16 Temmuz 2019 Salı   

Cemil SAĞLAM / Gazeteci Yazar / Basın Tribünü

AMAN DİKKAT!

 

MUTLU iken VAADDE bulunmayın!
KIZGIN iken CEVAP vermeyin!
ÜZGÜN iken KARAR vermeyin!
***
HAYIRLI OLSUN...
Ülkemiz için... Hepimiz için huzurlu bir yıl olsun... Ve "Öfkelerin" kontrol edildiği, "Darbe, darağacı, idam" gibi sözlerin edilmeyeceği bir yıl olsun.
Önümüzde yerel seçim var...  Kavgasız, gürültüsüz, bayram gibi bir seçim olsun.
Sıcak gündem ekonomi...
Ekonominin düzeleceği, herkesin önünü göreceği bir yıl olsun.
***
AMAN DİKKAT!
Geçen yıl... Seçim yılıydı...
Siyaseten "Öfke katsayısının" yüksek olduğu bir yıldı.
2019'a girdik... Yine seçim var.
Siyasetçilerden beklentimiz...
"Aman dikkat." Ne demişler?... Hatırlayalım:
"Kızgınlık geçici deliliktir...
Onun için öfkene hâkim ol...
Yoksa öfken sana hâkim olur." Kavgasız ve öfkesiz bir yıl dileğiyle.
***
BAYRAMPAŞASPOR SİL BAŞTAN
Sezona iddialı başlayan fakat kaliteli oyuncu kadrosuyla bir türlü takım olma hüviyetini gösteremeyen yeşil-kırmızılılarda ilk yarının bitimiyle Üstün, Efe, Talha, Ahmet Güney, Ahmet Arı, İsmail ve Sefa ile yollar ayrıldı.
İkinci yarıya Antalya’da hazırlanan Bayrampaşaspor’da gidenlerin yerlerine Tayyib Kanarya (Manisa Büyükşehir Belediye), Serhat Yazgan (Esenler Erokspor), Ali Kuleli (Batman Petrolspor), Evren Kilarciu (Kahramanmaraşspor), Gürcan Gözüm (Sancaktepe Belediye), İsa Akgöl (Tokatspor), Gökay İravul (Karagümrük), Semih Durmuş (Kırklareli) ve Tahir Kurtuluş (Van Büyükşehir Belediye) transfer edildi ve ikinci yarıda Bayrampaşaspor’un başarısı için ter dökecekler...
***
KURSAKLARINDA KALDI!
Yıldırımbosna ile Küçükköyspor arasındaki maç öncesi çıkan olaylarda bir genç kardeşimizin ölümü spor camiasını derinden yaraladı. Olayların ardından devlet erkanının konuya hassasiyetle yaklaşması ve sonrasında yapılan ortak basın açıklaması bir nebze olsa gönlümüze su serpti. Olayı kaşımak isteyenlerin hevesleri de kursağında kaldı diyebiliriz...
***
AYDINER iLE DEVAM
16 Mart 2011'de Belediye Meclisi tarafından Bayrampaşa Belediye Başkanı seçilen Atila Aydıner, başkanlık görevini 30 Mart 2014'e kadar sürdürdü. 30 Mart 2014'te yapılan yerel seçimlerde AK Parti Bayrampaşa Belediye Başkan adayı olan Atila Aydıner, yüzde 50.4 oranında oy alarak yeniden Bayrampaşa Belediye Başkanı seçildi. Başkan Aydıner, 31 Mart 2019’da yapılacak olan yerel seçimlerde tekrar belediye başkan adayı olarak gösterilerek, “Aydıner ile yola devam” denildi...
***
SAADET YİNE İSMAİL ACAR DEDİ!
Bayrampaşa Belediye Başkanlığı için Saadet Partisi adayını İlçe Başkanı İsmail Acar’dan yana kullandı.  İsmail Acar 2014 yerel seçimlerinde de belediye başkan adayı gösterilmişti. 
***
İYİ PARTİ’DE İLÇE BAŞKANI TEKRAR RAİF GÜLER OLDU
Geçtiğimiz günlerde İYİ Parti İstanbul İl Teşkilatı’nda yapılan 1. Olağanüstü İl Kongresi’nde, mevcut il başkanı M. Satuk Buğra Kavuncu, 252 oy alarak yeniden il başkanlığına seçilmişti. Diğer adaylardan Ali Çolak 150, Samet Reis ise 140 oy almıştı. 
İl Başkanı belli olduktan sonra ilçe başkanlarını belirleyen Başkan Kavuncu ve yönetimi, İYİ Parti Bayrampaşa’nın mevcut ilçe başkanı Raif Güler’i tekrar başkanlığa atadı.
***
CHP’DE HEYECANLI BEKLEYİŞ SÜRÜYOR
Bayrampaşa Belediye Başkanlığı için adaylığını açıklamayan CHP’de aday adayları tek tek ile çağrılarak mülakatları yapıldı. CHP’nin Bayrampaşa başta olmak üzere ilçe belediye başkan adaylarını çok yakında açıklaması bekleniyor.
***
YEREL SEÇİMLE GENEL SEÇİM MATEMATİĞİ ÇOK FARKLIDIR
Tecrübeli hiçbir siyasetçi Cumhurbaşkanlığı seçiminde alınan oylarla, yerel seçim hesabı yapmaz. Hatta parlamento seçimlerinde % 9 düşmüş oylarla bile yerel seçim hesapları, planları yapılamaz. İkisinin matematiği, psikolojisi ve oy verme refleksleri birbirinden çok farklıdır. Unutulmasın ki, şimdiye kadar yapılan seçimlerin çoğunda, yerel seçimlerde alınan oylar, genel seçimlerde alınan oylardan %  10 daha düşük olmuştur.
Yerel seçimlerin belediye başkanı, hizmet ve parti olmak üzere üç önemli etkeni vardır. Seçmen bu üçünün bileşenine göre oy verir. Diyebiliriz ki partinin siyasi gücü yerel seçimlerde en az etkendir. Buna en iyi örnek, bir dönem AK Parti’nin elinde olmasına rağmen muhalefetin eline geçen ve bir daha, iktidar gücüne ve Erdoğan’a rağmen kazanılamayan belediyelerdir. Manisa, Hatay, Van, Ağrı, Mardin, Kartal ve Maltepe vb. gibi.
Yerel seçimlerde ülke genelinde yaşanan güvenlik sorunu, dış güçlerin baskısı, Türkiye aleyhine olan dış politik gelişmelerin bir motivasyon aracı olmayacağı kesin. Daha lokal, daha yerel ve daha özel etkenler olacak. Bunların başında da belediye başkanının özelliği geliyor.
***
TEŞEKKÜRLER BAYRAMPAŞA
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle, bizleri bizzat ziyarete gelen ve telefonla arayarak bu önemli günümüzü kutlayan tüm okuyucularımız ve dostlarımıza sonsuz teşekkürlerimizi belirtiriz...
***
TÜRKİYE’NİN EN ÇOK GOL ATAN ADAMI PAPEN BAYRAMPAŞA’DA
Türkiye’nin gelmiş geçmiş en çok gol atan oyuncusu unvanını elinde bulunduran Papen Mustafa gibi çok önemli bir değer artık Bayrampaşamızda. Mehmet Akif Halı Saha’da Papen Mustafa Futbol Akademisini hizmete açan Mustafa Kocabey’i Bayrampaşa’yı seçtiği için tebrik ediyorum.
***
EN BÜYÜK ALKIŞ BAYRAMPAŞA BELEDİYESİ’NE
Bayrampaşa Belediyesi’nin altına yenilenen yüzüyle açılan Hayır Kapısını gezme fırsatı buldum. Bu işin başındaki Onursal Başkan Melahat Aydıner’i, emeği geçenleri ve ürün veren tüm gönüldaşları tebrik ediyorum. Çok başarılı bir iş yapıyorlar. Alkışların en büyüğü Hayır Kapısına..

***
İLGİNÇ BİLGİLER
¥ "Mikroplara da mikrop bulaşır mı?" Evet. Mikroplara da bulaşan daha küçük mikroplar bulunuyor.
¥ "Balıklar su içer mi?" Yaşamın kaynağı olan su, canlıların vücutlarında değişik oranlarda bulunur. Bu, suyu tüm canlılar fizyolojik olarak kullandığı anlamına gelir. Buna su içinde yaşayan canlılar da dahil. Bu yüzden balıklar su içerler.
¥ "Gökyüzü Neden Mavi Renkte Görünür?" Gökyüzünün mavi görünme nedeni yerküreyi çepeçevre saran hava tabakası, yani atmosferdir. Atmosferin bileşimindeki gazlar güneş ışığındaki mavi rengi diğer renklerden daha çok yansıttığı için gökyüzü mavi görünür.
¥ "Yün elbiseler neden sıcak tutar?" Yün ipliklerinin dalgalı kıvırcıkları nedeniyle deriyle giyecek arasındaki hava tabakasının, yani vücut ısısının dışarı kaçmasına ve dışarıdaki soğuğun içeri girmesine engel olur. Yani yünlü giysi aslında ısıtmaz iyi bir yalıtkan görevi yaparak sıcak tutar.
¥ Çin’deki hava kirliliği uzaydan görülmektedir. Çin Seddi, uzaydan görülemez.


Tarih: 15 Ocak 2019 Salı    Hit: 1221
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol