05 Ağustos 2020 Çarşamba   

Ümit ALBAYRAK / Gazeteci Yazar / Yiğitçe

BAĞIMLILIK VE SPOR

 

BİR bireyin sağlıklı yetişmesi ve bağımlıklara karşı kalkan olmasında ailesi çok önemli rol oynarken, gelişmesinde de sporun önemi çok büyüktür. 
Sporun yararlı şekilde kullanıldığında bireye kazanım, aksi durumda ise felaketlere sürüklüyor. 
Her birinin elinde tablet ve telefon gördüğümüz çocuklarımızı ya da madde bağımlısı haline getirilen gençlerimizi gördükçe çok üzülüyorum.
Teknoloji ve madde bağımlılığı çocuklarımızın ve gelişmesi karşısında günümüzün en büyük düşmanı konumunda. Çocuklarımızı ve gençlerimizi teknoloji ve madde bağımlılığına karşı aile ve okullarından başlayarak toplumumuzun her kesimi üzerine düşeni yapmalıdır. “Aman banane” ve “Serseri olacak bu çocuk” gibi lafları çevremizde çok duymaktayız. Toplum, çevresindeki çocuk ve gençlere karşı ilgisiz olursa gelişemez. Bunun da altında her yerde karşımıza çıkan “eğitimsizlik” yatıyor.
Ancak yine de çevremize baktığımız zaman özellikle bağımlı gençlere yönelik spor alanında yapılanları gördükçe insan umutlanmıyor da değil. 
Zeytinburnu Belediyesi, yaklaşık 6-7 yıl önce Özgürlük Parkına kurduğu Mobil Buz Pisti’ne madde bağımlısı gençler zarar vermeye başladı. Aileler buz pistinden uzaklaşırken, belediye ise çareyi gençlerden buz hokeyi takımı kurmakta buldu. Madde bağımlısı gençler Buz Hokeyi sporcusu oldu. O takım Türkiye şampiyonu oldu ve Avrupa’da ülkemizi temsil ediyor. 
Yine Aile Bakanlığına bağlı Çocuk Esirgeme Kurumu’nda yetişen bir genç elinden tutulmasıyla ülkemizde yeni gelişmekte olan Ragbi sporuna kazandırıldı ve Mili Takımına bile seçildi. 
O çocuklar bir boşluktaydı ve o hayatlardan çekip çıkarıldı. 
Bu saydıklarım gençlere imkan verildiği takdirde neler başarılacağının en iyi örnekleri. 
Çocuklarımızı spora; başarısı ve kupa almak olarak değil sosyalleşme, fiziksel ve bedensel gelişimlerini sağlamaları için teşvik etmeliyiz. 
*** 
Gelelim Bayrampaşaspor’a ve ilçemizdeki amatör takımlarımıza…
Bayrampaşaspor, son maçlarda üst üste aldığı beraberliklerle orta sıralarda yer almayı sürdürürken, zirve ile arasındaki puan farkının açılmasına çare bulamıyor. Teknik direktör değişikliği de şu an için çare olamadı gibi. Böyle giderse 2. Lig hedefi bu sezon bir hayal olarak kalır.
Bayrampaşa’nın amatör takımları da Süper Amatör Lig ve 1. Amatör Lig’de aldığı istikrarsız sonuçlarla taraftarlarını düşündürüyor. İçlerinde grubunun zirvesini zorlayan bir takım maalesef yok. 
Amatör spor kulüplerimiz kendi imkanları çerçevesinde liglerde mücadele edtmeye çalışıyor. Burada sorun iyi antrenman yapamamak mı, iyi sporcu yetiştirememek ya da bulamamak mı veyahut da teknik kadronun yetersizliği mi bilemiyorum. Çözümü kulüplerimiz kendi içlerinde bulacaktır mutlaka.
Yeri gelmişken; Bayrampaşa Kulüpler Birliği Başkanı Ülkü Gürkan’ın yeni görevinin hayırlı olmasını diliyor, Teknikspor’da yaptığı güzel çalışmaların tüm kulüpleri de kapsayarak daha da büyümesini diliyorum.

Tarih: 15 Kasım 2019 Cuma    Hit: 766
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol