23 Şubat 2024 Cuma   

Fatih ŞENGÜLER / Mali Müşavir / Mali Analiz

5.000 TL EMEKLİ İKRAMİYESİ ALMAYANLARI BEKLEYEN TEHLİKE!

 

Değerli Paşavizyon okurları köşemize hoş geldiniz. Öncelikle yazımıza başlamadan önce Cumhuriyetimizin 100. yılını tebrik eder, nice yüzyıllara dileklerimi iletiyorum.
İsrail’in Gazze’deki soykırımının da biran önce son bulmasını diliyorum.
Değerli okurlarımız; malumunuz hükümetimiz Cumhuriyetimizin 100. yılı sebebiyle emekli olan vatandaşlarımıza 5.000TL tutarında ikramiye verdi ve hesaplarınıza yatırıldı. Hesaplarına bu ikramiye yatmayan emekliler ise hali hazırda çalışan ve şirket ortaklığı olan emeklilerdi.
İşte başlığımızda yer alan “tehlike bunun neresinde” deyişlerinizi duyabiliyorum.
Şirket ortaklığı olan emekli vatandaşlarımız. Burada sorun şirket ortağı olduğunuz değil. Sizin haberiniz olmadan olduğunuz şirket ortaklığınız.
İşimizin gereği ticaret sicil müdürlüklerine çok gidip geliriz. Son zamanlardaki danışma birimlerinin başındaki kalabalıklar dikkatimi çekti. Sormama gerek kalmadan yaşlı amcanın görevli arkadaşlara serzenişlerine şahit oldum.
-Benim bu şirketten haberim yok. Nasıl kurulmuş bu şirket!
Görevli arkadaş ise cevap vermeye çalışıyor. Sıradan başka bir teyze ise;
- Evladım o şirketi biz vergi dairesinden kapattık. Neden hala kayıtlarınızda gözüküyor?
Görevli arkadaş ise:
-‘Ticaret sicilden tasfiye yapmadığınız için ortaklığınız hala gözüküyor’ dedi.
Sevgili okurlarımız. Eğer böyle bir durum varsa öncelikle tasfiyeye giriş kararı alın. Sonra da bu kararla Sosyal Güvenlik Merkezine gidip BAĞKUR’a bildirin. Yoksa şirket ortaklığı olan emekli olarak devam edersiniz. Ve özel emekli ikramiyelerinden mahrum kalırsınız.
Kısa... Kısa... Kısa...
• 2023 Kasım ayı işyeri kira artış oranı %54,26 oldu. Konut kira artışlarında % 25 sınırı 2024 Temmuz ayına kadar devam etmektedir.
• Devlete olan borcun vadenin bitim tarihinde ödenmemesi durumunda geçen her bir ay için ayrı ayrı gecikme zammı % 2,5’ten % 3,5 olarak belirlendi.
• Kamuya olan borcunuzun belirli durumda taksitlendirilip ödeme kolaylığı sağlan TECİL faizindeki oran % 24’ten % 36’ya yükseltildi.
• Emekli olacaklar için son 7 yılda 3,5 yıl+1 gün hangi kurumdan fazla ödendiyse emeklilik dilekçesi o kurumdan verilecektir. Emeklilik planlamasını yaparken lütfen buna da dikkat edin. İsteğe bağlı sigortalılık hali hazırda 4/B yani eski adıyla BAĞKUR olarak değerlendirildiği için SSK şartlarına göre emekliliği kaçırabilirsiniz.
• Evet bu sayımızdaki yazımıza da son verirken bir sonraki yazımızda hali hazırda komisyonda görüşülen BAĞKUR’dan emekliliğin şartlarının iyileştirileceği müjdeyi vermek dileğiyle... Esen kalın..

Tarih: 18 Kasım 2023 Cumartesi    Hit: 1064
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol