19 Haziran 2019 Çarşamba   

Adem DİŞÇİ / Bilişim ve Yazılım Uzmanı - Oyuncu / Teknoloji ve Sanat

ASELSAN’DAN TSK İÇİN MÜTHİŞ TEKNOLOJİK ASKERİ SİLAH

 

MERHABA Sevgili Paşavizyon Okurları ;
Bu yazımda size Türk Silahlı Kuvvetlerinin Aselsan ile ortaklaşa yaptığı projelerden bahsedeceğim…
Türkiye silah teknolojisinde bir hayli hızlı yol alarak teknolojik tehditlere karşı önlemler almaya 2019 yılında da devam edecek...  İşte en yeni teknoloji harikası silahımız İHASAVAR...
İHASAVAR 
Son dönemde artan drone ve mini İHA saldırılarına karşı yeni nesil teknolojilerle geliştirilen önleme sistemleri yaygınlaşıyor. Söz konusu tehditleri etkisiz hale getirmek için İHASAVAR'ı geliştiren ASELSAN, yurt içinde ve dışında müşterilerine bir yılda yaklaşık 500 teslimat gerçekleştirdi.
Düşük maliyeti ve kolay kullanımı nedeniyle son dönemde kötü niyetli ellerde birer silaha dönüşen drone ve mini insansız hava araçlarına (İHA) karşı geliştirilen tedbirler yaygınlaşıyor. Gelişen teknolojiyle birlikte drone ve mini İHA'ların kullanımı çok farklı amaçlar için hızlı artış gösteriyor.
Kolay erişilebilir olması, özel yetenek gerektirmeden herkes tarafından kullanılabilmesi ve modifikasyon uygulamalarının rahatlıkla yapılabilmesi bu tür cihazların terör örgütlerince de tercih edilmesine neden oluyor. Drone ve mini İHA'lar, düşman unsurlar tarafından keşif, casusluk, taciz, silahlı saldırı ve bombalama amaçlı kullanılabiliyor.
Tüm bu tehditler drone ve mini İHA'ların terör amaçlı kullanımına karşı koruma sağlayacak sistemleri ortaya çıkardı. Türkiye'nin lider savunma sanayisi şirketi ASELSAN, 2017'de bu ihtiyacın iletilmesi üzerine Ar-Ge çalışmalarına başladı. ASELSAN'ın RF karıştırma/köreltme sistemlerinin geliştirilmesine yönelik yıllar içinde edindiği tecrübe ve bilgi birikimi sayesinde çok hızlı şekilde drone ve mini İHA'lara karşı koruma sağlama amaçlı, taşınabilir ve tek personel tarafından kolaylıkla kullanılabilen İHASAVAR sistemi ortaya çıkarıldı.
İHASAVAR'lar Savunma Sanayii Başkanlığının koordinasyonunda güvenlik güçlerinin envanterine dahil edilmeye başlandı. İlk teslimatı gerçekleştirilen İHASAVAR sistemine yönelik yurt içi ve dışı müşterilerle imzalanan sözleşmeler kapsamında 500 teslimat yapıldı.
100'den fazla karıştırma profiline sahip
İHASAVAR Anti-Drone RF Karıştırma ve Köreltme Sistemi, askeri tesislerin/üslerin, devlet kurum binalarının, üst düzey yetkili konutlarının, tören alanlarının, nizamiye ve kontrol noktalarının yakınlarında drone ve mini İHA uçurulmasını aktif karıştırma uygulamasıyla engelleyerek koruma sağlıyor.
Drone ve mini İHA'ları üstün harp yetenekleriyle bertaraf edebilen İHASAVAR, tercihe göre yönlü veya küresel anteniyle bu boyutta bir sistemden beklenen etkinlik mesafelerinin çok daha fazlasını sunuyor.
Silah tipi tasarımlı İHASAVAR, kompakt sistem mimarisi, hafifliği ve taşınabilirliğiyle kullanıcıya maksimum ergonomi sağlıyor.
Sistem, hem şebeke hem de yüksek kapasiteli bataryalarla uzun süre görev yapma kabiliyetine sahip bulunuyor. İHASAVAR programlanabilme imkanı sayesinde taktik ve operasyonel ihtiyaçlara etkili çözüm sunuyor. Farklı taktik senaryolarda kullanmak üzere, kullanıcı tarafından 100'den fazla karıştırma profili bir dizüstü bilgisayar aracılığıyla programlanarak tanımlanabiliyor.
Gelişen teknoloji hayatımızın her alanına nüfus etmek ile birlikte silah endüstrisini de baştan başa yeniliyor.
Türk gençlerini teknolojiye ve yazılıma yönlendirmek gelecekte dünyada söz sahibi olmak anlamına geliyor.Gerçekten çok fazla yetenekli beyinlerimiz var doğru yönlendirilmesi durumunda dünyada on yıl içinde söz sahibi olabiliriz. 
Bunun en yakın örneği İsrail’de Ezanların yasaklamasından sonra İsrail'in Kanal 2 ve Kanal 10 adlı televizyon kanallarının kısa süreliğine hacklenmesi. Söz konusu kanallarda birkaç dakikalığına Mescid-i Aksa görüntüsü eşliğinde ezan okutulması ve ülkedeki yangınlara ilişkin görüntüler yayınlandı. Bunu yapanların Türk Hackerları olduğu söyleniyor. Biz TÜRK milleti canımız yandığı zaman imkansızı başarabiliriz.Geleceği şimdiden görebilirsek karşımızda kimse duramaz… Lütfen ama lütfen çocuklarınızı kodlamaya, yazılıma ve donanıma yönlendirin…
Saygılarımla….

Tarih: 19 Şubat 2019 Salı    Hit: 1907
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol