14 Nisan 2024 Pazar   

Eda Yıldız Karadağ / Bayrampaşa Erkek ve Kadın Berberleri Esnaf Odası Başkanı / Zanaatkarın Sesi

BİR MAKAS, BİR TARAK

 

Çok kıymetli Bayrampaşalılar ve değerli Paşavizyon okuyucuları.
Bayrampaşa Erkek ve Kadın Berberleri Esnaf Odası Başkanı olarak saygı ve sevgilerimi iletiyorum. Artık kısmetse her ay düzenli bir şekilde sizlerle bu köşede buluşacağız.
İlk köşe yazımızda hem Berber / Kuaför zanaatkarlarımızın, hem de vatandaşlarımızın sıkça yaşadığı bir sorunu ele almak isterim. Geçmişten günümüze mesleğimizin değer kaybetmesindeki en büyük etken ne yazık ki; “FİYAT TARİFELERİ” olmuştur. 2024 yılı asgari ücret zammı da açıklandıktan sonra gözler yeni çıkan tarifelere çevrildi. Peki bu tarifeler uygulanabiliyor mu?
Bir berber ya da kuaförün yıllarca hizmet verebilmesi için, bulunduğu işletmeye yaptığı yatırımlar, sürekli değişen piyasa koşullarındaki zamlı sarf malzeme alımı, personel gideri, kiralar derken aynı oranda zam uygulayamayan tek sektör olarak listenin başını çekiyoruz. İşin özünde vatandaş olarak hepimiz elektrik, su, doğalgaz ve gıda alımında zamlarla karşı karşıya kalıyoruz. Bir kasap, bir manav, bir bakkal esnafına gittiğimizde fiyatlara sitem ediyor ancak bedeli neyse ödüyoruz. Neden bir zanaatkarın emeğinde pazarlığa oturuyoruz? Elbette zanaat farkı, hizmet farkı vardır ancak artan maliyetlerle baş etmekte zorlanan esnafımız, mevcut müşterisini kaybetmemek adına hakkı olan ücreti iyice aşağılara çekmek durumunda kalıyor. Tabi sadece bunlar da etken değil, cadde üstündeki kira maliyetleriyle sokak arasındaki kiralar da aynı değil. Tek çalışanla 4 çalışan da, 2024 yılı itibariyle asgari ücretle çalıştırılacak bir personelin maliyeti minimum 27.000TL/30.000TL arası.
2023 Ocak ayında kira bedeli 6.000TL olan bir esnafımız, 2024 Ocak ayında 20.000TL kira zammıyla karşı karşıya kaldı. Dolarla gelen sarf malzemelerde de de paketi en düşük 45TL’den alınan jilet 120 TL’yi buldu. İşi sadece saç-sakal tıraşı ya da düz boya işlemi olarak gören vatandaşımız, meslektaşlarımızın kullandığı malzemedeki zammı bile göz önünde bulundursa, alınan ücretlerin meslek icra eden esnafımızın hakkının altında olduğunu görecektir. Nitekim bizler, hizmet sektöründeyiz. Çırak/ Kalfa’ya bahşiş verildi. Hala usul/erkan bilen vatandaşlarımız da var tabi ama sanırım bu adetimizi de rafa kaldırdık.
Velhasıl işletmenin bulunduğu lokasyon, verilen hizmet, kullanılan malzemelerin kalitesi bu fiyatları etkileyebildiği gibi en büyük vurgun aslında Serbest Piyasa Kanunu’ndaki ilgili maddeler. Konu ile alakalı üst kuruluşlarımız, ilgili bakanlıklar tarafından alınacak önemlerin, meslektaşlarımızın ekmeğini pazarlık konusu yapmamasına, sektörde huzura kavuşmasına ve vatandaşı da bu durumunda vahametine düşmemesine vesile olacaktır.

Tarih: 25 Ocak 2024 Perşembe    Hit: 867
  • Selviye eris  27/01/2024 14:17:17

    Yüreğine kalemine sağlık