01 Haziran 2020 Pazartesi   

BARIŞ PINARI HAREKATI BAŞLADI!

BARIŞ PINARI HAREKATI BAŞLADI!
 


Günlerdir beklenen oldu, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki teröristleri temizleyecek harekâtı başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabından paylaştığı mesajla harekatı dünyaya ilan etti.
Milli Savunma Bakanlığı'ndan Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin yapılan açıklamada, "Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri, Fırat’ın doğusunda Barış Pınarı Harekatı’na başladı" denildi.
Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Hudutlarımızın güvenliğini sağlamak, sınırlarımızın güneyinde bir terör koridoru oluşturulmasını engellemek, DEAŞ ve PKK/KCK/PYD-YPG başta olmak üzere milli güvenliğimize tehdit oluşturan terör örgütleri ve teröristleri etkisiz hale getirmek, yerinden edilmiş Suriyelilerin evlerine ve topraklarına dönüşleri için uygun şartları sağlamak maksadıyla Barış Pınarı Harekatı saat 16.00’da uygulanmaya başlamıştır" denildi.
Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine başlattığı operasyon BBC'den CNN'e, Al Jazeera'dan New York Times'a dünyanın önde gelen tüm medya kuruluşları tarafından manşetten veriliyor.
Uluslararası yayın kuruluşlarının manşetleri şöyle:
BBC: Türk birlikleri Suriye'de saldırı başlattı.
CNN International: Türkiye Suriye saldırısını başlattı.
Washington Post: Türkiye Suriye'nin kuzeyine askeri saldırı başlattığını ilan etti.
Al Jazeera: Erdoğan, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki operasyonun başladığını duyurdu.
The Guardian: Trump'ın çekilme kararı sonrası Türkiye Suriye'nin kuzeyinde askeri operasyon başlattı.
New York Times: Türkiye ABD'nin desteklediği teröristlere Suriye'de saldırı başlattı.
Haaretz: Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki operasyonu başladı.

TSK BAŞARIYLA OPERASYONU SÜRDÜRÜYOR
Sivillerin zarar görmemesi içi hassasiyetle yürütülen harekat kapsamında TSK'nın 30 kilometre derinliğe ulaşması, hedef olarak belirlendi. TSK'nın ilk etapta Tel Abyad ve Rasulayn'ı kontrol altına alıp, 30 kilometre derinliğe ulaşarak, Türkiye sınırındaki yerleşim alanlarını roket ve havan mermilerinin menzilinden çıkarmayı hedeflediği kaydedildi. Türk askerleri ile SMO unsurlarının ilerleyişi sırasında sivillerin yanı sıra dini mabetler ile tarihi eserlere de hassasiyet gösteriliyor.

HEDEF, TÜM SINIRI GÜVENLİ HALE GETİRMEK
TSK, dün başlattığı ve yerli mühimmat kullandığı harekat ile 480 kilometre uzunluğundaki Fırat'ın doğusunda yer alan hattı tamamen güvenli hale getirmeyi hedefliyor. Terör örgütü PKK/YPG tarafından işgal edilen alanları teröristlerden arındırarak, sınır güvenliğini sağlamayı amaçlayan TSK, meskun mahal operasyonuyla güvenli hale gelecek alanları 2 milyon kişinin yaşayabileceği şekilde inşa etmeyi hedefliyor.Öte yandan TSK'nın sevkiyatının devam ettiği sınır hattında askerler, zırhlı araçlarla teyakkuz halini sürdürürken, polisler de ilçe merkezinde önlemlerini artırıyor.

Tarih: 09 Ekim 2019 Çarşamba    Hit: 3566

Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol