16 Temmuz 2019 Salı   

BOŞNAKLAR MAHKEMEDE!

BOŞNAKLAR MAHKEMEDE!
 

Bir televizyon programında Boşnak vatandaşlara karşı aşağılayıcı sözler söylediği gerekçesiyle yargılanan Rasim Ozan Kütahyalı hakkında ilk duruşmaya katılmaması gerekçesiyle zorla getirme kararı verildi.

KÜTAHYALI DURUŞMAYA KATILMADI

Rasim Ozan Kütahyalı hakkında 'halkın bir kesimini sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama' suçlamasıyla dava açılmıştı. İstanbul 27. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen ilk duruşmaya sanık Rasim Ozan Kütahyalı katılmadı.

DURUŞMA ERTELENDİ
Ara kararını açıklayan mahkeme, sanığın avukatı tarafından her ne kadar sanığın çağrı üzerine Almanya'ya gittiği söylense de duruşma gününün sanığa 3 ay önceden bildirilmiş olması nedeniyle bir sonraki duruşmaya zorla getirilmesine karar verdi. Duruşma eksikliklerin giderilmesi için 12 Nisan 2019 tarihine ertelendi.

6 AYDAN 1 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

Duruşmanın ardından açıklama yapan Bosna Hersek Federasyonu avukatı Serap Göksu, bütün Boşnaklar adına bu davanın takipçisi olacaklarını söyledi.

İddianamede, sanık Rasim Ozan Kütahyalı'nın 19 Kasım 2017'de Beyaz TV'de yayımlanan "Beyaz Futbol" programında yorumcu olarak bulunurken kendisine yapılan bir şakaya karşı cevaben canlı yayında sarf ettiği bir sözün Boşnak kökenli vatandaşları aşağılama niteliğinde olduğu, Boşnak/Balkan dernek ve vakıflarının şikayette bulunduğu ve sanık Kütahyalı'nın suçlamayı kabul etmediği belirtiliyor. Tüm delillere göre üzerine atılı suçu işlediği belirtilen Kütahyalı'nın "halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçundan 6 aydan 1 yıla kadar hapsi isteniyor.

Tarih: 01 Şubat 2019 Cuma    Hit: 8083

Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol