18 Şubat 2020 Salı   

Naser ŞİMŞEK / İnşaat Mühendisi / Teknik Bakış

31 MART

 

GEÇEN ayki köşe yazımızda Türkiye için çok önem arzedecek 31 Mart seçimleri için ‘’karar bizim’’ diye noktalamıştık.
Türkiye seçimini yaptı. Bir taraftan Cumhur ittifakına Türkiye genelinde %53 oy vererek sana güveniyorum yolumuza devam edelim derken diğer taraftan Ankara, Antalya, Adana ve Mersin gibi Büyükşehirleri Cumhur ittifakından alarak Millet ittifakına verdi.
Hep söylerim halkımız son on yıllık seçimlerde hep bir kuyumcu titizliği ile oy veriyor diye. Bu seçimlerde de aynısı oldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için tarihte bir daha zor görülecek adeta fotofinish tabirine uygun bir seçimde bulundu. 
Cumhur ittifakı AK Parti ve MHP, Millet ittifakı ise HDP destekli CHP ve İYİ Parti ile İstanbul seçimine girdi. Cumhur ittifakı bana göre İstanbul için büyük projelere imza atabilecek ve tüm ilçelerde ürettiği projelerle şehirci, modern ve temel sorunları çözülmüş bir megakent yaratmak sevdasında olan Sn Binali Yıldırım ile Millet ittifakı ise Beylikdüzü Belediye Başkanı Sn Ekrem İmamoğlu ile seçime girdi.
Ekrem beye oy vermiş bir vatandaşa bana mümkünse Ekrem beyin İstanbul için bir tane projesini anlatır mısın diye sorduğumda bana herhangi bir projesini söyleyemedi, sadece ulaşılabilir olacağına inanıyorum diyebildi. Gerçekten seçim döneminde bir adet İstanbul projesi anlatmayan Ekrem bey İstanbul’u yeni bir vizyonla ve büyük projelerle yönetmeye talip Binali Bey kadar oy aldı. Sonucu YSK’dan öğreneceğiz.
Peki böyle birşey nasıl olabilir diye sorabilirsiniz.
Bana göre Türkiye’de siyaset yapmanın temel kuralı vatandaşı ekonomik yönden mağdur etmemektir derim. Yakın tarihte bu halkın oluşan ekonomik kriz yüzünden bazı siyasi partileri nasıl tarihe gömdüğüne beraber tanık olduk.
Yaşadığımız bu dönemde dünya ölçeğindeki global krizin Türkiye üzerinde de olumsuz etkileri görüldü. Bazı temel gıdalardaki ‘’aşırı fiyatlar’’ sonucu vatandaşımızın gündemi İstanbul’umuzu kim daha iyi yönetebiliri düşünmek yerine spekülatif fiyat artışları oldu. Cumhur ittifakının kaybettiği bazı ilçelerdeki yanlış aday tecihleri de bu sonuca katkıda bulundu. 2014 seçimlerinde %90 seviyesinde olan katılım oranının 2019 seçimlerinde 
%84’ler seviyesinde olması ve bu aradaki katılım farkını oluşturan kitlenin büyük bölümünün Cumhur ittifakı seçmeni olması İstanbul seçimini doğrudan etkilemiş oldu.
Büyükçekmece’de şaibeli görünen seçimin kararının YSK tarafından verilmesini bekliyoruz. Bu karar ile İstanbul Büyükşehir Belediye seçiminin sonucunu öğreneceğiz. Her ne karar verilirse İstanbul’umuza hayırlı olsun.   

Tarih: 22 Nisan 2019 Pazartesi    Hit: 959
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol