17 Ocak 2021 Pazar   

Cemil SAĞLAM / Gazeteci Yazar / Basın Tribünü

AKŞAM SOKAĞA ÇIKMA YASAĞININ ARKASINDAKİ NEDENLER NE? MÜCADELE NE KADAR ETKİLİ?

 

DÜNYA genelinde Koronavirüs kaynaklı vaka ve can kayıpları artarken, birçok ülke yeniden bir dizi kısıtlama ve yasak uygulamaya başladı.
Türkiye'de 1 Aralık’tan bu yana hafta içi 21.00 ile 05.00 saatleri arasında; hafta sonu da tamamen sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor.
Bölgesel kısıtlamaların uygulandığı İngiltere'de de bazı kentlerde pub, restoran ve eğlence merkezlerinin kapanma saatleri erkene çekilirken, bazı yerlerde ise tamamen kapalı tutuluyor.
ABD'de de başta California ve New York olmak üzere bazı eyaletlerde eğlence mekanlarının erken kapanması öngörülüyor ve belli saatler arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor.
Son olarak Fransa’da 15 Aralık'ta ülke çapındaki karantinanın sona ermesinin ardından yerel saatle 20.00 ile 06.00 arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını açıkladı.
Ancak, sokağa çıkma kısıtlamalarının belli saatler arasında uygulanması bazı tartışmaları beraberinde getiriyor.
Bu uygulamayı savunanlar, akşam saatlerinde sosyalleşme faaliyetlerinin arttığını ve bunun da bazı bireysel önlemlerin ihmal edilmesini beraberinde getirebileceğini öne sürüyor.
Bu uygulamaya karşı çıkanlar ise belli saatler aralığında uygulanan kısıtlamaların etkili olduğuna dair herhangi bir bilimsel bulgu ya da bilgi olmadığını söylüyor.
NEDEN BELLİ SAATLER ARASINDA YASAK UYGULANIYOR?
Yetkililer, genel olarak belli saatlerde sokağa çıkma kısıtlanması uygulanmasının "sosyalleşme ve sosyal hareketliliği" azaltma amacı taşıdığını belirtiyor.
Akşam saatlerinde insanların zaruri ihtiyaçları için değil, eğlenme ve başkalarıyla sosyalleşmek amacıyla dışarı çıktıkları ifade ediliyor.
Yapılan bazı araştırmalar, virüsün yayılımının kapalı ve kalabalık ortamlarda başlayarak, daha sonra evlere ve işyerlerine yayıldığını gösteriyor.
Akşam saatlerinde sokağa çıkma kısıtlamasına gösterilen bir diğer gerekçe de alkol tüketiminin bu zaman dilimlerinde artması.
Bilim insanları, alkol tüketimi artınca bireysel önlemlerin gevşediği, sosyal mesafe ve maske kullanımı gibi uygulamalara dikkat edilme eğiliminin azaldığını vurguluyor.
Edinburgh Üniversitesi Kamu Sağlığı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Linda Bauld, yaptığı açıklamada, belli saatler arası uygulanan sokağa çıkma yasağının pandemi ile mücadelede bir "ara önlem" olduğunu söyledi.
Bauld, "Bu uygulamaya başvuran birçok ülke var. Bilindiği gibi, akşam saatleri genel olarak daha riskli olarak nitelendiriliyor. Gece kulübü, bar ve restoran gibi yerlerde salgının hızlı yayıldığı örnekler var. İnsanların bu tarz mekanlarda geçirdikleri zamanlar arttıkça, gardlarının düşme eğilimi de artıyor. Mekan sahiplerinin tüm çabalarına rağmen sosyal mesafe ortadan kalkıyor ve alkol tüketimi de olumlu sonuçlar doğurmuyor" dedi.
BU ÖNLEM NE KADAR ETKİLİ?
Sokağa çıkma yasağının belirli saatlerde uygulanmasının ve eğlence mekanlarının erken kapatılmasının pandemi ile mücadelede ne kadar etkili olduğu konusunda ise tartışmalar devam ediyor.
Bu yöntemin etkili olduğunu gösteren pek fazla bilimsel çalışma bulunmuyor. Hatta yapılan araştırmalarda etkisinin düşük olacağına dair değerlendirmeler yer alıyor.
İngiliz hükümetinin bilimsel tavsiye grubu Sage, 21 Eylül'deki toplantısında pub, bar ve restoranların saat 22.00'de kapatılmasının "düşük bir etki yaratmasının beklendiği" değerlendirmesini yaptı.
Bulaşıcı hastalıklar uzmanı Prof. Dr. Mark Cullen de virüsün "gece ya da gündüz vakitlerini pek umursamadığını" söyledi.
Cullen, "Bu, tamamen davranış değişikliği yaratmaya çalışmanın bir yolu. Ancak tuhaf bir yöntem ve sorunun kendisini de çözmeye yeterli değil" dedi.
***
AZERBAYCAN’IN ZAFERİ
Karabağ’daki 44 günlük çatışmaların antlaşma ile son bulması, köklü bir çözüm anlamına gelmese de ölümlerin son bulması, sivillerin üzerine roket ve füze yağmayacak olması kuşkusuz iyi bir şey. Çatışma bir iki hafta daha sürse Karabağ’ın tümünü ele geçirebilecek olan Azerbaycan’ı kritik bir noktada durdurarak Ermenistan’ı daha ağır bir yenilgiden kurtardı. Bu zaferle Azerbaycan’da iktidarını pekiştiren Alivey’i iyice kendisine yaklaştırırken, Ermenistan’da Batı yanlısı Paşinyan’ın yerini Rusya yanlısı bir iktidara bırakmasının yolunu açtı. Umarım dünyanın en güzel ama en yaralı coğrafyalarından biri olan Kafkasya’ya artık kan akmaz.
***
MEKANIN CENNET OLSUN YAŞAR ABİ
Bu Corona belası yine canımızı yakmaya devam ediyor. Bayrampaşamızın kıymetli, dürüst ve sevilen abisi, Ali Kemal kardeşimizin de babası Yaşar abimizi kaybetmenin derin üzüntüsü içendeyim. Allah Yüce ailesine sabırlar, rahmetli Yaşar abininde mekanı cennet olsun inşallah.
***
MUSTAFA DALCI SÜPER LİG’DE
Bayrampaşalıların yakından tanıdığı Teknik Direktör Mustafa Dalcı, Süper Lig’de Başkent temsilcisi Ankaragücü’nün başına geçti.
Kasımpaşa’da profesyonel futbol hayatına başlayan Mustafa Dalcı, Fenerbahçe, Küçükköyspor ve Çanspor’da futbol hayatına sürdürdükten sonra bir süre de Rumeli Kavağı ve Gazi Mahallesispor’da amatör olarak oynamış ve 2004 yılında futbolu bırakmıştı. Futbolu bıraktıktan sonra 2008 yılında Bayrampaşaspor’un 3. Lig’e çıktığı sezon Teknik Direktör Sarı Murat’ın yardımcılığını yapan Mustafa Dalcı, daha sonra Küçükcekmecespor, Dersimspor, İstanbulspor, Kahramanmaraşspor, Mamak FK ve Ankaraspor (Osmanlıspor) takımlarında görev aldı. Son olarak 2. Lig ekibi Zonguldak Kömürspor’da görev yapan 47 yaşındaki teknik adam, Süper Lig temsilcisi Ankaragücü ile resmi sözleşme imzaladı. Başkent temsilcisi Ankaragücü’nde Dalcı hocama gönülden başarılar dilerim.
***
EN GÜZEL STRES ATMA MEKANI POLİGON SAFARİ AÇILDI
İşletmeciliğini Yunus Duruer’in yaptığı ve 15 Temmuz Büyük Otogarı karşısında hizmete açılan ve 2000 m2 alana kurulu Poligon Safari’ye geldiğinizde hem atışa doyacak hem de sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirebileceksiniz. İki adet atış salonu bulunan Poligon Safari’de birçok atış deneyimi yaşama şansını elde edebilir, ister kendi silahınız isterseniz de tesiste bulunan yerli ve yabancı yaklaşık 30 seçkin silahlardan birini seçip atış keyfini yaşayabilirsiniz. Atış poligonunda profesyonel eğitmenler eşliğinde kişiye özel eğitimler de veriliyor. Sadece bu kadar mı? Hayır tabii ki! Gidip mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim...

Tarih: 12 Aralık 2020 Cumartesi    Hit: 8940
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol