01 Aralık 2020 Salı   

AYASOFYA CAMİİ'NDE TARİHİ GÜN!

AYASOFYA CAMİİ'NDE TARİHİ GÜN!
 

Ayasofya Camii'nde tarihi anlar. 86 yıl sonra tekrar ibadete açılan tarihi mabette ilk namaz için minarelerinden ezan sesi yükseldi. Namaz öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Kur'an-ı Kerim'den ayetler okudu. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş kılıçla okuduğu hutbenin ardından namazı kıldırdı.
Ayasofya Camii, bugün cuma namazıyla birlikte yeniden ibadete açıldı. Vatandaşlar da saat 10.00'dan itibaren cuma namazı kılmak için belirlenen alanlara girmeye başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın teşrif ettiği Ayasofya'da ilk namaz 13.30'da okunan ezanın ardından kılındı.

ALANLAR HINCA HINÇ DOLDU
Salgın nedeniyle Ayasofya Camisi ve çevresinde kadınlar için 2, erkekler için 3 olmak üzere 5 farklı açık alan, namaz kılma yeri olarak belirlendi. Erkekler için Ayasofya Meydanı, Sultanahmet Meydanı ve Yerebatan Caddesi; kadınlar için Sultanahmet Türbesi yanındaki alan ile Mehmet Akif Parkı tahsis edildi. Vatandaşlar bu alanları hınca hınç doldurunca İstanbul Valisi Ali Yerlikaya saat 11.00'den itibaren alana girişlerin kapatıldığını duyurdu.
Cuma namazına Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet yetkililerinin yanı sıra, siyasi partilerin temsilcileri, belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

YERLİ VE YABANCI BASIN MENSUPLARINDAN YOĞUN İLGİ
Bugün ibadete açılacak olan Ayasofya'da kılınacak cuma namazını takip etmek isteyen yerli ve yabancı basın mensupları yoğun ilgi gösterdi. Çok sayıda basın mensubu sabahın erken saatlerinden itibaren akredite olmak için akredite noktasına geldi. Burada işlemleri tamamlanan basın mensupları minibüslerle alana götürülüyor.

KUR'AN-I KERİM TİLAVETİYLE PROGRAM BAŞLADI
Ayasofya Camisi'nde sabah 10.00'da sala ve tekbirlerle başlayan programda, Kur'an-ı Kerim okundu. Türkiye'nin seçkin hafızları, ilk olarak birinci cüzü, ardından Kehf Suresi, Meryem Suresi, Yasin Suresi, Fetih Suresi ile kısa surelerden olan İhlas, Felak ve Nas Surelerini tilavet etti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KUR'AN-I KERİM OKUDU
Namaz öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Fatiha Suresi ile Bakara Suresi'nden ilk ayetlerini okudu. Erdoğan'ın sesini duyan vatandaşlar da coşkulu bir şekilde tepki verdi.

4 MİNAREDEN 4 MÜEZZİN KARŞILIKLI OLARAK EZAN OKUDU
86 yıl sonra ibadete açılan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin 4 minaresinde 4 müezzin birlikte okudukları selanın ardından karşılıklı olarak öğlen ezanını okudu.

İLK NAMAZ KILINDI
4 minareden 4 müezzinin 15 dakika süren ezan ziyafetinin ardından Ayasofya Camii'nde ilk namaz kılındı.

ERBAŞ ELİNDE KILIÇLA HUTBEYİ OKUDU
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ayasofya Camii'nde kılınan ilk namazda Osmanlı'daki kılıç geleneğini devam ettirerek minberde kılıçla hutbeyi irad etti.
Ayasofya Camii 86 yıl sonra yeniden cemaatine kavuşurken Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da cuma hutbesine bir Osmanlı fetih geleneği olan kılıçla çıktı.
Osmanlı İmparatorluğu fethin sembolü olarak "Yeşil Sancak" kullanıyordu. Fethin sembolü olarak caminin minberine iki yeşil sancak asılır ve minberin sağ giriş tarafına kılıç konulurdu.
Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethi sonrası camiye çevirdiği Ayasofya, Osmanlı Devleti'nin kılıç hakkı olarak tanımlanıyor. Erbaş da bu geleneği devam ettirerek 86 yıl sonra okunan ilk hutbeye elinde kılıçla çıktı.

ERDOĞAN: 350 BİN KİŞİ BUGÜN CUMA NAMAZINA İŞTİRAK ETMİŞ
Ayasofya'da 86 yıl sonra kılınan ilk namaz sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Fatih Sultan Mehmet Han'ın türbesini ziyaret etti.
Türbeye girmeden önce gazetecilere kısa bir açıklama yapan Erdoğan, ''Gayretlerimiz neticesiyle, Yargı'nın da hamdolsun hakikati görmesiyle sona erdirdik. Artık burası aslına döndü, camiydi tekrar cami oldu. Şimdi ilanihaye inşallah cami olarak tüm inananlara hizmete devam eder. Ama bunun yanında tüm insanlığın bir kültür mirası olarak her dinden insanların gelip gezebileceği bir yer. İşin gerçek sahibi Fatih Sultan Mehmet Han'ın kabrini bir ziyaret edelim istedik" ifadelerini kullandı.
Türbe ziyareti sonrası yine gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, ''Her şeyden önce Ayasofya'yı bizim şu anda aslına Cumhur İttifakı olarak büyük bir gayretle döndürmüş olmamız, milletimizin 10 yıllara sarih özlemini gerçekleştirme bakımından çok çok önemliydi. Az önce resmi rakam olarak aldım 350 bin kişi bugün cuma namazına iştirak etmiş. Tabi çok çok önemli bir aşkın mahsulüydü. Hep beraber biz emeği geçen tüm kardeşlerime, gerek burada yargının ortaya koyduğu tavra, gerekse Cumhur İttifakı olarak ortaya koyduğumuz tavrın birlik beraberlik içerisinde devamını Allah'tan diliyorum. Sizlere de çok teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

YUNANİSTAN’DA BAYRAKLAR YARIYA İNDİRİLDİ
Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde kılınan Cuma namazı öncesinde Yunanistan'da birçok kilisede bayraklar yarıya indirilirken, matem çanları çalınıyor.
86 yıl sonra Ayasofya'nın ibadete açılması dünya basınında büyük ilgi görerek manşetlere taşındı. Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde ilk namaz için binlerce kişi Ayasofya'ya akın ederken, Yunan basını da Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesini yas olarak nitelendirdi.
Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde 86 yıl sonra ilk namazın kılınmasından saatler önce Yunanistan'da kiliselerin önünde bulunan bayraklar yarıya indirildi. Agrinio ve Patras kentlerindeki kiliselerden matem çanları çalınırken, akşam saatlerinde de ilahiler okunacağı duyuruldu. Yunan dünyası için "kara bir gün" yaşandığını belirtildi.

KURAN TİLAVETİNİ CANLI YAYINLADILAR
Yunan televizyonlarında Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ndeki Kuran tilaveti canlı olarak yayınlandı.

 

Tarih: 24 Temmuz 2020 Cuma    Hit: 7921

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol