21 Eylül 2020 Pazartesi   

Naser ŞİMŞEK / İnşaat Mühendisi / Teknik Bakış

ARAF’TA KALANLAR

 

SOKAKTA ağlayan bir çocuk görsek müdahale etme ihtiyacı duyarız, ağlama nedenini öğrenip gidermek açısından elimizden gelen gayreti göstermeye çalışırız.
Yazar ve Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar’ı 8 Mart’ta yayımlanan araf’ta sorular programında dinleme fırsatını buldum, seyredip dinlemenizi tavsiye ederim.
Araf’ta Kalmak; önemli bir deyim önemli bir durum.
En genel anlamda cennet ile cehennem arasında kalan ruhun ıstırabı olarak tanımlanabilir. Ya da yaşam ile ölüm arasındaki çizgide kalmak veya birşeylerin arasında kalmanın sancısı ile akıl ile kalbin çatışması olarak da anlatılabilir.
Mete Yarar Suriye’de bulunduğu zamanlarda Suriyeli çocukları anlatırken mevcut durumları karşısında ne ağlayabildiklerini ne de gülebildiklerini anlatıyordu. Ağlayamayan veya gülemeyen çocuk, düşünebiliyor musunuz,
Nasıl bir tramva nasıl bir araf’ta kalma durumu.
Çocuk yaşta yaşlı bir bedenin durumuna gelmek, bilmeden, bilemeden, neden, kimlerin yüzünden düştüğü durumu çocuk yaşta mecburen yaşayıp çocuk yaşta yaşlanmak. 
Biraz insan olan biraz insanlığı olan bu durumu kaldıramıyor kaldıramaz da.
Halep’te bir Türkmen ailesi ile yaptığı görüşmeyi anlatıyor Mete Yarar.
Babası Esad tarafından öldürülen, ağabeyleri Özgür Suriye Ordusunda hayatını kaybeden bir aile. Anne kızları ve erkek olarak en büyüğü 11 yaşında en küçüğü 3 yaşında erkek çocuklar. Gelen sakallı kişiye karşı garip ve mesafeli bakışlar ile uzak durmalar, peşinden yavaşça tanımadığı bu dede diyebileceği ak sakallı kişiye karşı yakınlaşma durumu, usulca kucağına oturup kafasını bu hiç tanımadığı kişiye yaslama ile daha önce hiç yaşamadığı bir huzur ve mutluluk durumu. Hiçbir şey söylemeden üstündeki ak sakallı insana derin bir suskunlukla bakıp o sessizliği ile neler yaşadığını yaşatıldığını gösteren o bakışlar, en güçlü bir insanın vuramayacağı sertlikte o sessizliği ile vurulan tokatlar.
Araf’ta kalmanın değişik bir versiyonu. İnsanlığa ders verircesine.
Ailesi ile ebeveynlerinin verdiği karar ile daha iyi bir ülkede yaşamak arzusu ile botlarla denizi geçmeye çalışan çocukların durumunu anlatıyor Mete Yarar.
Kırka yakın değişik ülkelerden gelen bir insan grubu, ellerine verilen ama kurmasını öğrenmeye çalıştıkları bir şişme bot ile çocuklarla beraber Midilli adasına geçme arzusu.
Ve karşı adada kırmızı can yeleklerinin oluşturduğu modern insanlığa ders veren can yeleklerinin oluşturduğu dağ. İstediklerine ulaşan insanları anlatan dağ!
Ey medeniyet sen busun dedirten dağ.
Yola koyuldukları sahile gelen can yelekleri o dar boğazda insanlığın öldüğünü haykırıyor.
Marmaris’te cansız bedeni sahile vuran 3 yaşındaki Aylan ölümü dünyaya vurulan en şiddetli tokattır. İnsanlığı kalanlara. 
Dünya Araf’ta. 

Tarih: 15 Mart 2020 Pazar    Hit: 1204
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol