14 Nisan 2024 Pazar   

BAYRAMPAŞA'NIN SULTANLARI

BAYRAMPAŞA'NIN SULTANLARI
 

Şampiyon Filenin Sultanları 
Bayrampaşa’nın gururu oldu

Yıldırım Mahallesi’nde bulunan Haliç Akademi Voleybol Takımı, Bölgesel Lig’de şampiyon olarak Türkiye Profesyonel 2. Lig’e yükselme başarısı gösterdi. Bayrampaşa’nın ilk profesyonel voleybol takımı olan Bayrampaşa’nın Sultanları kısıtlı imkanlarına rağmen büyük bütçeli takımların önünde ipi göğüsleyerek ilçenin gururu oldular. 


RÖPORTAJ: CEMİL SAĞLAM

• Bayrampaşa’da bulunan Haliç Akademi Spor Kulübü, Bölgesel Voleybol Ligi’nde büyük başarı göstererek Türkiye Profesyonel 2. Ligi’ne yükseldi.
Bayrampaşa’da profesyonel liglerde yer alan ilk voleybol takımı olmayı başaran Haliç Akademi Spor Kulübü Başkanı Emine Çetin ve Teknik Direktör Erol Dursun, başarı hikayesini Paşavizyon’a anlattılar.
2012 yılında Eyüpsultan’da kurulan Haliç Akademi Spor Kulübü, 2016’da Bayrampaşa’ya taşındı. Yıldırım Mahallesi’nde bulunan bordo-beyaz-siyahlı renkli kulüp 2016 yılında federe olurken, başarı merdivenlerini birer birer tırmandı ve Bayrampaşa’da voleybol 2. Ligi’ne yükselen ilk takım olmanın mutluluğunu yaşadı.

ÇETİN: KIZIM SAYESİNDE VOLEYBOLLA TANIŞTIM
Haliç Akademi Spor Kulübü kurulduğundan beri üye olduğunu ve 4 yıldan beri de başkanlığını yaptığını belirten Emine Çetin, “Sporu çok seven bir insanım. Erol Dursun hocamız kulübü kurunca kızım da voleybola başladı ve bende kulübümüze üye oldum. Kulüpte önce yöneticilik 4 yıldan beri başkanlığını yapıyorum. Kızımın da şampiyon olan A takımımızda yer alması benim için çifte mutluluk oldu. Basketbol ve futbol branşlarımız da vardı ancak şu an tamamen kadın voleyboluna yöneldik. Küçücük yaşta voleybola başlayan kızlarımızın tüm kategorilerde mücadele ettiğini görmek ve sonunda da A takımda şampiyonluğu yaşamak çok güzel bir duygu.  Başta çevre okulları olmak üzere başarılı ve yetenekli öğrencilerin kulübe kazandırılması için de çalışmalar yapıyoruz. Çocuk ve gençlere, başarı ve rekabetçiliğin yanında sporu bir yaşam biçimi ve kültür olarak benimsetmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

DURSUN: 25 YILDIR HAYATIM VOLEYBOL OLDU
Samsun’da doğan ve Yozgat, Sinop ve İstanbul’da çeşitli okullarda öğretmenlik yapan kulübün kurucusu ve şu anki Teknik Direktörü Erol Dursun ise yaptığı açıklamada, “Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Beden Eğitimi Meslek Yüksek Okulunu (BESYO) bitirdim. Bir süre Bafraspor ve Yozgatspor’da profesyonel olarak futbol oynadım. Beden eğitimi öğretmenliğine başlayınca voleybola olan ilgim ve aşkım daha da arttı. 25 yıldan beri hayatım voleybol oldu diyebilirim. Voleybol hakemliği ve antrenörlük yaptım. Görev aldığım okullarda ve 2002 ile 2006 yılları arasında Gerze Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü yaptığım dönemlerde birçok okul takımıyla Türkiye şampiyonalarında çeşitli dereceler aldık. 2012 yılında Haliç Akademi Spor Kulübünü kurdum. Sağ olsun Emine hanım ve diğer arkadaşlarımız da destek oldu ve bugünlere kadar geldik” dedi.

BÜYÜK BÜTÇELİ TAKIMLARI YENEREK ŞAMPİYON OLDUK
Kulübün faaliyetleri ve 2. Lig’e çıkma başarısı hakkında da bilgiler veren Çetin ve Dursun, “2014-2015 doğumlular Şenlik, 2011-2012’liler Minik, 2008, 2009 ve 2010 doğumlular Küçük, 2006-2007’liler Yıldız, 2004-2005 doğumlular Genç takımlarımız mahalli liglerde mücadele ediyor. A takımızda ise yaş sınırı bulunmuyor. İlk kez pandemi dönemi Bölgesel Lig’e katıldık ama koronovirüs salgını çıkınca yarım kaldı. Geçtiğimiz yıl ise Bölgesel Lig’de gruptan çıkamadık ama bizim için tecrübe oldu. Çok genç bir takımız. Bölgesel Lig’den önce aralarında Neslihan Demir’in de yer aldığı eski profesyonel voleybolcuların da mücadele ettiği İstanbul Büyükler Ligi’nde mücadele ettik ve sporcularımızın maç tecrübesi daha da arttı. Ardından İstanbul’da 16 takımın katıldığı ve 4’erli 4 grupta mücadele ettiği Bölgesel Lig’de önce grup birincisi olduk. Daha sonra da Beylikdüzü, Başakşehir ve Güngören gibi büyük bütçeli takımlara karşı katıldığımız Dörtlü Final’de şampiyon olduk. Finalde Güngören’i 3-1 yendiğimiz maç sonrası voleybolcularımızın sevinci bizim için gurur kaynağı oldu” ifadelerini kullandılar.

6 KATEGORİDE 150 VOLEYBOLCU
Üye aidatları ve spor okullarının gelirleriyle ayakta kalmaya çalıştıklarını belirten Çetin ve Dursun, “Kısıtlı imkanlarımızla, sponsor olmadan mücadele ediyoruz. 6 kategoride yaklaşık 150 voleybolcumuz var.  Toplamda 7 antrenör görev yapıyor. Salonumuz olmadığı için antrenmanlarımızı İBB Yeşilpınar Tevfik Aydeniz Spor Salonu, Bayrampaşa Belediyesi Semih Erden Spor Salonu ve Şehit Kamil Balkan İlkokulu’nun salonunda yapabiliyoruz. Kendi küçük salonumuzda ise yeni voleybola başlayanlara yönelik cimnastik, diğer sporcularımıza yönelik ise güçlendirme çalışmaları yapıyoruz. BESYO’ya hazırlanan oyuncularımızı da 5 kişilik ekibimiz bireysel çalıştırıyor.  Sporcularımız aynı zamanda öğrenci de olduğu için eğitimleriyle de yakından ilgileniyoruz. Bayrampaşa’da voleybolda ilk kez profesyonel lige çıkmamın mutluluğunu yaşıyoruz. Kulübümüzde en küçük sporcumuz 7, en büyüğü ise 24 yaşında. Şampiyon A takımımızın yüzde 90’ı altyapımızda yetişti. Bizden yetişen ve Beşiktaş A takımında oynayan Gökçe Akkaya da tekrar takımımıza döndü ve şampiyon kadromuzda yer aldı. Tüm Bayrampaşalıları ve sporu seven herkesi Haliç Akademi’ye destek olmaya çağırıyoruz” şeklinde konuştular.

Tarih: 18 Mayıs 2023 Perşembe    Hit: 1600

Fotoğraflar
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol