05 Ağustos 2020 Çarşamba   

Ercan GÜL / Eski futbolcu / Sportmence

BUNLAR FUTBOLA YABANCI!

 

YAZIMA başlarken son günlerde sık sık verdiği kararlarla eleştirilen hakemlerden söz etmek istiyorum. İki farklı maçta hemen hemen aynı pozisyona hakemlerin verdiği kararlar haliyle taraftarlara saç baş yoldurtuyor. İnsan haliyle kimsenin yeni futbol kurallarını bilmediğini düşünüyor. Hakemler öncelikle kuralların tamamına hâkim olmak zorundalar. Bunun yanı sıra kararlarında kesin ve net olmalılar. Tabii ki en başta da adaletli olmak zorundalar. Hakem sahada güven vermeli ki futbolcular da hakemin kararlarına saygı duymalı. 
Son haftalarda hakemlerin maç performansları çok konuşulmaya başladı. Haliyle taraftarların da sabrı zorlanıyor. Hakemler böyle devam ederse durum vahim. Çünkü belli bir süre sonra taraftarlar maçlara gitmemeye başlar. Seyirci maça gitmezse de futbol öksüz kalır. Seyirciyi statlardan uzaklaştırmamak için hakemlerimizin bir an önce kendilerine çeki düzen vermeleri gerekiyor. Hâlbuki VAR uygulamasıyla hakemlerin işlerinin kolaylaşması gerekirken iş tam aksi yönde ilerlemeye başladı. VAR uygulaması olmasına rağmen hakemler pozisyonu kaçırıyor veya yanlış yorumlayabiliyor. Seyirciler de haliyle hakemler de art niyet arıyor. Taraftarlar hafta sonlarını maça ayırıp bütçelerinden de ciddi miktar ayırarak statların yolunu tutuyor. Fakat hakemlerin kötü yönetimi sahada ter döken futbolcuların emeğini çaldığı gibi tribünde hafta sonlarını gönül verdiği takıma ayıran seyircilerin de emeğini çalmış oluyor. 
Yazımın ikinci bölümünde ise ülkemizdeki yabancı futbolcuların performansına değineceğim. Yabancı futbolcuya yaptığımız yatırımı altyapımıza yapsaydık şu an ülke futbolu çok daha farklı yerlerde olurdu diye düşünüyorum. Yabancı futbolcu adı altında takımlarımızda içi geçmiş yabancı uyruklu futbolcular top koşturuyor diyeceğim ama inan bu içi geçmiş isimler top bile koşturmuyor adeta sahada yürüyorlar. Aldığı tek kuruşu dahi hak etmeyen bazı yabancı isimlere teknik adamların forma vermesi de hayret verici bir durum. Aldığı para karşılığında sadece yan pas yapan, takım oyununa katkısı olmayan yabancı oyuncuları kadroda görünce isyan ediyorum. Nasıl olsa alternatifim yok deyip sahada gezen, terlemeyen, formasının ütüsü dahi bozulmayan oyuncular ülkemizde para kazanıyorlar. Biz bu adamları yan pas yapsınlar diye mi transfer ediyoruz!
Yukarıda bahsettiğim umursamazlığı Real Madrid ile Galatasaray arasında oynanan Şampiyonlar Ligi maçında gördük. Sahada hiçbir varlık göstermeyen oyuncular rakibinden fark yiyerek sahadan ayrıldılar. Futbolda her türlü sonuç var. Elbette mağlup olabilirsin, fark da yiyebilirsin ama sahada mücadele etmezsen taraftar seni affetmez. 
Sahadaki bu kadar yabancıya tribünlerdeki on binler Türkçe tezahürat yapıyor. Kimse taraftarların ne dediğini anlamıyor ki. Taraftar takımı ateşleyecek marşlar söylese de sahada bunu anlayan futbolcu yok. Durum böyle olunca da sahada takım adına ne bir ruh ne de bir mücadele görmek mümkün. 
Real Madrid ile Galatasaray arasında oynanan altyapı maçında dünya devi rakibini 4-2’lik skorla deviren gençlerimizi alınlarından öpüyorum. Sizler mücadelenizden vazgeçmeyin elbet sizi görecek bir teknik adam da çıkacak bu ülkede. 
Haydi, kalın sağlıcakla…

Tarih: 15 Kasım 2019 Cuma    Hit: 974
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol