01 Aralık 2023 Cuma   

Mustafa HATİPLER / Prof. Dr. / Rumeli Mektupları

2024 YEREL SEÇİMLERİNE DOĞRU

 

Yirmi yılı geçkin bir süredir iktidarda olan AK Parti; 14 Mayıs seçimleriyle bir seçim daha kazanmıştır.  Geçmişte olduğu gibi bu seçimde ağır şartlar altında gerçekleşmiştir. Geçmişte seçimler, 31 Mayıs 2013’te Taksim Gezi Parkı eylemleri, Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ)’nün hükümete karşı emniyet güçleri aracılığıyla gerçekleştirdiği 17-25 Aralık kumpası, 6-8 Ekim olayları olarak bilinen PKK ve HDP tarafından (sözde) özerklik ilanı edilmesi ve hendek terörü, PKK ve DEAŞ’ın büyükşehirlerde gerçekleştirdiği terör saldırıları, 15 Temmuz 2016’da FETÖ’nün darbe teşebbüsü gibi olaylar altında yaşanırken 14 Mayıs 2023 seçimlerinde de ekonomik koşulların ağırlığı  etkili olmuştur.   AK Parti, 2002’deki genel seçimlerde yüzde 34,3 oranında oy alarak çıktığı bu yolculukta yüzde 35,61 oy oranıyla bir kere daha “ Durmak yok yola devam” demiştir.
Genel olarak iktidar partilerinin genel seçimde aldıkları oy ile yerel seçimlerde aldığı oylar aynı olmamaktadır. AK Parti bu genel yargıyı yıkmış ve genel seçimlerdeki başarısını yerel seçimlerde de sürdürmüştür. 2004, 2009, 2014, 2019  yerel seçimlerinin sonuçları bu yöndedir.
Şimdi önümüzde bir yerel seçim daha bulunmaktadır. Bu seçimin belirgin özelliği yine  ittifaklar olacaktır. Her ne kadar muhalefet cephesi, 14 Mayıs seçimlerindeki gerçekleştirdikleri  ittifakın  sona erdiğini ifade etse de, seçim sath-ı mailinde durumun değişerek yine ve yeni itttifaklar kurulacağını tahmin etmek pek zor değildir.
AK Parti, iyi bir planlamayla ve  yeni bir heyecan ve devinimle, 2024 Mart yerel seçimlerini yüksek oy oranıyla kazanabilir, kazanmalıdır. Ancak burada en önemli ayrıntı, iyi bir planlama ve yeni bir heyecan ve devinimin gerekliliği gerçeğidir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu gayret bütün teşkilatlar tarafından benimsenmelidir. Aday/ların durumu, seçim atmosferinin ortaya çıkardığı durumlar elbette önemlidir. Ancak aslolan, bunlarla birlikte parti teşkilatlarının büyük bir gayret ve heyecan kuşanarak seçime asılmasıdır. AK Parti teşkilatları, genel merkezin belirlediği aday/lara saygı duyup büyük bir çalışma azmi içinde olmalıdır. Bu azimli çalışma; mutlaka; “beynel havfi ve ver-reca” yani “korku ve ümit arasında” makamında olmalıdır. Bunun aksi, ya aşırı güvensizlik ya da aşırı güven halidir ki her ikisi de sağlıklı bir durum değildir.  Muhalefetin kazanmak için her yolu mübah gördüğü bu pragmatist ortamda,  AK Parti’nin bu seçimde,  her zamankinden daha aktif, daha diğergam, daha gayretli, daha heyecanlı olması gerektiği çok açık olarak ortadadır. AK Parti teşkilatları, Sayın Cumhurbaşkanımızın heyecan ve gayretine görüp en az o kadar çalışmalıdır.   

Tarih: 16 Ağustos 2023 Çarşamba    Hit: 1232
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol