18 Şubat 2020 Salı   

Adem DİŞÇİ / Bilişim ve Yazılım Uzmanı - Oyuncu / Teknoloji ve Sanat

2019-2020 ARASINDA YAŞANACAK OLAN TEKNOLOJİK GELİŞMELER

 

MERHABA Sevgili Paşavizyon Okurları;
Bu yazımda sizlere son 1 yıl içinde yaşanacak bazı teknolojik gelişmelerden bahsetmek istiyorum.
Nesnelerin İnterneti (IOT)
Geçtiğimiz 10 yılda, önce bilgisayarlarla başlayıp sonra akıllı telefonlar ve tabletlerle devam eden gelişim, 2019 sonu itibarıyla “nesnelerin interneti” ile 20 milyon “nesne”nin birbirine Wi-Fi ağları aracılığıyla bağlanmasını öngörüyor. Şimdiye dek beyaz eşya, akıllı ev sistemleri ve akıllı cihazlar vasıtasıyla hayatımıza giren bu baş döndürücü teknolojinin 2019 yılı itibarıyla sokaklarda, kamusal alanlarda, sağlık sektöründe ve oyun teknolojilerinde de kendine yer bulması bekleniyor.
Dijital Asistanlar
Geçtiğimiz yıllarda Amazon’un geliştirdiği Alexa ve Google Home ile birlikte yükselişe geçen dijital asistanların 2019 yılı ile birlikte daha çok evde kullanılması ve bununla birlikte alınan geri bildirimlerle bu teknolojinin hızla gelişmesi bekleniyor. Hatta birçok markanın, ürettikleri ev gereçlerine bu yeni teknolojileri doğrudan entegre ettikleri ve bu sene piyasaya sürülen birçok ürünün asistan özelliği taşıyacağını biliyoruz.
5G Teknolojisi
Bant genişliği açısından son derece gelişmiş olan ve dünyadaki coğrafi / fiziki koşullardan bağımsız olarak ses ve data transferi yapmaya imkan veren 5G teknolojisi de 2019 yılında hayatımıza girmesi beklenen yeni teknolojiler arasında. İlk denemesi geçtiğimiz aylarda Finlandiya ve Estonya arasında gerçekleştirilen 5G bağlantısının 2.2 gbps hıza çıktığını düşünürsek, bu gelişmenin mevcut internet sektörünün dinamiklerini de hızla değiştireceği öngörülüyor.
Yeni Nesil Dijital Ödeme Teknolojileri
Gitgide yaygınlaşan mobil cihazlar ve siber güvenlik konusunda geliştirilen üst düzey yöntemlerle birlikte popülerleşen mobil ödeme teknolojilerinin bu yıl altın çağını yaşayacağı tahmin ediliyor. Bankaların hâlihazırda kullanıma sundukları NFC (temassız) ödeme ve QR kod ile ödeme sistemlerinin yanı sıra bu sene Apple Pay ve Google Pay gibi dijital ödeme platformlarının da yaygınlaşacağını söylemek mümkün.
Dijital ikizler
Günümüzde birçok üretim sistemi, yazılımlar yardımıyla insanlar tarafından yönetiliyor. 2019 yılında bu gidişatın biraz daha ileri taşınacağı ve tamamen dijitalleştirilebileceği tahmin ediliyor. Gerçek bir sistemin dijital ikizi geliştirildiğinde; makineler arası iletişim, yapay zeka ve sensör teknolojileri aracılığıyla üretimin neredeyse tamamen makinelere emanet edilmesi mümkün görünüyor. Görünen o ki artık çalışan değil, çalışacak robotları, sensörleri ve yapay zekaları geliştiren insan olmak için çabalamak gerekecek.
Türkiye’nin ve dünyanın en iyi yerel gazetesinde köşe yazısı yazmak ve Bayrampaşa’da oldukça yoğun bir ilgiyle karşılaşmak gerçekten benim için gurur verici.Yazılarımı okuyuyarak bana güzel geri dönüşler yaptığınız için teşekkür ederim.
Saygılarımla...

Tarih: 22 Nisan 2019 Pazartesi    Hit: 1361
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol