16 Ekim 2021 Cumartesi   

Fatih ŞENGÜLER / Mali Müşavir / Mali Analiz

AŞI YAPTIRMAYAN İŞÇİDEN DOLAYI 15.345 TL CEZA YEMEYİN

 

DEĞERLİ Paşavizyon okurları, merhaba... 2/9/2021 tarihinde yayımlanan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın işyerlerinde Covid-19 tedbirleri yazısında, “Aşıları tamamlanmamış personellerin 6/9/2021 tarihinden itibaren haftada en az bir kez PCR testi yaptırmaları ve aynı zamanda da Covid-19 sebebiyle işyerinde karşılaşacakları risk ve tedbirler konusunda yazili bilgilendirilmeleri gerektiği” bildirilmiştir.
Söz konusu yazıda her ne kadar bildirilmemiş olsa bile 6331 sayılı yasa gereği yukarıdaki talimatların yapılmaması durumda işverenlere iş yerinin tehlike ve çalışan sayılarına göre 5.115 TL’den, 15.345 TL’sine kadar idari para cezasi kesilebilecektir.
Gerekli talimatları iyice okuyup aşı olmamış personellerinizden hem PCR testlerini aynı zamanda da Covid-19 sebebiyle işyerinde karşılaşacakları risk ve tedbirler konusunda yazili bilgilendirmeleri yapmaları işverenler ve işyerlerinin menfaatine olacaktır.
KISA... KISA... KISA...
• Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte Eylül ayında kira artış oranı %15.78 olarak uygulanacaktır.
• Vergi affında son tarih uzadı.
31 Ağustos 2021 tarihinde başvuru süreleri bitecek olan kamuoyunda Vergi Barışı matrah artırımı olarak bilinen 7326 sayılı kanun 30.09.2021 tarihine kadar uzatılmıştır..
• İşçi kardeşlerimizin dikkatine!
Yılda 40 günden fazla ayaktan tedavilerde (hastanede yatmamak) istirahat raporu alırsa 40 günden sonra kurula gitmek zorunda.
İlgili maddeyi aşağıda paylaşıyorum;
“ Sigortalılara bir takvim yılı içinde tek hekim tarafından ayaktan tedavilerde verilecek istirahat sürelerinin toplamı 40 günü geçemez. Bu süreyi aşan istirahat raporları sağlık kurulunca verilir.”
• Sıfır araçlarda ÖTV indirimi
Bugünden itibaren 1600 motora kadar olan sıfır araçlarda ve 50 kw 1.800 motora kadar olan elektrikli sıfır araçlarda ÖTV matrahından kaynaklı bir indirim geldi.
• Çalışma izni olmayan yabancı çalıştıran işverene veya işveren vekiline (her bir yabancı için) 11.796 TL
Çalışma izni olmaksızın bir işverene bağlı olarak çalışan yabancıya 4.716 TL idari para cezası verilecektir.
***
KISSADAN HİSSE
İdealist Olmak
Birgün yüksek mühendis bir amcayla tanıştım. Ne projeler yapmış. Tüneller, havaalanları vs... “Senin yaşında oğlum var” dedi. O da mühendis mi dedim. Hayır işçi, duvar ustası dedi. Dedim o nasil oldu, mühendisin oğlu işçi olur mu? Bizde olsa babam döve döve okutur mühendis yapar.
Adam kızdı.
Niye öyle diyorsun benim oğlum çok iyi bir duvar ustasıdır. Zorla kötü mühendis olacağına, iyi bir duvar ustası olmasının ne kötülüğü var dedi. Adam gurur duyuyor oğluyla.
Utandım.
Utandım çünkü biz toplum olarak buyuz. Böyle yetiştik, yetiştirildik.

Tarih: 15 Eylül 2021 Çarşamba    Hit: 707
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol