23 Ekim 2020 Cuma   

BİTMEYEN AŞKIMIZ ÇAY

BİTMEYEN AŞKIMIZ ÇAY
 

* Dünyada kimyasal ilaçlama yapılmayan tek çay olan Türk çayı, en sağlıklı ve en organik çay olma özelliğini taşırken, Türk çay firmaları arasına Bayrampaşa’dan genç bir firma daha katıldı. İçerisinde hiçbir katkı maddesi olmayan, tadı ve lezzetiyle kısa sürede beğenilen ES tea Çay’ın genç patronu Yasin Sönmez ile firmanın kuruluşundan gelecek projelerine kadar bir çok şeyi Paşavizyon okuyucuları ile paylaştı.
Ülkemizde sudan sonra en sık tüketilen içecek olan çay, hayatımızın her anında kendine yer buluyor. Güne başlarken, gün arasında ve günü noktalarken onunlayız. Sıcak yaz aylarında bile vazgeçemiyoruz ondan. Çay, insanlık tarihinin çok eskisinden bu yana çok sevilerek kültürlerimizde yerini almıştır. Çayın kökeni, üretimi, demlenişi ve dünyada çay kültürü hakkında söylenecek çok şey vardır. Fakat ülkemizde ve dünyada Karadeniz Çayı’nın yeri bambaşkadır. Rakımı çok yüksek, oksijeni bol tepelerin, üzerine yağan karın saf suyuyla beslenmiş çay bahçelerinde filizlenerek başlar, Karadeniz Çayı’nın yolculuğu. Neşesini emeğine harman etmiş binlerce kişinin elleriyle toplanarak modern teknolojiyle donatılmış fabrikalarda işlenip sıcak dost sohbetlerinde “tavşan kanı” içimiyle bize eşlik etmeyi sürdürür.
Yaklaşık 1.5 yıl önce Bayrampaşalı genç girişimci Yasin Sönmez tarafından kurulan ES tea Çay, kısa sürede önce Bayrampaşa sonra İstanbul’da sevilmeye başladı. Sırada ise ES tea Çay’ın tüm Türkiye’ye sevdirilmesine geldi. Henüz 23 yaşındaki genç iş insanı Yasin Sönmez, içerisinde hiçbir katkı maddesi olmayan, tadı ve lezzetiyle kısa sürede beğenilen ES tea Çay’ın kuruluşundan gelecek projelerine kadarki süreci Paşavizyon okuyucuları ile paylaştı. Biz sorduk, Yasin Sönmez  tüm samimiyetiyle cevapladı. İşte ES tea Çay'ın genç patronuyla demli, keyifli bir sohbet!

ÖNCELİKLİ OLARAK SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?
23 yaşındayım. Evliyim ve bir çocuk babasıyım. İstanbul doğumluyum. Aslen Trabzonluyum. Kuzey Makedonya’nın Üsküp şehrinde Mimarlık Fakültesini bitirdim.  12 yıldan beri Bayrampaşa’da ikamet ediyorum.

ÇAY ÜRETİMİNE NASIL KARAR VERDİNİZ VE ES TEA İSMİ NEREDEN GELİYOR?
Türk milleti olarak çayı çok seviyoruz. Memleketimiz Trabzon’da da çay üretimi önemli bir yer tutuyor. Trabzon’un Of ilçesinde, sahilden 22 km uzaklıkta 700 rakımlı, tırların dahi ulaşamadığı ve bu nedenle kamyonlarla ürünleri taşımak zorunda kaldığımız köyümüzde fabrika kurduk. Oradaki insanlara iş istihdamını sağlamak, gençlerimizin büyük şehirlere göçmesini önlemek için fabrikamızı kurmaya karar verdik. Balaban Yaylası’na bağla Hamzalı köyünde 10 bin metrekare alana sahip son derece modern ve teknolojik bir donanıma sahip fabrikamızı kurduk. Fabrika üretimimize geçen yılın mayıs ayı itibariyle başladık. 1.5 yıldan beri faaliyette olan fabrikamızda günlük 120 ton yaş çay kapasitesine sahibiz. Firmamız bünyesinde ES Birlik İnşaat var. Yine ES diye birçok firmamız bulunduğu için çay firmamızın adını ES tea olarak kurduk. Kurucu üyemiz ve Onursal Başkanımız Emin Sönmez’in baş harfi ile soyadının ilk harfini oluşturan kelimeler. Firma adımızı da ES tea olarak uygun gördük.

İYİ BİR ÇAY İÇMEK İÇİN GEREKEN ÖZELLİKLER NELERDİR?
Çay içmek keyifli bir şeydir. Üretimi ise zordur.  Siyah çayın işlenmesinde dört temel aşama vardır. Bunlar; soldurma, kıvırma, fermantasyon ve kurutmadır. Çay yaprağının ürüne işlenmesi sırasında çay aromasının oluşumu, bitkiye, coğrafi bölgeye, iklim ve üretim koşullarına bağlı olarak değişen karmaşık bir işlemdir. Çay işleme sırasında uygulanan özellikle soldurma ve fermantasyon aşaması aroma maddelerinin oluşumunu büyük ölçüde etkiler. Çay aroması, son yıllarda ürünün fiyatını belirleyen önemli bir kalite kriteri olarak gösterilmektedir. Çay, tropikal bölgelerde ve iklim bakımından bol yağışlı ve sıcak alanlarda yetişiyor. Bitkinin normal gelişebilmesi için toplam yıllık yağışın 2000 mm’den az olmaması ve aylara göre yağış dağılımının düzenli bulunması gerekiyor. Çay tarımında yetiştiricilik ise, genel olarak tohum ve çelikle çoğaltılan fidanlarla yapılıyor. Türkiye’de Doğu Karadeniz Bölgesinde Gürcistan sınırından başlayarak çay tarımı yapılıyor. Türk çayı dünya pazarında en kaliteli çay olma potansiyeline sahip.

ES TEA ÇAYI, DİĞER ÇAY MARKALARINDAN HANGİ ÖZELLİKLERİ AYIRIYOR VE
SEKTÖRDEKİ KONUMUNUZ NEDİR?
ES tea kendini yenileyen ve geliştiren, global olma vizyonuyla hareket eden bir marka. 1.5 yılda izlemiş olduğumuz yol haritasına göre olumlu geri dönüşler alıyoruz. Sahadaki açığı kalitemizle kapattığımıza inanıyoruz. ES tea Çay yıllarca yetiştiriciliğini yaptığımız çay ve geniş çay bahçelerimizin geliştirdiği güç ve kültür üzerine kurulmuştur. Amacı en iyi bildiği şeyi yani çayı doğasından en taze haliyle yudumladığınız ana kadar hızlı ve kaliteli şekilde ulaştırmaktır.
ES tea Çay, Trabzon’un yüksek rakımlı tepelerinde bulunan havzalarda, kar altında yetişen çay bahçelerinden toplanan çay filizi ve yapraklarından üretilir. Çayımıza güveniyoruz. Bizim çayımızın kalitesi diğer çaylarla mukayese bile edilemez. Bu kadar önemli bir ürünü biz kendi ellerimizle kirletirsek, boyalı çay üretirsek kendi bindiğiniz dalı keseriz. Maalesef bazı firmalar çaylara katkı maddesi katıyor. Bizim çayımızda hiçbir katkı maddesi yok. Tüketiciler kullandıkça ES tea’nın kalitesini daha da iyi anlayacaktır.
Bizim üretmiş olduğumuz çayın kalitesini belirleyen en önemli faktör rakımı yani yüksekliği. Çay bahçelerinin denize olan uzaklığı. Sahilden 22 km içeride 700 rakımlı bölgenin çayını topluyoruz. Sahilden ne kadar uzaklaşırsanız çayın içerisindeki iyot oranı düşer. Bu da çayın aromasını ve tadını etkiler. ESTea’nin sahildeki çaylardan tat olarak farklı olmasının bir diğer sebebi ise kışın ortalama 1.5 metre kar altında kalmasıdır. Bu yüzden ES tea çayın tadı ve kalitesi diğer firmalardan çok daha iyidir. Bizim çayımızın en önemli özelliği içerisinde katkı maddesi olmamasıdır. Gıda boyası ve çayın tozuyla karışım yapmamamız. Ve de organik değerlere çok yakın olmasıdır.

TOPLUM OLARAK NEDEN ÇAYI ÇOK
SEVİYORUZ?
1960’lı yıllara kadar Türkiye’de çay üretimi yapılmıyordu. Yaklaşık 60 yıldan beri artık çay kahvaltıların ve sıcak sohbetlerin vazgeçilemez içeceği haline geldi. Çay, sıcaklığıyla, muhabbete tat vermesiyle önemli bir içecek haline geldi. Çay Türk kültürünün önemli bir parçasıdır ve uzun kahve tüketimi geçmişimize rağmen ülkede en çok tüketilen sıcak içecektir. Çay ikram etmek Türk misafirperverliğinin bir parçası oldu. Evlerde, dükkanlarda ve sosyalleşmenin olduğu her ortamda sıklıkla tüketilir. Türk insanı her yemekten sonra mutlaka çay içer. Rengi bayrağımız gibi kırmızıdır ve sıcaklığı dostluğumuz kadar çoktur.

PEKİ BU KADAR ÇAY İÇEN BİR MİLLET OLARAK ÇAYI DOĞRU DEMLİYOR MUYUZ,
ÖNERİLERİNİZ NELERDİR?
Çayı doğru demlemiyoruz. Daha doğrusu çayı doğru demlemeyi bilmiyoruz. Sebebi şudur ki, çayın tadını değiştiren çeşitli faktörler vardır. İlk nedeni çayımızın kalitesi, ikincisi su, üçüncüsü demlenen malzeme ve dördüncüsü de çayın doğru demlenme şekli. Maalesef insanlarımız doğru çay demlemeyi yanlış yapıyor. Suyu kaynattıktan sonra çayı belli oranda hazneye dökmeliyiz ve ortalama 20 dakika bekleme süresi olması gerekiyor. Eğer 20 dakika önce bekletilmeden bardağa çay konulduğunda çayların tadı acımsı, çiğ ve açık renkli olabilir. Çaylarda katkı olup olmadığını da 20 dakikadan önce dem veren çaydan anlayabiliriz. 20 dakikadan önce dem veren çay katkı maddelidir. Çayın çok farklı demleme şekilleri vardır ama en doğrusu budur. Demliğe önce çay üzerine de sıcak suyu boşaltırsanız çayın özellikleri o şok ile birlikte gidebiliyor. Sıcak suyun üzerine dökülen çay yukarıdan aşağıya kendini bırakır ve yavaş yavaş demlenerek içilebilecek kıvama gelir.

TÜRK ÇAYLARINDA GENELLİKLE HANGİ A
ROMALAR KULLANILIYOR. BU AROMALARIN ÇAYIN LEZZETİNE ETKİSİ NEDİR?
Türk çaylarında Tomurcuk ve Bergamot aromaları tercih ediliyor. Bunlar da tamamen katkılı, organik değil.  Bizim çaylarda Early Grey kulanıyoruz. Earl Grey, siyah çaya bergamot yağı veya aroması ilavesiyle yapılan kokulu, turunçgil aromalı çay harmanıdır. Bergamot ise Turunçgillerden gelen Akdeniz coğrafyasında yetişen bir meyvedir. Tomurcuk ve Bergamot, çayın kalitesine göre kötü çaylarda bu katkıyı kullanıyorlar ve maalesef içenler bunu pek anlamıyor.  

TÜRKİYE’DE ÜRETİLEN ÇAY YERLİ TÜKETİM İHTİYACINA CEVAP VEREBİLİYOR MU?
Türkiye’de üretilen çaylar maalesef yerli tüketime cevap veremiyor. Bunun en önemli nedenlerinden birisi Türk çayının tüm dünyaya ihraç ediliyor olması. Türkiye’de üretilen çay ülkemiz ihtiyacını karşılamıyor. Kaçak çay denilen ve genellikle Sri Lanka, Kenya ve Tayvan’dan gelen çaylar ile İran üzerinden gelen Seylan çayları ile bu açık kapanıyor.

BİR ÇAYIN YETİŞTİRİLMESİNDEN
ÜRETİLMESİNE KADARKİ YOLCULUĞUNDAN BAHSEDER MİSİNİZ?
ES tea Çay, Nisan ayında filiz verir, mayıs ayında mahsül el ile ve çay makasıyla toplanır. 2 yaprak 1 tomurcuk şeklinde özel üretim için ayrılır. Karadeniz'in zorlu tepelerinde bulunan bahçelerimizden toplanan çaylar çuvallarla, bekletilmeden ve canlılığı korunarak fabrikamızın toplama merkezine getirilir. Eksperlerimiz çayı kontrol eder, üretime taze girmesini sağlar. Çay, soldurma teknelerinde % 70 suyunun azaltılması işlemine tabi tutulur. Çayın sağlıklı şekilde saklanabilmesini kurutma işlemi sağlar. Lezzetli bir çayı ayıran en önemli etkenlerden birisidir kurutma. Ustalıkla yapılan işlem tüm lezzeti korur. Çaylar paketleme aşamasında tasnif edilir. Tasnif çayın, ebat ve ağırlığa göre ayrıştırılmasıdır. Ve bunun sonunda ES Tea Çay hakkaniyetle çayını tüketicilere sunar.

ÜRÜN GAMINIZDA NELER VAR?
ÜRÜN GAMINIZA EKLEMEYİ DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ YENİ ÜRÜNLER OLACAK MI? TÜKETİCİLERE NE GİBİ YENİLİKLER SUNMAYI PLANLIYORSUNUZ?
Şu anda ürün gamımızda 4 çeşit çayımız bulunuyor. Bunlar Elekaltı, Elekaltı Gold, Karadeniz çayı ve Hediyelik Karadeniz çayı. ES tea Elekaltı Gold Çay adını verdiğimiz çayımız ilk yetişen filizlerin en üstündeki iki yaprağından üretilir. Rengi üstün ve güzel bir kırmızıya çalar. İçimi hafif, tatlı ve hoştur. Birinci sınıf kalite bir çaydır. En kaliteli çay yaprakları kurutulduktan sonra elenmiş ilk parti çay olduğu için adını Elekaltı koyduk. ES tea Elekaltı Gold Çay, oldukça özel ve üst sınıf bir çaydır. Karadeniz’in, rakımı yüksek kışın  kar altında kalan yazın ise güneşli havasında büyüyüp dağ eteklerinde yetişen çay bahçelerinden özenle seçilip toplandı. ES Tea çay yapraklarıyla Türk damak zevkini içinde hissedeceğiniz, lezzetiyle duyularınıza mükemmel iz bırakacaktır. ES Tea Elekaltı Çay ise yaş çayların iki buçuk yapraklı özel kısımlarından üretilir. Kokusu hoştur, damakta bıraktığı buruk ve sert lezzetiyle öne çıkar. Yoğun dem hakiki çay lezzetine sahiptir. İlk hasattan elde edilen birinci sınıf bir çaydır. Çay bahçelerimiz Trabzon’un kar altında kalan havzalarındadır. ES tea Elekaltı Çay, bu bahçelerden toplanan çayların ilk hasadından elde edilir. ES tea Karadeniz Çay ise yaş çayın elekaltı için ayrılan geri kalan kısımlarından üretilir. Çay bahçesinin kar, yağmur, nem ve güneşinin kattığı lezzet, tat ve aroması eşsizdir. Oldukça hoş ve yumuşak bir içimi vardır. Diğer çaylarımız gibi birinci sınıf bir çaydır. ES tea Karadeniz Çayı‘nın diğer çaylarımızdan farkı elekaltı dışında kalan yerlerinden paketleniyor olmasıdır. Bunların yanı sıra demlik süzen poşet çay üretimimiz de başladı. Şuanda laboratuvar ortamında yeşil çay ve detoks çayı üretimi konusunda çalışmalarımız var. Şunu üzerine basarak söylüyorum ki bizim çaylarımızda katkı maddesi yok. Çaylarımız organik değerlere çok yakındır.

GELECEK PROJELERİNİZ VE PLANLARINIZ HAKKINDA BİLGİ ALABİLİR MİYİZ?
Yeni kurulan ve genç bir firmayız. Üretim ve kalitemize güveniyoruz. Satış politikamızı güveniyoruz. Son teknolojik fabrikamıza güveniyoruz. İnsan eli değmeden steril ortamda çay üretiyoruz. Gelişime açık bir firmayız.  Diğer çay firmalarıyla rekabet edebilecek bir düzeyde olduğumuza inanıyoruz. Rekabeti yakalayacağımız gücü kendimizde görüyoruz. Ve belli büyük market zincirleriyle anlaştıktan sonra ulusal kanallara da çıkmayı düşünüyoruz. Türkiye’de en çok tercih edilen firmalardan biri olmak istiyoruz. Tüketicilerimize gerçek Karadeniz çayını ulaştırmak istiyoruz. Bizim bulunduğumuz coğrafyadaki çay kısıtlı. Ancak biz ES tea olarak kaliteden taviz vermeden iyi çayı halkımıza ulaştıracağız. ES tea çay şu anda Çağrı ve Snowy marketlerde satışa çıktı. Online platformlarda da ES tea satışları yapılıyor. Medya planlamasını kıymetli arkadaşımız İlyas Çağlayan ile birlikte yapıyoruz. Bayrampaşa’dan çıkan ES tea’yı Bayrampaşalılar ve İstanbullular çok sevdi, ileride tüm Türkiye’nin de seveceğine inanıyoruz.

ES TEA ÇAY’DAN BAŞKA HANGİ SEKTÖRLERDE SİNİZ?
24 yıldan beri Bayrampaşa’da Birlik Grup İnşaat olarak faaliyet gösteren bir firmayız. Birlik Grup İnşaat olarak Bayrampaşa’da 3 bin 500 konutun üzerinde daire teslimatı yaparak öncü bir firma haline geldik. Bayrampaşa’nın çehresini değiştiren önemli projelere imza attık. Grup olarak inşaat sektörü haricinde gıda ve hayvancılık sektörlerinde de faaliyet gösteriyoruz. Son olarak da ES tea Çay markası ile ticaret alanında faaliyet gösteriyoruz.


BİR BAKIŞTA ES TEA ÇAY

* ES tea Çay nasıl toplanıyor?
ES tea Karadeniz Çayı, özel bahçelerinde Nisan ayında filiz verir, Mayıs ayında mahsül “el” ile ve çay makasıyla toplanır. 2 yaprak 1 tomurcuk şeklinde özel üretim için ayrılır. 

* Çay toplandıktan sonra ne oluyor?
Karadeniz'in zorlu tepelerinde bulunan bahçelerimizden toplanan çaylar çuvallarla, bekletilmeden ve canlılığı korunarak fabrikamızın toplama merkezine getirilir.

* Kaliteli çay için yapılan ilk işlemler nelerdir?
Eksperlerimiz çayı kontrol eder, üretime taze girmesini sağlar. Çay, soldurma teknelerinde %70 suyunun azaltılması işlemine tabi tutulur.

* Siyah çay neden kararır?
Siyah çayın kalitesini belirleyen en önemli unsur fermantasyon işlemidir. Çay yaprakları hava ile temas eder, öz su oksijen ile yanıp oksidasyonuyla çayın kararmasını sağlar. 

* ES tea Çay kurutma işlemi ustalıkla gerçekleştirilir.
Çayın sağlıklı şekilde saklanabilmesini kurutma işlemi sağlar. Lezzetli bir çayı ayıran en önemli etkenlerden birisidir kurutma. Ustalıkla yapılan işlem tüm lezzeti korur.

* Çay tasnif ve paketlemeyle tüketime hazırlanır.
Çaylar paketleme aşamasında tasnif edilir. Tasnif çayın, ebat ve ağırlığa göre ayrıştırılmasıdır. ES tea Çay hakkaniyetle çayını size sunar.
Afiyet olsun...

 

 

Tarih: 15 Ekim 2020 Perşembe    Hit: 9400

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol