak istifa ettiklerini açıklaması büyük krize neden oldu.

CHP Bayrampaşa ilçe teşkilatında Gençlik Kolları ve Kadın Kolları Yönetim Kurulu ile ilçe yönetim kurulundan ve mahalle teşkilatlarından bazı isimlerin istifa etmesiyle büyük şok yaşanırken, bugün bir açıklama yapan CHP Bayrampaşa İlçe Başkanlığı, sert eleştirilerde bulundu.

31 Mart 2019 yerel seçimleri için aday adaylarından Remzi Albayrak’ın CHP Bayrampaşa Belediye Başkan Adayı olarak açıklanmasından rahatsız olan Gençlik Kolları Başkanı Göktunç Şentürk ve yönetimi,  Kadın Kolları Başkanı Arzu Doyran ve yönetimi, İlçe yönetim kurulundan 6 asil ve 9 yedek yönetim kurulu üyesi ile bazı mahalle başkanları görevi bıraktıklarına dair istifalarını ilçe, il ve genel merkeze gönderildiği belirtildi.
CHP’de yaşanan bu şok istifaların ardından bugün bir basın toplantısı yapan CHP Bayrampaşa İlçe Başkanı İbrahim Kahraman sert açıklamalarda bulundu.

GENÇLİK KOLLARINDAN ‘AHBAP-ÇAVUŞ İLİŞKİSİ’ ELEŞTİRİSİ

Göktunç Şentürk’ün başkanlığındaki CHP Bayrampaşa Gençlik Kolları yönetim kurulu üyeleri istifa açıklamasında, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Sayın Ekrem İmamoğlu sahada adeta ‘tek başına’ var gücü ile çalışırken; ona güç verecek ilçe adaylarının kamuoyunun talepleri ve örgüt düşüncesinin bir yana bırakılarak ahbap-çavuş ilişkisi ile belirlendiği izlenimi had safhadadır. Açıktır. Üzülerek görüyoruz ki; Bayrampaşa’daki aday belirleme yöntemi de ‘Kongre-Kurultay-imza’ denklemine sıkıştırılmıştır. Partimizin yetkili kurulları ve il başkanı Canan Kaftancıoğlu tarafından sürecin her safhasında adaylaşmanın profil belirleme ve kamuoyu anketleri ile gerçekleşeceği bilgisi verilmiştir. Gerek isim, gerek profil bazında yaptırıldığı söylenen anketlerin şeffaf bir şekilde Bayrampaşa ilçe örgütümüz ile paylaşılması gerektiğine inanıyoruz. Seçim kazanmak yerine ekip yaratmak tercihi ile yapıldığına inandığımız aday atamasının, Bayrampaşamıza 5 yıl kaybettiren eğitim gerçeği ile bu olumsuz durumun vebalini, bu senaryoyu yazanlara ve ona figüranlık edenlere bırakıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

KADIN KOLLARINDAN ‘KAZANMA DEĞİL KAYIRMA’ ELEŞTİRİSİ

Arzu Doyran başkanlığındaki CHP Bayrampaşa Kadın Kolları yönetim kurulu da istifa ettiklerine dair kamuoyu açıklamasında, “Emeğin değersizleştirildiği, çalışmanın güçleştirildiği, kazanma iddiasının önemsizleştiği bir dönemde başarının imkansızlaştığı fikri, hepimizde hakimdir. Tüm bu olumsuzlukların üzerine; kazanma değil kayırma ile belirlenmiş olduğunu gördüğümüz adaylar ile hedeflenen başarıya ulaşabilmenin imkansızlığı açıktır. Uzun yıllar sonra seçim kazanma umudunun yeşerdiği ilçemizde, ekipçi anlayış ile gerçekleştirilen aday atamasının, tüm bu umutları yok ettiğini paylaşıyor olmaktan büyük üzüntü duyuyoruz. Belirtmiş olduğumuz tüm bu sebepler neticesinde, bu kurgunun bir parçası olmayacağımızı belirtiyor, büyük bir gurur ile yürüttüğümüz Kadın Kolu Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Üyeliklerinden istifa ediyoruz” açıklamasını yapmıştı.

YÖNETİM KURULU ÜYELERİNDEN ‘ÖRGÜTÜ BİRBİRİNE KIRDIRAN ADAY’ ELEŞTİRİSİ

CHP Bayrampaşa İlçe Yönetim Kurulu’ndan istifa eden yönetim kurulu üyeleri Saniye Gökçel, İsmail Külüğ, Veysel Kılıvan, Salih Sevim, Hüseyin Ferit Üstün ve Hacı Subaşı ise; “25 Aralık 2017 günü gerçekleştirilen ilçe kongremizden bugüne kadar geçen zaman zarfında, ilgili ilçe başkanının tüm antidemokratik tutumlarına karşın, tarafımıza oy veren kongre delegelerimizin üzerimize yüklediği sorumluluğu yerine getirmek için görevimize var gücümüz ile devam etmeye çalıştık. Bu süre zarfında, yaşanan tüm olumsuzlukların, gerek 24 Haziran seçimleri gerek mahalli seçimler öncesi, çalışmalarımızı sekteye uğratacağı yönündeki düşüncelerimizi partimizin üst kurulları ile defalarca paylaşmamıza rağmen hiçbir önlem alınmamış olması, bugün içine düşülen durumun dün ki habercisiydi. Tüm bu yaşanılanlar sonrası, olumsuzlukların müsebbibi olarak gördüğümüz profilin, örgütümüze danışılmadan, adeta inat edilerek ilçemizde adaylaştırılmış olması hepimizi derinden üzmüştür. Kısa süreli ilçe başkanlığı süresince, örgütü birbirine kırdırmış, Yönetim Kurulu, Gençlik Kolu ve Kadın Kolunu işlevsiz hale getirmek için elinden geleni yapıp ötekileştirmiş bir adayın, ilçemizde seçim başarısını ne şekilde sağlayacağını kamuoyunun değerli takdirine bırakıyoruz. Tüm bu olumsuzluklara rağmen mücadele etmeye çalışmış ilçe yönetim kurulu üyeleri olarak, fikirlerin önemsenmediği, çalışmanın engellendiği bir yapıda, başarının geleceğine inanmıyoruz” açıklamasında bulundu.

BAŞKAN KAHRAMAN’DAN ADAY ADAYLARINA SİTEM

CHP Bayrampaşa İlçe Başkanı İbrahim Kahraman ise CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Muradiye Albayrak Şit, CHP Bayrampaşa Belediye Başkan Adayı Remzi Albayrak, CHP Bayrampaşa Belediye Başkan Aday Adayı Müzeyyen Çetin ile birlikte bir basın toplantısı yaparak istifa eden gençlik ve kadın kolları yönetimi ile yönetim kurulu ve mahalle başkanlarını sert şekilde eleştirdi. Toplantıya diğer belediye başkan aday adaylarını da davet ettiklerini ancak yoğun programları nedeniyle katılamadıklarını ifade eden CHP Bayrampaşa İlçe Başkanı İbrahim Kahraman, “Geçtiğimiz haftalarda tüm aday adayları ile birlikte yaptığımız kahvaltılı toplantıda ‘kim aday gösterilirse arkasında duracağız’ söylemlerine rağmen bugün bu davete belediye başkan aday adaylarından Müzeyyen hanım dışında gelen olmamasından dolayı büyük üzüntü duyduk. Kadın Kolları yönetimi ve Gençlik Kolları yönetiminin istifa etmeleri bizleri üzmedi, hatta bizleri rahatlattı. Bu saatten sonra Belediye Başkan Adayımız Remzi Albayrak’ın örgüt olarak tek bir yumruk olarak adayımızın yanında olacağız, adayımızla birlikte meclis üyesi adaylarını hazırlayacağız. Bayrampaşa’da 31 Mart akşamı iktidar olacağız” ifadelerini kullandı.

CHP BAYRAMPAŞA’DAN ZEHİR-ZEMBEREK AÇIKLAMA

Daha sonra CHP Bayrampapaşa İlçe Başkanlığının basın açıklamasını okuyan Başkan İbrahim Karaman’ın açıklaması şu şekilde, “Cumhuriyet Halk Partisi Bayrampaşa İlçe Başkanlığı olarak göreve başladığımız 24 Aralık 2017 tarihinden itibaren partimiz ve davamız için örgüt ve yönetim işbirliği içerisinde yılmadan yorulmadan özverili bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde gece gündüz çalışarak partimizin başarısı için çaba harcadık. 31 Mart yerel seçimlerinde de örgütümüzle birlikte çalışmalarımız artarak devam edecektir. Partimizin içerisinde bulunan küçük bir grubun Remzi Albayrak’ın ilçe başkanlığı döneminde ve daha sonra yönetim kurulu üyeleri tarafından ilçe başkanı seçilen eski ilçe sekreteri İbrahim Kahraman’ın ilçe başkanı olmasından bu yana bilinçli olarak huzursuzluk yaratmakta ahenk içinde çalışılmasına engel olmaktadırlar. Ayrıca asılsız seviyesiz iftira itibarsızlaştırma politikalarına devam etmişlerdir. Bu grubun her türlü kendi çıkar politikalarına rağmen ilçe yönetimimiz çalışmalarına dik duruşlarıyla sabır ve sükunet içinde devam etmektedir. Daha 15 gün önce tüm aday adayları ile siz değerli basın temsilcileri önünde birlik mesajları verirken, her kim aday olursa olsun adayımızın ve partimizin başarısı için her türlü çalışmaya destek vereceğini ifade edenler bugün adaylıklarının gelmemesi üzerine etkileri altına aldıkları dar grupçu ve hizipçi anlayışları harekete geçirerek CHP’nin seçim başarısını engelleme girişimi başlatmışlardır. Bilinmelidir ki bu çabaları örgütümüzün nezdinde de beyhudedir ve boşa çıkarılacaktır. Biz CHP örgütü olarak ülkemize ve geleceğimize sahip çıkmaya dün olduğu gibi bugün de kararlı bir şekilde devam edeceğiz. CHP  Bayrampaşa ilçe yönetimi ve örgütü olarak bu istifaların yerel seçim öncesi yapılmasının tesadüf olmadığının ve bilinçli olarak parti çalışmalarını sabote etme girişimleri olduğunun farkındayız. Bu sebepten istifalarını yönetimimiz için kaybedilmiş kişiler olarak değil içimizde bulunan sözde CHP’lilerin kendilerini su üstüne çıkarması olarak görebiliriz.  Bizler ilçe yönetimi ve parti örgütü olarak bundan sonraki süreçte eskiden de olduğu gibi hedefimiz doğrultusunda daha verimli çalışmalar yürütmeye kararlıyız. Yönetim olarak hiç kimsenin baskısı altında kalmadan özgür irademizle ülkemizin ve halkımızın menfaatleri doğrultusunda çalışacağız. CHP 96 yıllık dev bir çınardır ve kökleri vatanımızın her karış toprağını sarmıştır. Bu Çınar, zayıf kurumuş dallarından kurtularak yeni filizler verecek ve daha da büyüyecektir. İlçe örgütü olarak başta ilçe başkanlığımız olmak üzere belediye başkan adayımız Remzi Albayrak’ın yanında olduğumuzu ve tam bir dayanışma içinde bulunduğumuzu kamuoyuyla paylaşıyoruz.”

 

Tarih: 30 Ocak 2019 Çarşamba    Hit: 6044

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol