28 Ekim 2020 Çarşamba   

AMİN ALAYLARI, EYÜPSULTAN'DA YAŞATILIYOR

AMİN ALAYLARI, EYÜPSULTAN'DA YAŞATILIYOR
 

Eyüpsultan Belediyesi, Osmanlı'da eğitime yeni başlayan çocukların okul korkusunu gidermek, onlara okuma isteğini aşılamak ve arkadaşlarıyla kaynaştırmak amacıyla düzenlenen “Amin Alayları”nı günümüze taşıdı. 
Ecdadımızın köklü bir geleneği olan Amin Alayları'nı yaşatmak ve çocuklara sevdirmek için bu yıl 2'ncisi düzenlenen programa, Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın ile birlikte Eyüpsultan İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Öğütçü, çok sayıda çocuk ve veli katıldı. Ellerinde Türk bayrakları taşıyan çocuklar Başkan Remzi Aydın ile fotoğraf çektirdiler, maskotlarla eğlenceli dakikalar yaşadılar.

BAŞKAN AYDIN: GELENEKLERİMİZİ YAŞATIYORUZ
Eyüpsultan Meydanı'nda düzenlenen programda bir konuşma yapan Başkan Remzi Aydın şunları söyledi; “Bu sene ikincisini yaptığımız bir geleneğimiz Amin Alayları. Eskiden özellikle Osmanlı dönemlerinde çok yaygın olan köklü bir gelenek. Okula yeni başlayan çocuklarımıza, o farkındalığı yaşatmak adına bir etkinlik. Çocuklarımız okula yeni başlarken, şehirlerindeki üst düzey yöneticilerin makamlarını ziyaret ediyorlar. Onların meslekleri ve işleriyle ilgili bilgi alıyorlar ve belki ilerde seçecekleri mesleklere ilham alıyorlar. Aynı zamanda hediyeleşme, üst düzey yöneticilerle sohbet etme imkanı buluyorlar. Amacımız temelde çocuklarımızı yeni bir döneme geçirirken onların olumsuz etkilenmesini engellemek, yumuşak bir geçiş yapmak ve aynı zamanda bir farkındalık yaratmak. Bugün şehrimizin hemen hemen tamamında bu etkinlikleri yaparak farkındalık da oluşturmaya çalışıyoruz. Bütün bunları da geleneklerimizi tekrar yaşatmak suretiyle yapıyoruz, Eyüpsultan'a yakışan da budur diye düşünüyorum.”

ÖĞÜTÇÜ: ECDADIMIZ BU PROGRAMI 500 SENE UYGULAMIŞ
Eyüpsultan İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Öğütçü ise “Türkiye'deki okullarda 2006 yılından itibaren uyum çalışması kapsamında, ilkokul 1. sınıf öğrencileri bir hafta önceden okula çağrılıyor. Bu uygulama da oryantasyon süreci olarak adlandırılıyor. Ecdadımız, bu programı 500 sene uygulamış. Çocuklarımıza okula başlarken süslü elbiseler giydiriliyor, hazırlanıyor, eğitime başlatılıyor. Bu da bugünkü anlamda bir uyum eğitimi olmuş oluyor. Her tarafta bunların tekrar canlandırılması, ihya edilmesi gerekiyor. Yakında okullarımız açılıyor, bütün çocuklarımıza yeni eğitim ve öğretim yılında başarılar diliyorum." ifadelerini kullandı.
Yapılan konuşmaların ardından Eyüp Sultan Camisi Vaizi Ersoy Koyuncu dualar okudu. Programa katılanlar hep birlikte ellerini açarak dualara eşlik ederek “amin” dediler.
Programın sonunda ise Hacivat ve Karagöz gösterisi yapıldı, çocuklara kalem, defter hediye edildi patlamış mısır, pamuk şeker ve macun ikramı oldu.
Çocuklar daha sonra Eyüpsultan İlçe Kaymakamını, İlçe Milli Eğitim Müdürünü ve Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın'ı ziyaret etti.

 

Tarih: 15 Eylül 2018 Cumartesi    Hit: 1585

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol