23 Şubat 2024 Cuma   

İlyas ÇAĞLAYAN / Tiyatrocu / Oyuncu / Kültür - Sanat

İYİLEŞECEĞİZ

 

6 Şubat sabahı tarihin en büyük felaketini yaşayan ülkemiz 49 binden fazla insanını kaybetti.
İlk günden itibaren gerek sahada gerekse oradan çok uzaklarda başlayan çalışmalar tamamen gönüllülük esasına dayanarak devam ederken sürdürülebilir yardım çalışmaları da bir biri ardına gelmeye başladı. İşte bu ve buna benzer durumlarda gösterdiğimiz birliktelikten dolayı bu memleketin evladı olmaktan gurur duydum. Televizyonlarda yapılan kampanyalara katılan irili ufaklı yardımlarını esirgemeyen halkımız aslında nasıl birlikte hareket edileceğinin de bir örneğini sergilemekte. 9 yaşında ki İdil, kumbarasında biriktirdiği 550 Türk Lirasını gözünü kırpmadan depremzedelere bağışlarken büyük holdinglerin sadece kendileri için kâr etmedikleri de bu felaketin bizlere ispatladığı olgulardan.
  Bakmayın siyasetin bir birine girmesine, onlar başka dünyalarda dolaşıyor ve koltuklarını korumak için elbette bazı siyasi manevralar yapacaklar. Yakında yapılması planlanan seçimler için kendi kulvarların da aksiyonlar sergilerken zannetmeyin ki onlarda bu felaketi ikinci plana attılar. Sadece eski tabirle ‘kuyruğu dik tutma çabası’ diye adlandırılabilecek açıklamalar ile bu meslek gurubunun gereklerini sergilemekteler.
  Ancak tüm bunları incelerken hakkını yemememiz gereken ilk günden itibaren canları pahasına can kurtarmak için orada olan arama kurtarma ekipleri ve sağlık ekipleri. Düşünsenize bastığınız yer yerinde durmuyor (ilk günden bu yazıyı kaleme aldığım ana kadar 14 binden fazla artçı olmuş) etrafınızda acılardan oluşmuş bir insan topluluğu ve 14 milyon kişiyi direkt olarak etkileyen bir enkaz yığını. Tüm bu olumsuzluklar ve cehennemi andıran görüntüler arasında bir can daha kurtarabilir miyim diye sorgusuzca enkazların altında çalışan bu ekipleri unutmak onlara ve bu depremde zarar gören herkese ihanet olur.
Şimdi onların işi bitti, artık enkaz kaldırma ve şehirleri yeniden kurma daha sağlıklı ve daha güvenli yapılar kurma çalışmaları başlayacak. Binaları her şeye dayanıklı ve güvenli yapabilme imkanına sahibiz de depremzedeleri eskisi gibi sağlıklı ve güvenli bir hayata devam etmeleri için nasıl ikna edeceğiz. Sadece onlarla aramızda bir fark olmadığını anlatarak bu felaketten uzaklaştırmanın tek yolu sanat. Onlara resim yapalım, şarkılar söyletelim, oyunlar oynatalım.     Evlerine gülümseyerek giden her çocuk ev halkını annesini babasını ablasını ağabeyini güldürmeyi başaracak veya mutlu edecektir.
İyileşeceğiz hep beraber çok iyi olacağız.
  Birlikte güçlü olma felsefesini benimsediğimiz de ve altında bir matematik yapmadığımız da, o zaman daha mutlu ve daha güzel bakacağız hayata…
İnsan olmak başka bir sanattır, anlayana...
Yazıma son verirken, Paşavizyon Gazetesinin 15. yılını kutluyorum. Birlikte nice yıllara...

Tarih: 15 Mart 2023 Çarşamba    Hit: 964
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol