07 Nisan 2020 Salı   

AVRUPA'DAN DÖNENLER KARANTİNAYA

AVRUPA'DAN DÖNENLER KARANTİNAYA
 

Çin'in Vuhan kentinden dünyaya yayılan ve Türkiye'ye de sıçrayan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla ilgili İstanbul Valiliğinden bir açıklama geldi. Valilik, Avrupa'dan Türkiye'ye giriş yapan vatandaşların İstanbul'daki öğrenci yurtlarında 14 gün boyunca karantinaya alınacağını duyurdu.
İstanbul Valiliğinin yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
"Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları üzerine Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay Başkanlığında, 15 Mart 2020 tarihinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Ulaştırma ve Altyapı Başkanı Mehmet Cahit Turhan'ın katılımlarıyla yapılan toplantıda Koronavirüs tedbirleri kapsamında;

İSTANBUL'DA 14 GÜNLÜK KARANTİNA
Almanya, İspanya, Fransa, Avusturya, Norveç, Danimarka, İsveç, Belçika ve Hollanda'ya "geçici olarak kısa süreliğine giden veya bu ülkelerde öğrenci olarak bulunan ve ülkemize dönmek isteyen" vatandaşlarımızdan 16 Mart Pazartesi günü (bugün) saat 17.00'ye kadar bulundukları ülkelerdeki Türk diplomatik temsilciliklerine başvuran vatandaşlarımızın Türkiye'ye dönüşleri 17 Mart Salı günü saat 24.00'e kadar sağlanacaktır.
Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun tedbirleri doğrultusunda Valiliğimiz koordinasyonunda İstanbul'a gelecek vatandaşlarımız 14 gün süreyle karantina/gözetim altına alınacaklardır.

3 YURT TAHSİS EDİLDİ
Bu amaçla İstanbul'da misafir edilecek vatandaşlarımız için geçici olarak Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı;
KYK Kanuni Sultan Süleyman Erkek Öğrenci Yurdu,
KYK Fatih Sultan Mehmet Karma Öğrenci Yurdu
KYK Florya Beşyol Kız Öğrenci Yurdu
tahsis edilmiştir.

ÖĞRENCİLERE TEŞEKKÜR
Bu yurtlardaki öğrencilerimiz geçici olarak diğer KYK yurtlarına yerleştirilmektedir.
Öğrencilerimize gösterdikleri sabır ve anlayıştan ötürü teşekkür ediyoruz.
Sağlık Bakanlığımızın ifadesiyle "Tedbirleri ne kadar sıkı tutarsak tehdit o kadar zayıflar." Anlayışınız, işbirliği ve sabrınızdan dolayı teşekkür ediyoruz.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

TÜRKİYE’DE KORONAVİRÜS VAKA SAYISI 18 OLDU
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) ilişkin, şu ana kadar toplam vaka sayısının 18 olduğunu bildirdi.
Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Az önce açıklanan ve yeni olan vaka sayısı, toplam 12'dir. Bunlardan 2'si ilk vakamızın temas çevresindendir. Şu ana kadar toplam vaka sayımızsa 18'dir. Vaka sayısı bilgisi açık, tam olarak bu şekildedir" ifadelerini kullandı.

AVRUPA'DAN 7; AMERİKA'DAN 3 VAKA
Koca, Twitter'dan, ilk vakanın gözlemde tutulan çevresindeki 2 kişiye tanı konulduğu bilgisini paylaşarak, Avrupa'dan gelmiş 7, Amerika'dan gelmiş 3 vakanın olduğunu açıkladı.

"TESPİT EDİLMİŞ VAKA, HEPİMİZ İÇİN EMNİYETTİR"
Durumun üzücü olduğunu belirten Bakan Koca, "Tespit edilmiş her vaka, her izolasyon hepimiz için emniyettir." değerlendirmesinde bulunmuştu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vatandaşların belirlenen 14 altın kurala uyması gerektiğinin de altını çizdi. 

SOSYAL MEDYAYA İNANMAYIN RESMİ AÇIKLAMALARI BEKLEYİN!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün sosyal medyada yayınlanan belgenin yalan olduğunu açıkladı. Bakan Koca’nın resmi twitter hesabından yaptığı açıklama şöyle; “Sosyal medya ve Whatsapp’tan yayılan “GİZLİ” belge GERÇEK DIŞIDIR. Panik yaratacağı bilinerek UYDURULMUŞTUR. Güven kaybına yol açarak, 82 milyonun zaafa düşmesini amaçlayanlar var. Hassasiyetinizle oynayanlar var. Şans tanımayın. DOĞRU HABER, RESMEN YAPILAN AÇIKLAMADIR.”

 

Tarih: 16 Mart 2020 Pazartesi    Hit: 1632

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol