14 Nisan 2021 Çarşamba   

Fatih ŞENGÜLER / Mali Müşavir / Mali Analiz

17 MAYIS’A KADAR İŞTEN ÇIKARMAK YASAK

 

DEĞERLİ Paşavizyon okurları, merhaba... Bu sayımızda başka bir konuya değinecektik. Ama önemli bir konu olan işten çıkarma yasağı, 09 / 03 / 2021 tarihli Resmi Gazete’de 17 / 05 / 2021 tarihine uzatıldığı için başlık konusu yaptık.
Korona virüs salgınının ekonomik etkilerini azaltmak için ilk olarak 17 Nisan 2020 tarihinde ilan edilen işten çıkarma yasağı bir kez daha uzatıldı.
Konu hakkında özelikle şunu söylemeliyim ki, işten çıkarma yasağı işveren açısından mevcut. İşçilerimiz açısından istenildiği zaman gerek istifa ederek gerekse şartlar oluşursa emeklilik sebebiyle işten çıkabilirler. Bence asıl ve en önemli konu Kısa Çalışma Ödeneğinin (KÇÖ) uzatılıp uzatılmayacağıdır. Her ne kadar Başkan Erdoğan 31/03/2021 tarihinin son olacağını söylese de biz işten çıkarma yasağının uzatılmasını KÇÖ’nün de uzaması işareti olarak görmekteyiz.
Nakdi ücret desteği günlük 47 lira
Ücretsiz izne çıkarılan kişilere İşsizlik Sigortası Fonu'ndan İŞKUR tarafından yapılan ödemeye nakdi ücret desteği deniyor. Nakdi ücret desteği uygulaması kapsamında ücretsiz izine çıkartılan işçiye günlük 47,70 TL ödeme yapılıyor. Sendikalar, kısa çalışma ve işsizlik ödeneği uygulamasının da uzatılmasını talep ediyor. Bu konuda henüz bir karar alınmış değil.
Ticari Kredilerde Erken Ödeme
1/3/2021 tarihinden itibaren kullandırılan kredilerde ticari müşterinin kredinin tamamı için erken ödeme talebinde bulunması halinde banka bu talebi kabul etmek zorundadır. Bu müşteriden Türk lirası krediler için gerekli faiz ve diğer maliyet unsurlarına ilişkin indirimler yapılarak hesaplanan ve müşteri tarafından bankaya erken ödenen tutarın, kalan vadesi 24 ayı aşmayan kredilerde yüzde ikisine, kalan vadesi 24 ayı aşan kredilerde ise yüzde ikinin üzerine kalan vadenin 24 ayı aşan kısmındaki her bir yıl için yüzde bir eklenerek hesaplanan tutara kadar erken ödeme ücreti alınabilir.
Söz konusu hesaplamada kalan vadenin 24 ayı aşan kısmındaki süreler yıla tamamlanır. Döviz cinsi veya dövize endeksli kredilerde ise Türk lirası krediler için uygulanacak azami ücretin bir puan artırımlı hali uygulanabilir.”
Eğer bir düzenleme yapılmazsa kira, gelir kaybı ve ciro kaybı desteklerine vergi ödeyeceksiniz.
Malumunuz üzere hükümetimiz Covid-19 pandemisi sebebiyle gelir kaybı desteği, kira yardımı ve son olarak da ilgili işletmelere ciro kaybı desteği adı altında esnafı ve ilgili şirketlerin yüklerini almak üzere destekler sağlıyor.
Ama ilgili tebliğlere bakınca ne gelir vergisi ne de kurumlar vergisine atıfta bulunup bu hiberin vergiden istisna olduğuyla alakalı bir madde göremedim.
Konuyla alakalı 2021 yılı 1.dönem gecici vergiyi düzenlerken bu destekleri tıpkı sizin geliriniz gibi vergi matrahınıza ekleyeceksiniz.
Yetkililerden maksadın hasıl olması açısından bu desteklerin vergiden istisna tutulduğuna dair ilgili düzenlemeleri yapmasını rica ediyoruz.

Tarih: 13 Mart 2021 Cumartesi    Hit: 6563
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol