08 Mart 2021 Pazartesi   

375 FIRSATÇI FİRMAYA CEZA!

375 FIRSATÇI FİRMAYA CEZA!
 

Ticaret Bakanlığı, son dönemde vatandaşların fahiş fiyat artışlarına yönelik artan şikayet başvuruları üzerine başta gıda ve temel tüketim ürünlerinde olmak üzere saha denetimlerini artırdı. 81 ilde yapılan fahiş fiyat denetiminde 375 firmaya 12 milyon TL ceza kesildi.
Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda Adalet, Hazine ve Maliye, Sanayi ve Teknoloji ile Tarım ve Orman Bakanlıkları ve TOBB ile TESK temsilcileriyle üretici ve tüketici örgütleri ve perakende sektörü temsilcilerinden oluşan Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, bugüne kadar 3.208 dosyayı karara bağlayarak, gıda, temizlik, hijyen ürünleri gibi temel ihtiyaç maddelerinde fahiş fiyat artışı yaptığı değerlendirilen 375 firmaya toplam olarak 11milyon 885 bin Türk lirası idari para cezası uygulanmasına karar verdi.
Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
"Bu kapsamda, Ticaret Bakanlığınca yapılan denetimler sonucunda 562 işletme bazında 9.870 ürün incelenmiştir. İnceleme sonucu elde edilen veriler Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirilecek ve firmaların savunmalarının alınmasının ardından haksız fiyat artışında bulunduğu tespit edilenler hakkında 10 bin Türk lirasından 100 bin Türk lirasına, stokçuluk faaliyetinde bulunduğu tespit edilenlere ise 50 bin Türk lirasından 500 bin Türk lirasına varan idari para cezası yaptırımı uygulanacaktır.

375 FİRMAYA 11,9 MİLYON LİRA CEZA
Öte yandan Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda Adalet, Hazine ve Maliye, Sanayi ve Teknoloji ile Tarım ve Orman Bakanlıkları ve TOBB ile TESK temsilcileriyle üretici ve tüketici örgütleri ve perakende sektörü temsilcilerinden oluşan Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, bugüne kadar 3.208 dosyayı karara bağlayarak, gıda, temizlik, hijyenürünleri gibi temel ihtiyaç maddelerinde fahiş fiyat artışı yaptığı değerlendirilen 375 firmaya toplam olarak 11.885.000 Türk Lirası idari para cezası uygulanmasına karar vermiştir.

"BAZI YEREL VE ULUSAL MARKETLERDEN SAVUNMA İSTENİLDİ"
Bununla birlikte son dönemde Bakanlığımıza intikal eden ve temel gıda ürünleri arasında yer alan ayçiçek yağı, yumurta, tavuk, bebek maması ürünlerine yönelik fahiş fiyat artışı şikâyetleri ve başvuruları üzerine, bu ürünlere yönelik denetimler artarken, üretici/ithalatçı/tedarikçi ve bu ürünlerin tüketicilere satışını yapan bazı yerel ve ulusal marketlerden savunma istenilmiştir. Gelen bilgi ve belgelerin değerlendirilmesi sonucunda haksız fiyat artışına sebebiyet verdiği tespit edilen ilgililer hakkında gerekli yaptırımlar uygulanacaktır." 

BU FİRMALAR AÇIKLANSIN!
Vatandaşlar her şeyde olduğu gibi koronavirüs salgınını da fırsat bilerek insanların ceplerindeki para göz diken ve haksız kazanç sağlayan bu firmaların açıklanmasını istedi. Vatandaşlar, “Bakanlıklar nasıl Taklit ve Tağşiş yapan firmaların ismini açıklıyorsa fiyatlara anormal zam yapan paragöz firmaların da isimlerini açıklamalılar. Ayrıca bu cezalar her ne kadar kanun nezdinde verilen cezalar olsa da caydırıcı bir niteliği yok. Verilen bu cezalar o firmaların bir günlük cirosu bile değildir. Cezalar çok daha ağır olmalı. Firmalar küçük cezaları öder. Her zamanki gibi olan vatandaşa oluyor. Cebinden her geçen gün daha fazla para çıkıyor. Bakanlık bu ahlaksız firmaları açıklasın. Bir ceza da vatandaşlar olarak biz onlara keselim!” ifadelerini kullandılar.  

 

Tarih: 21 Ocak 2021 Perşembe    Hit: 4064

Fotoğraflar
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol