14 Nisan 2021 Çarşamba   

Adem DİŞÇİ / Bilişim ve Yazılım Uzmanı - Oyuncu / Teknoloji ve Sanat

3D YAZICILAR İLE EVDE ÜRETİM BAŞLADI

 

MERHABA sevgili Paşavizyon okurları; Yazıma başlamadan önce Bayrampaşa’nın ve Dünyanın en iyi yerel gazetesi Paşavizyon’un 13. yaşını kutluyorum.
2018 yılından bu yana gazetede teknoloji yazılarımla siz değerli okurlarımızla buluşmanın verdiği mutlulukla yazılarıma ilk günkü heyecanımla devam ediyorum. Bu arada böyle bir gazeteyi bizlerle buluşturduğu için de imtiyaz sahibi Cemil SAĞLAM ve ekibini tebrik ediyor çalışmalarında başarılar diliyorum…
Teknoloji hızla ilerlemeye ve gelişmeye devam ediyor. Geçmişte hayal edemediğimiz şeyleri şimdi evde yapar hale geldik. Teknoloji ilerledikçe teknolojik aletler ve makinalar ebatları , boyları küçülerek evde kullanılabilir  ve cepte taşınabilir hale geldi. Tabii ki birçok teknolojiyi buna örnek gösterebiliriz fakat bu yıl revaçta olan 3D yazıcıların evlere girmiş olması.
Eski yıllarda bir materyal üretmek için dev makinalara ve insan gücüne ihtiyacımız vardı. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte küçülen ebatlar anlaşılır yazılımlarla bir araya gelen 3 boyutlu yazıcılar üretim için son kullanıcının evine kadar girmiş durumda. Teknolojik gelişmeler ile insanlar evlerinden milyon dolarlık cihazları üretebiliyor. Bu durum tüm insanların bilgiye serbest bir şekilde ulaştığı gibi, ihtiyacı olan materyallere de serbest bir şekilde sahip olmasına da imkân tanıyor.
3D yazıcıların toplumda yaygınlaşmasıyla birlikte evlerde üretilen ürünlere dair yeni veriler ortaya çıkıyor, üretilebilecek ürünlerin yelpazesi genişliyor. Teknoloji her ne kadar yeni olsa da hâlihazırda olan sürümü pek çok sorunu çözüyor. Şu bir gerçektir ki 3D teknolojisinin gelişmesi insanoğlu için devrim niteliğinde olacak. Zira hayal edilen kendi kendine yetebilen devletlerin dışında artık kendi kendine yetebilen insanların olacağı toplumlar çok yakın.
3D teknolojisini toplumsal hayatta cazip kılan en önemli özelliklerin başında, var olan teknolojilerle yapılması imkânsız ya da makul olmayan bir nesneyi elde edebilme imkânını tanıması geliyor. Öte yandan teknolojinin binlerce liralık ürünleri kısa zamanda, kişiye özel ve düşük maliyetli bir şekilde üretmesi de avantajlardan birisi.
Teknoloji her ne kadar yeni olsa da çalışma prensibi ve pazara göre maliyetsiz oluşu albenisini arttırıyor. Dolayısıyla ilerleyen dönemlerde her eve bir 3D yazıcının girmesi mümkün görünüyor. Zira bilgisayarda program aracılığıyla üç boyutlu hale getirilen her türlü eşya ve nesne artık yeni üretilecek bir kalıba ihtiyaç duymadan üretilebiliyor. Bu da daha karakteristik ve düşük maliyetli ürünler üretilmesine olanak tanıyor.
Bizler de çocuklarımızı teknolojiye yönlendirerek onların bu çağa ayak uydurmasını sağlayabiliriz. Geleceğin en güçlü mesleği robotik kodlama ve 3D yazıcı operatörlüğü olabilir. Saygılarımla…

Tarih: 13 Mart 2021 Cumartesi    Hit: 4577
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol