02 Nisan 2020 Perşembe   

Adem DİŞÇİ / Bilişim ve Yazılım Uzmanı - Oyuncu / Teknoloji ve Sanat

AY YILDIZ TİM VE USOM

 

MERHABA Sevgili Paşavizyon Okurları ; Bu yazımda sizlere Türkiye’nin siber saldırı ordularından bahsetmek istiyorum. Birçok siber hacker gurubu olan ülkemizde bunların en başında bana göre Gururumuz  “AY YILDIZ TİM’’ gelmektedir. Tabii ki “AY YILDIZ” TİM gizli ve kimlerden oluştuğunu kimse bilmiyor fakat bildiğimiz tek şey vatanı koruma adına çalıştıkları ve Türk’ün gücünü siber alanda Dünyaya hissettirdikleridir. Dünyada artık savaşlar dijital anlamda yapıldığı için siber alem çok önemli bir nokta haline geldi. Tabii ki devletler kendi siber birimlerini kurarak geleceğe hazırlık aşamasında önlemlerini almaya başladı. Türkiye Cumhuriyeti Devleti de Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi’ni (USOM) kurarak büyük bir adım attı.
AY YILDIZ TİM 
Öncelikle AY YILDIZ TİM’den başlamak istiyorum. Türkiye’ye karşı internet üzerinden karşıt güçler tarafından yapılan ve yapılacak olan siber saldırılara karşı gönüllü olarak lobi faaliyeti sürdüren bir organizasyondur.
Kuruluş amacının en önemli unsuru Devletçilik olmuştur. Ülkemizin kurumlarına, devlet adamlarına, manevi değerlerimize yapılan saygısızlıkları, ülkemizin bütünlüğüne yapılan bir saldırı olarak görür ve ona göre adımlarını belirler. Daha sonra harekete geçen ekip birçok başarılı işe imza atmıştır.
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) uzantılı sitelere saldırılması… Birleşmiş Milletler'in Ermenistan uzantısına saldırı… İsrail devlet sitelerini hacklemek… Suriye kaynaklı, hükümete ait olduğu iddia edilen sitelere ve bazı haber ajanslarına saldırılması… 
İşte yukarıda AY YILDIZ TİM’in Türkiye adına attığı bir kaç örneği ve başarılarını sıraladım. Tarihe Türk hackerlarının adını altın harflerle yazdıran AY YILDIZ TİM’e teşekkür ediyorum.
USOM
Geçtiğimiz yıllarda özellikle kamu kurum ve kuruluşlarına, bankalara yapılan siber saldırılar ve kur atakları nedeniyle zor günler geçiren Türkiye, ekonomik zarara uğratılmıştı. 2019 yılında temelleri atılan USOM üssü için düğmeye basan hükümet, 2020 yılında USOM üssünü devreye sokuyor.
Türkiye yerli ve Milli kaynaklarla, yazılımlarla siber saldırıları durduracak, ataklara karşılık verebilecek kapasitede yeni bir sistemle işte bu üste, USOM üstünde 24 saat boyunca tehlikeleri bertaraf etmek için çalışacak. USOM’da 150 kişilik uzman ekip, kamu ve özel sektördeki siber olaylara müdahale ekipleriyle koordineli çalışıyor. Tamamen Milli ve yerli imkânlarla oluşturulan yazılımlarla siber tehditler bertaraf ediliyor.
USOM siber güvenlik olaylarına yönelik alarm, uyarı, duyuru faaliyetleri yapmakta, kritik sektörlere yönelik siber saldırıların önlenmesinde ulusal ve uluslararası koordinasyonu sağlamaktadır.
Gelecekte çok ciddi siber savaşlarla karşılaşacağız ve bir tuş ile dünyanın ve ülkelerin kaderinin nasıl değiştiğine şahitlik edeceğiz. Türkiye olarak önemlerimizi aldık ve genç beyinlerimizin ne kadar yetenekli olduğuna şahit olduk. Dünyanın en iyi hackerleri Türk hackerleridir.   Saygılarımla…

Tarih: 14 Şubat 2020 Cuma    Hit: 2138
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol