20 Temmuz 2019 Cumartesi   

Naser ŞİMŞEK / İnşaat Mühendisi / Teknik Bakış

2018

 

2018 yılını geride bıraktık. Türkiye için önemli olayların yaşandığı bir yıl oldu. Gelecek yıllarda 2018 de yaşananlar hatırlanacak geleceğe yön verecek olayların yaşandığı bir yıl olarak tarihte yerini alacaktır.
Yaşanan bu önemli olaylardan bazılarını beraber paylaşalım istiyorum.
20 Ocak’ta Türk Silahlı Kuvvetleri Özgür Suriye Ordusu ile beraber, YPG ve PYD’ye karşı Afrin'e yönelik 'Zeytin Dalı Harekatı' operasyonunu başlattı. Bu operasyon ile 18 Mart Şehitler Günü’nde Afrin kent merkezine Türk Bayrağı dikildi. Türkiye üzerine farklı planlar yapan şer güçlerce yapılan/yaptırılan  kilometrelerce uzunluktaki yeraltı tünelleri imha edildi. Türkiye’ye yapılacak hain saldırı planları suya düştü, maşa olarak kullanılan YPG ve PYD güçlerinin bu bölgedeki varlığı yok edildi.
17 Nisan’da Sn. Devlet Bahçeli yaptığı grup toplantısında “Cumhurbaşkanlığı Sistemi henüz tam devreye girmedi. Türkiye’nin 3 Kasım 2019’a kadar dayanması kolay değildir. 3 Kasım 2019’a kadar ulaşmak her dakika zorlaşmaktadır. Türkiye’nin bekası açısından Cumhur İttifakı’nın korunması elzemdir. Türkiye’nin, ABD, Fransa, İngiltere ile ilgili kurulan ilişkiler değişime uğramıştır. Ülkemizin cumhurbaşkanlığı sistemine acilen geçmesi acil bir hal almıştır’’ diyerek 26 Ağustos’ta erken seçim yapılmasını dile getirdi. 18 Nisan’da Sn. Erdoğan ile Sn. Bahçeli bir araya geldi. Yapılan toplantıdan sonra Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin 3 Kasım 2019 tarihinde yapılması gereken Genel Seçimlerinin 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacağını açıkladı. Bu karar ile Türkiye artık ittifakların konuşulduğu ve farklı oy pusulaların kullanılıp yeni bir yönetim sistemine geçeceği karar olarak tarihe en önemli olaylardan biri olarak geçti. AK Parti ve MHP Cumhur İttifakı olarak, CHP-İP, Millet İttifakı olarak seçime girme kararı aldı. 24 Haziran’da yapılan seçimlerde Cumhur İttifakı Adayı Sn. Recep Tayyip Erdoğan %52.6 oy oranı ile 1. turda gereken %50+1 oranını geçerek yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk Cumhurbaşkanı oldu. Seçim sonrasının en büyük itiraflarından biri Millet İttifakı adayı Sn. İnce’nin  Millet İttifakı adayı olarak Sn. Kılıçdaroğlu tarafından  açıklanırken “Gel bakalım Muharrem” lafı ile seçimi baştan kaybettiklerini açıklamasıydı. Bence gelen bu itiraf 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde Muharrem İnce’nin aday olma ihtimalini ortadan kaldırdı.
31 Mart yerel seçimlerine doğru koşar adımlarla gidiyoruz. İstanbul, Ankara ve İzmir seçim sonuçları çok önemli olacak. İttifakların iyice perçinleneceği bir seçim yaşayacağız. Belki de bu seçim sonuçları ile Türkiye’nin iki farklı siyasi gruba ayrıştığını daha net göreceğiz. 
Haydi Hayırlısı, Hoşgeldin 2019...

Tarih: 15 Ocak 2019 Salı    Hit: 1265
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol