14 Nisan 2021 Çarşamba   

Muhammed SANCAKTAR / Türkiye Bosna Sancak Kül. ve Yrd. Der. Bşk. / Geniş Açı

21. YÜZYILDA TÜRKİYE

 

KIYMETLİ Dostlar; Eski bakanlardan merhum Hasan Celal Güzel ‘‘Yeni Türkiye’’ meselesini değişik çerçevelerden incelediğini belirterek, 1987 yılında Özal hükümetleri döneminde Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü olarak Konya Türk Ocağı’nın açılışında yaptığı konuşmayı şöyle naklediyor. “O gün yaptığım konuşmayı 21. Asır Türk asrı olacaktır diye bitirdim. Zamanın tek televizyonu olan TRT konuşmamı yayınlayınca, merhum Turgut Özal beni çağırıp, ‘Sloganını çok beğendim, ben de kullanacağım’ dedi. Daha sonra bu sloganın ağırlığını hep üzerimde hissettim. İfade kime ait olursa olsun, önemli olan o ifadenin tüm ağırlığını sorumluluğunun hissedilmesi ve benimsenmesidir. ‘21 asır Türk ve İslam asrı olacak’ diye bir laf ortaya atıyorsun. Bu lafı neye dayanarak söylüyorsun? Sorarlar adama. DPT’de 7 yıl çalıştım. Yatırımlara, eğitime bakmıştım. Hocalığımız da vardı. O nedenle çeşitli istatistikler, analizler de biliyordum. Bunun nasıl gerçekleşebileceği konusunda, DPT uzmanlığımdan kalan yöntemlerle hep Fütüristtik tahminler yapmaya çalıştım. Bazı hesaplamalar, analizler yaptım. Türkiye bilmem yüzde kaç büyürse nereye varırız?  Onu hesap etmeye çalışmıştım. O zaman, 2023 yılında Türkiye’nin gerçekten belirli bir yere varacağını hesaplamıştım. Recep Tayyip Erdoğan’a ve AK Parti iktidarına gelinceye kadar bu slogan, erişilmesi imkânsız bir bilim kurgu hedefi gibiydi’’.
Merhum Turgut Özal’ın da daha sonra sıkça kullandığı bu sözün 21. yüzyılın ilk çeyreğini daha bitirmeden gerçekleştiği söyleyebiliriz. 2000’li yılların başında bir roket mermisini, bir G3 fişeğini bile dışarıdan satın alan Türkiye’den, bugün İHA, SİHA, Milli Gemi, Milli Tank, Helikopter ve akla gelebilecek her türlü savunma ve taarruz silahına üreten bir Türkiye var.
2000 yılında, yani 21. yüzyıla girerken Türkiye,  27 milyar 774.9 milyon dolarlık ihracat, 54 milyar 502.8 milyon dolarlık da ithalat yapmıştı.2020 ise yılında 169,5 milyar dolar ihracat, 194,2 milyar dolar ithalat yapan bir Türkiye var. İthal edilen ürünlerin çoğu ihracat kaydı ile yapılan ithalat olsa da yani ihracat için gerekli olan üretimin hammaddesi veya yedek parçası olsa da yakın zamanda ihracatımızın ithalatı geçeceğinden şüphemiz yoktur. 2000 yılındaki ihracat rakamıyla  2020 yılındaki rakamları karşılaştırdığımızda 7 kat bir artış ve büyümenin olduğu ortada.
Türkiye sadece bu alanlarda başarı ve ilerleme kaydetmekle kalmadı. Nüfusunun artmasına rağmen istihdamda, teknolojide, dış siyasette de başarılı bir ülke oldu. Türkiye bugün bölgesindeki istikrarsızlık, savaşlar, çatışmalar ve tüm olumsuzluklara rağmen dimdik ayakta durabilmiş, dışarda sözü geçen, oyuna gelen değil oyun kuran bir ülke olmuştur. Türkiye bugün Mavi vatan olan Akdeniz’de yıllardır gasp edilen hakkını almış ve ‘’artık ben de varım’’ diyebilmiştir. Suriye’de, Kuzey Irak’ta başta pkk terör örgütü olmak üzere tüm terör örgütleriyle tek başına savaşmış terörün kökünü adeta kazımıştır. işid terör örgütüyle karada savaşan tek ülke Türkiye olmuştur. Ve işid terör örgütünü Türkiye yok etmiştir.
Türkiye her alanda bu hamleleri yaparken gerek içerden ve gerek dışardan bir çok engellemelere, badirelere, ihanetlere maruz kalmıştır. Dost ve müttefik dediğimiz ülkeler bizi sadece yalnız bırakmakla kalmamış, bize karşı eylem yapan terör örgütlerine her türlü istihbari bilgiyi, silah, mühimmat ve teçhizatı vermekten geri kalmamıştır. Hem de binlerce tır ve uçak dolusu. Yine bu dost ve müttefik dediğimiz ülkeler fetö terör örgütü eliyle devletimize, milletimize ve vatanımıza kastederek darbe teşebbüsünde bulunmuş ve kendi uçaklarımızla kendi vatandaşımızı bombalayarak 250 vatandaşımızı şehit etmiştir. Binlerce vatan evladı da gazi olmuştur.
Kıymetli dostlar,
İşte Türkiye tüm bu badirelere rağmen bu başarılara imza atmış bir ülkedir. Bu badirelere ve ihanetlere baktığımızda ayakta kaldığımıza bile şükretmemiz gerekirken ayakta kalmanın yanında daha da güçlü olmamıza ve tüm dünyada sözünü dinleten bir ülke konumuna geldiğimize binlerce kez şükretmeliyiz.
Tüm badirelerden sağ salim kurtulmayı ve güçlü bir Türkiye olmayı, merhum Özal’ın hayallerinin gerçekleşmesini bu günkü Cumhurbaşkanımıza ve onun dirayetli yönetimine borçluyuz.
Yazıma burada son verirken 4 mart 2021 günü Bitlis-Tatvan’da yaşanan helikopter kazasında şehit olan 8.kolordu komutanımız Korgeneral Osman Erbaş ve diğer askerlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve kahraman ordumuza başsağlığı ve sabırlar diliyorum.
Kalın Sağlıcakla….

Tarih: 13 Mart 2021 Cumartesi    Hit: 6001




Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol