04 Ağustos 2021 Çarşamba   

Cemil SAĞLAM / Gazeteci Yazar / Basın Tribünü

BUNLARIN HEPSİ KAHPE

 

BUNLARIN HEPSİ KAHPE: YUNAN, RUSYA, ABD, İSRAİL VE ERMENİSTAN...
Ermenistan dayak yemeye başlayınca Rusya duramadı ve Azerbaycan ile arasında arabuluculuğa soyundu. Neticede Ermenistan ve Azerbaycan Dışişleri bakanları Rusya Dışişleri Bakanı’nın arabuluculuğunda Moskova’da bir araya geldiler. Uzun görüşmeler sonunda iki taraf arasında ateşkes imzalandı. Aslında iki taraf arasında demek pek doğru değil. Çünkü ateşkes kararına Azerbaycan uyarken daha masa dağılıp Azerbaycan Dışişleri Bakanı ülkesine dönmeden Ermeniler yerleşim merkezlerine saldırılarını başlattı. Böyle olunca iki taraflı ateşkes kararı uygulamaya geçilmeden kâğıt üzerinde kaldı. Hemen belirteyim ki, böyle bir durum hiç sürpriz olmadı. Çünkü daha görüşmeler başlamadan Karabağ’ın işgalden kurtarılması masada mümkün değildir. Bu işin tek yolunun arazide Ermenilerin sopa ile Karabağ’dan çıkartılmasıdır. 
***
ABD’nin Baltık’taki zorlamaya paralel olarak yürüttüğü Karadeniz ve Hazar açılımı ister istemez Doğu Akdeniz açılımıyla örtüşüyor; dahası İsrail’i de içine alarak büyüyor. ABD-Yunanistan-İsrâil üçlüsü bu açılımın sacayağını teşkil ediyor. Türkiye ise burada apaçık olarak dışlanıyor.  Kıbrıs hâlâ muallakta. Ama yakın zamanda adanın mühim bir gerilim odağı hâline gelmesine şaşırmamalıyız. Azerbaycan-Ermenistan gerilim hattı ise Levant bölgesinde ise sağlanmak istenen Kürt(PKK) devleti projesi ile eklemlendirilmiş bir şekilde gelişiyor. Bu gerilim aynı zamanda İran’ı da, hiç görmek istemediği bir noktadan, Kuzey’den kuşatıyor. Kuzey Azerbaycan Türklüğü ile İran’daki Güney Azerbaycan Türklüğünü birleştirmek üzere yürütülecek süreçler, hiç şüphe yoktur ki İran’ı çok zorlayacaktır. Ermenistan’ın çok zavallı bir konumda olduğunu düşünüyorum. Kaybetmeleri aşikâr olan bir savaş bunun bedeli olacaktı. ABD’nin yaptığı ise Ermenistan’ı ileri sürerek ateşi yakmaktı. ABD meclislerinde Yahudi lobilerinin Ermeni lobisini kesmesi, İsrail’in Azerbaycan’da ayağına yer etmesi bunun göstergesi sayılmalıdır. 
***
AFİYET OLSUN
Biz gazetecilerin meşhur bir sözü vardır: "Köpek, adamı ısırırsa bu haber değildir. Ama, adam köpeği ısırırsa bu haber olur" derler.
Şimdi, bu da nereden çıktı diyeceksiniz. Siyasette bu adam yemek kelimesi meşhurdur ya, hazır yemekten bahsederken bu sözü hatırlatmak istedim.
Çok duymuşsunuzdur; Bir partide biri azıcık sivrildi mi, onu çekemeyenler ya da çıkarına ters düşenler hemen onu yemeğe kalkarlar ve "YEDİK" derler.
Bu derneklerde de, spor kulüplerinde de böyledir.
Seçim zamanı, adam yeme faslı başlar; "dikkat et seni yiyecekler" veya "buna dikkat edelim, bunu yiyelim."
Afiyet olsun.
Zaten bu yiyicilerin işi gücü yemek olduğundan, kafaları da yemekten başka bir şeye açalışmaz.
Bu yüzden değil midir ki, partilere baktığımızda birbirini yiyen yiyene; bakan bakanı, delege delegeyi, üye başkanı, başkan üyeyi hep yemeye çalışır.
Adam yemek ayrı bir sanat mıdır, yoksa bazılarının sanatı mı adam yemektir, bilinmez.
Partilerde neden iç çekişme var?
Adam yemekten. 
Sporumuz neden gelişmiyor?
Adam yemekten.
İnsanlarımız neden sosyal faaliyetlerden soğutulmuştur?
Adam yemekten.
Bir başka söz daha vardır: "Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın" derler.
Doğru mudur? Asla.
Herkes aynı şeyi düşünürse, toplum nasıl kalkınır, hak nasıl aranır? O zaman herşey belli bir kaç kişinin, birkaç yöneticinin tekelinde olmaz mı? Onlar da istediği gibi ve kendi mantıklarına göre bir yönetim sergilemezler mi?
Bu, elbette ki hoş bir şey değil. Bu nedenle hepimiz bu memleket sorunlarına vatandaşlık bilinciyle sahip çıkmalı ve mutlaka çeşitli alanlarda görevler üstlenmeliyiz. Aksi halde başkalarını yaptıkları işlerden dolayı eleştirme hakkını kendimizde bulamayız.
Ya toplumun içinde toplum sorunlarıyla içice olacağız ve bir rolümüz olacak.
Ya da: İsteyen, istediği gibi at koşturacak, biz de seyirci olacağız.
Başka yolu yok... 
***
BAYRAMPAŞA’DA PARKLAR YENİLENİYOR
Bayrampaşa Belediye Başranı Atila Aydıner’in daha yeşil bir Bayrampaşa hedefi, Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün çalışmalarıyla şekilleniyor. İlçe sakinlerinin aileleri ile birlikte keyifli vakit geçirebileceği yeşil alanların sayısı, müdürlük çalışanlarının özverili çalışmalarıyla arttırılırken mevcut parklar da bakım çalışmaları yapılarak yenileniyor. Parklarda yürüyüş ve spor yaparak yeşilin tadını çıkaran Bayrampaşa sakinleri ise “İyi ki bu parklar var” diyor. 
***
İKİ BAŞKANADA HAYIRLI OLSUN
MHP Bayrampaşa İlçe Başkanı Yaşar Kaba’nın MHP İstanbul İl Yönetim Kurulu’na seçilmesiyle, MHP Bayrampaşa İlçe’nin yeni Başkanı İbrahim Yeşil oldu. Her iki başkana yeni görevlerinde başarılar dilerim.
***
KAHRAMAN BAŞKAN İBB’DE
İBB İtafiye Daire Başkanı Remzi Albayrak’tan sonra, İtfaiye Daire Başkanlığı Yangın Önlem Amirliği Müdür Yardımcılığı görevine İbrahim Kahraman getirildi. İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesinde iki Bayrampaşalı, İstanbul halkına hizmet edecek. Hadi hayırlısı olsun.
***
BAYRAMPAŞA BELEDİYESİ’NDEN EĞİTİME ONLİNE DESTEK
Bayrampaşa Belediyesi Bilgi Evleri online dersler uygulaması ile uzaktan eğitim programı başlattı. Öğrenciler “Bayrampaşa Belediyesi Bilgi Evleri” Youtube kanalından dersleri takip edebilecek. Vatandaşlarımız: 0 (212) 544 12 72 nolu telefondan detaylı bilgi alabilirler.
***
BİLİM MERKEZİ ÖĞRENCİLERİ GURURUMUZ OLDU
Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi, bu yıl Gaziantep’te gerçekleştirilen Türkiye’nin en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2020’de Biyoteknoloji ve İnovasyon Fikir kategorisinde Türkiye ikincisi oldu.  
***
BAYRAMPAŞASPOR İYİ BAŞLADI
Yeni sezona, yeni başkan, yeni yönetim ve yeni futbolcu kadrosu ile iyi bir başlangıç yapan Bayrampapaşaspor, 2 maçta topladığı 6 puanla rakiplerine göz dağı verdi. Sezonun uzun soluklu bir süreç olduğu unutulmadan, istikrarlı futbol ve alınacak galibiyetlerle sezonun sonunda ipi göğüsleyen taraf neden olunmasın.
***
Enteresan köy isimleri!
Gitmesek de görmesek de o köy bizim demekte tereddüt edeceğiniz 25 köy ismi:
1. Ankara - Gebeler Köyü
2. Ordu - Keş Köyü
3. Kayseri - Sakaltutan Köyü
4. Amasya - Vermiş Köyü
5. Balıkesir - Çakallar Köyü
6. Şanlıurfa - Öküzöldü Köyü
7. Kocaeli - Gebeşler Köyü
8. Çanakkale - Çıplak Köyü
9. Mersin - Malaklar Köyü
10. Şanlıurfa - Tantana Köyü
11. Kırıkkale - Cinali Köyü
12. Şanlıurfa - Estağfirullah Köyü
13. Antalya - Domalan Köyü 
(şimdiki adı Yeşilöz)
14. Şanlıurfa - Göbekli Köyü
15. Edirne - Büyükdöllük Köyü
16. Bolu - Güney Felakettin Köyü
17. Manisa - Dingiller Köyü
18. Mersin - Yalamık Köyü
19. Nevşehir - Civelek Köyü
20. Şanlıurfa - Yumurtalık Köyü
21. Ağrı - Azrail (Güvendik) Köyü
22. Eskişehir - Yeşildon Köyü
23. Sivas - Döllük Köyü
24. Antalya - Çakış Köyü
25. Şanlıurfa- Gerdek Köyü

Tarih: 14 Ekim 2020 Çarşamba    Hit: 9674
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol