23 Ekim 2019 Çarşamba   

Ercan GÜL / Eski futbolcu / Sportmence

BAŞAKŞEHİR ŞAMPİYON GİBİ...

 

BU yazımda öncelikle Başakşehir’in başarısından bahsetmek istiyorum. 
Son dönemde dört büyükler, kendi aralarındaki tartışmalarla gündeme gelirken, aradan sıyrılan Başakşehir, Süper Lig’de hem puan olarak hem de oyun kalitesi olarak zirveye yerleşti ve arayı açmaya da başladı. Turuncu-mavili takım, pas ve topa sahip olma oranlarıyla da Süper Lig’deki diğer takımlara fark attı.
Başarılı olma yolunda, beceri, organizasyon, ne istediğini bilmek, taşları yerine koymak, çok çalışmak ve arkasında durmak. Bunların hepsi Başakşehir takımında var.
Burada teknik kadroyu başta Abdullah Avcı’yı kutlamak gerekir. 25. hafta sonunda en yakın rakibiyle arasındaki puan farkı 8. 
Demek ki Başakşehir kalan 9 haftada 3 kere yenilmezse şampiyon olacak. 
Böyle bir durum kolay kolay olmaz. Niçin mi? Diğer takımlara bakıyorsun istikrar yok. Bir hafta diğer bir haftayı tutmuyor. 
Ama Başakşehir’de her şey programlı ve disipline edilmiş. Burada teknik kadro ve yönetim el ele vermiş. Ve gerçekten de Abdullah Avcı başarılı bir teknik adam. 
Yönetim de buna zemin hazırlamış ve başarı kendiliğinden gelmek üzere. 
Teknik direktör Abdullah Avcı takımdaki sistemini oturttu, tıkır tıkır işliyor. Kale ve defans Türkiye’nin en iyi savunma hattı. Arda ile Robinho’nun uyumu, İrfan Can ve kaptan Emre Belözoğlu’nun orta sahadaki pas oyunu ile Visca’nın hücumdaki etkinliği ile sistemini netleştirmiş durumda. Yedek kulübesinde Adebayor ve Elia ikilisi de Abdullah Avcı’nın elini güçlendiren hamle oyuncuları.
VAR NİYE VAR?
Diğer bir konu da daha önceki yazılarımda bahsetmiştim ama bir kez daha değinme gereği duyuyorum.
Video Yardımcı Hakem Sistemi (VAR) gerçekten de çok güzel ve hakkaniyetli bir sistem. 
Futbolumuzda bazı maçlar ve pozisyonlar günlerce tartışılıyor ve konuşuluyordu. VAR sisteminin gelmesi bunun için iyi oldu diye düşünmüştük. Penaltı, ofsayt, kırmızı kart olsun verilen yanlış kararları VAR ile değiştirmek mümkün oluyor. 
Fakat (VAR) herkese eşit mesafede olmalı. Yoksa bana göre (VAR), sana göre (VAR), ona göre (VAR) dersek vay halimize. Böyle giderse yakında maçlara kimse gitmez. Aman dikkat! Seyirci gelmezse statlar boş kalır. O zaman da takımlar seyircisiz oynamak zorunda kalırlar.
LÜTFEN STADLAR BOŞALMASIN
Maçlarda bazı kritik pozisyonlarda hakemlere VAR odasından “Tekrarı seyret” deniliyor. Bazı hakemler seyretmiyor. Kendi karar veriyor. Neymiş “VAR odasındaki hakemler karar veriyorlar” mış. 
VAR sistemi niçin uygulanıyor? Hani pozisyon net olsa, hakem kulaklıktan dinler. Kararını verir. Ama tartışmalı olan pozisyonun, nihai kararını verecek olan hakem niçin gidip pozisyonu izlemez?
Bir yerde bir kopukluk VAR.  Eğer bu düzeltilmezse seyirci futboldan gittikçe soğur. Aman dikkat!
Seyircisiz futbol hiç güzel olmaz. Aynı antrenman maçı gibi. Yetkililere selam olsun. 

Tarih: 22 Mart 2019 Cuma    Hit: 1037
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol