23 Ağustos 2019 Cuma   

BALKAN FEST COŞKUSU!

BALKAN FEST COŞKUSU!
 

İstanbul’un gözde eğlence merkezlerinden İsfanbul Alışveriş Merkezi’nde (Eski adı Vialand) bu yıl birincisi düzenlenen Balkan Fest’te, birbirinden renkli anlar yaşandı.
Heyecanlı yarışmaların, renkli bando gösterilerinin ve konserlerin gerçekleştiği Balkan Fest’e 7’den 70’e tüm katılımcılar yoğun ilgi gösterdi.
İsfanbul AVM ev sahipliğinde düzenlenen ve Rumeli camiasının sevilen isimlerinden Tolga Güneş ve sunucu Yusuf Emin’in gerçekleştirdiği organizasyona Rumeli ve Balkan camiasının ünlü isimleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
4-5 mayıs tarihleri arasında düzenlenen, cadde konseptiyle toplamda 600 bin metrekarelik bir alanda konumlanan ve birçok farklı mağazaya ev sahipliği yapan İsfanbul Alışveriş Merkezi’nde katılımcıların yoğun ilgisiyle gerçekleşen “Balkan Fest” dopdolu içeriğiyle misafirlerini ağırladı.

Balkan lezzetleri İsfanbul’da yarıştı
Balkan kültürünün tüm renkleri, bu yıl ilk kez düzenlenen Balkan Fest’te sergilendi. Yarışmaların, bando gösterilerinin, halk oyunlarının ve konserlerin gerçekleştiği Balkan Fest’e 7’den 70’e her yaştan katılım sağlandı. Festivalin ilk gününde Balkanlar’ın asırlık lezzeti Boşnak Böreği için 10 kişi kıyasıya mücadele etti. Yarışma sonrası gerçekleşen folklor gösterileri ziyaretçilere Balkan kültürünü yakından hissettirdi. Yoğun katılımın olduğu festivalin birinci günü, Balkan müziğinin ünlü ismi Rumeli Ekrem’in konseriyle son buldu.
Festivalin ikinci gününde ise Balkan Bando gösterisi ve Vardarın Üstü Rumeli Folklör ekibinin folklor gösterileri devam etti. Tatlı yarışmasının ardından ise Baharın gelişini müjdeleyen Hıdırellez ritüelleri etkinlik kapsamında tanıtıldı. Festivalin kapanışı Rumeli Yakup’un şarkı ve sahne şovları ile gerçekleştirildi.

Emin: Hıdrellez ritüelleri gerçekleştirildi
Etkinliğin sunuculuğunu yapan Yusuf Emin ise baharın müjdecisi Hıdırellez’in UNESCO'nun Dünya Mirası listesine girdiğini belirterek gerçekleştirilen etkinlikler hakkında şunları söyledi: “Balkanlar ve Rumeli denilince 500 yıllık beraberlik akla geliyor. Tıpkı Yahya Kemal Beyatlı'nın Üsküp için yazmış olduğu şiirdeki gibi 'Sen bizde olmasan bile, biz sendeyiz yine.' Biz İstanbul'da her daim Balkanlar'ın İstanbul'da olduğunu yansıtmaya çalışıyoruz. Çok güzel bir ortamdayız. Sıcak insanlarla, muhteşem bir atmosfer var. UNESCO tarafından korunma altına alınan Hıdırellez ritüelini biz burada yapacağız. Balkan alevi bu akşam buraya gelen tüm ziyaretçilerimiz için güzel bir şekilde yanacak. Ziyaretçiler, bilekliklerini hazırlasınlar, biz yumurtalarımızı, ısırgan otlarımızı getirip Hıdırellez ateşimizi yakacağız.”

Güneş: Kültürümüzü güzel bir festivalle tanıtmak istedik
Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Bayrampaşa Şubesi yöneticilerinden ve Balkan Fest’in organizatörlerinden Tolga Güneş, Balkanlar denilince akla sıcak ilişkiler, samimiyet, misafirperverlik geldiğini belirterek, “Balkan Fest ile yemek kültürümüzü, müziğimizi ve halk dansları kültürümüzü tanıtmak ve toplulukla güzel bir festival yaşatmak istedik. Bu organizasyonu her yıl düzenlemek istiyoruz” dedi.

Baştürk: Balkan coğrafyasına dokunma fırsatı buldular
“Balkan coğrafyasındaki değerlerimizi buraya taşıdık” diyen İsfanbul Alışveriş Merkezi Direktörü Kemal Baştürk, “Halk oyunları, balkan bandosu ve bölgenin yerel sanatçıları bugün burada. Son derece yoğun bir ilgiyle karşılaştık. Burayı ziyaret eden müşterilerimiz de Balkan coğrafyasına dokunma imkanına sahip oldular. Boşnak böreği ve Trileçe tatlısı yarışması ile yöresel tatları bir değer olarak insanlarımızla buluşturduk. Bu coğrafya bizim ve bu coğrafyadan çok sayıda insan yıllardır İstanbul’da yaşıyor. Onları çok seviyoruz ve hatırlamak istedik” ifadelerini kullandı.

Tarih: 06 Mayıs 2019 Pazartesi    Hit: 1563

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol