16 Temmuz 2019 Salı   

BAKAN ERSOY, TUROYD GALASINDA

BAKAN ERSOY, TUROYD GALASINDA
 

Turizm Otel Yöneticileri Derneği’nin (TUROYD) 2. yıl gala yemeği Hilton Garden Inn Beylikdüzü Hotel’de düzenlendi.
600 kişinin katılımı ile gerçekleşen gala gecesine Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,  Azerbaycan Turizm Bakanlığı eski Tanıtma Müdürü Mahir Gahramanov, İstanbul İl Turizm Müdür Yardımcısı Yusuf Batur, Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu, Turizm Medya Grubu Genel Müdürü Volkan Ataman , Sanatçı Cem Özer ve Turizm akademisyenleri katıldı. 
Bakan Mehmet Nuri Ersoy’a, TUROYD Başkanı Ali Can Aksu, Başkan Yardımcısı Murat Yumak ve Murat Toktaş, Genel Sekreter ve Basın Komisyon Başkanı Burçak Atak, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Ankara Bölgesel Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Çiçek Mayda, TÜRSAB Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Ertuğrul Uzak, Mert Okan ve Halil Duru eşlik ettiler.

Gelir odaklı turizme geçmemiz gerekiyor
Galada konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizm otel yöneticilerinin yatırımcıyı doğru yönlendirerek, turizmin rotasını çizeceğini belirterek, "Gemi kaptanı sizlersiniz. O yüzden sizlerin çok iyi yetiştirilerek bu konuma gelmeniz hayati önem taşıyor. Hem Türkiye turizmi açısından önem taşıyor hem de otel dışı yatırımların dizaynı anlamında büyük önem taşıyor. Artık maliyet odaklı değil, gelir odaklı turizme geçmemiz, arza göre değil, talebe göre bir turizm konsepti geliştirmemiz gerekiyor" dedi.

Danışma kurulunda TUROYD’a bir koltuk vereceğiz
Bakan  Ersoy, “Türkiye'nin sıkıntı çektiği kişi başı turizm gelirin artması da ancak sizin gibi turizme gönlünü vermiş yöneticilerin sektörde kalması ve gençlerin çok iyi yetiştirilmesi ile mümkün. Bu açıdan sizlere çok büyük görev düşüyor. Turizmi Geliştirme Fonu’nun (TGF) yönetim kurulundaki 11 kişiden 8’inin sektör temsilcileri olacak, danışma kurulunda turizm otel yöneticilerine de koltuk vereceğiz”diye konuştu.

Aksu: Yurtdışındaki Türk otel yöneticileri Türkiye ekonomisine katkı sağlıyor
TUROYD Başkanı Ali Can Aksu ise konuşmasında yurtdışında görev alan otel yöneticilerinin ülke ekonomisine faydalı olmak için tedariklerini Türkiye'den yaptıklarını hatırlatarek, Azerbaycan'da devlete ait 16 oteli hayata geçiren Halil Duru'yu örnek vererek "Halil Duru, Türkiye'den otellerin için 165 milyon dolarlık tedarik sağlayarak Türkiye ekonomisine önemli katkılarda bulundu. Şimdi ise Yunan Adaları'nda kurduğu otel ile aynı şekilde Türkiye'den tedarik planını yapıyor" dedi.

Otelcilik Meslek Yasası şart!
Türk turizminde bir Otelcilik Meslek Yasası olması gerektiğini ve nitelik tanımlarının belirlenerek taşların yerine oturması gerektiğini söyleyen Ali Can Aksu, "Turizm okullarında eğitim verenler ile eğitim alan öğrencilerin turizme güvenmeleri ve geleceklerini planlamaları için Meslek Yasası'nın oluşturulması gerekir. Türk turizmine kalite getirmek için nitelikli personel ve eğitimin önemli olduğu söylüyoruz. Sektöre güven kazandırmalıyız. Kuaförün de meslek yasasının olduğu ülkemizde turizminde bir meslek yayası olmasını arzu ediyoruz" diye konuştu.

Tarih: 04 Şubat 2019 Pazartesi    Hit: 5728

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol