15 Eylül 2019 Pazar   

THERAPY SPORT CENTER

 THERAPY SPORT CENTER
 

* 2001 yılında kurulan Therapy Sport Center, Bakırköy İncirli Caddesi’ndeki merkezi ve Florya Özel Elit İstanbul Tıp Merkezi’nde 2017’de kurulan şubesiyle hastalarına bütünsel hizmet veriyor. Özel Sağlık Sigortaları ve SGK anlaşmalarıyla hastalarına hizmet veren Therapy Sport Center, ayrıca felçli hasta tedavilerini ücretsiz olarak gerçekleştiriyor.

Çoğumuz yataktan kalktığımızda boyun, sırt ya da belimizin ağrıdığını hissederiz. Halı sahada iyi ısınmadan çıktığımız maçta kas ve omurga sakatlıkları yaşarız. Profesyonel sporcular ise sık sık yaşadığı sakatlıklarla gündeme gelirken, imdadına Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezleri yetişiyor.
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon; kas-iskelet sistemi problemleri, nörolojik hastalıklar ve  kronik ağrı gibi problemlere bütünsel olarak yaklaşan, tüm yaş gruplarında özürlülüğe yol açan tıbbi durumların önlenmesi, teşhisi, tedavisi ve rehabilitasyonuyla ilgilenen tıp dalı. Fizik tedavi egzersizleri, acı dindirme, yaralanma sonrası iyileşme veya önleme konusunda en etkili yollardan biridir. Fizyoterapistler ise kaslarınızı güçlendirmek ve işlevlerini geliştirmek için egzersiz terapisinin kullanımı konusunda eğitim almışlardır. Fizyoterapistler çoğu durumda pahalı cerrahilere ihtiyaç duymadan genellikle ilaç ihtiyacını azaltarak hastaların ağrıyı hafifletmelerine yardımcı olan ve hareketsizliği iyileştiren veya eski haline döndüren iyi eğitimli ve sertifikalı sağlık uzmanlarıdır.

BÜTÜNSEL TEDAVİ ANLAYIŞIYLA HİZMET VERİLİYOR
2001 yılında Leyla Bayraktar Altıntaş ve Altan Yalım tarafından Bakırköy’de kurulan Therapy Sport Center Fizik Tedavi Merkezi, alanında uzmanlaşmış Fizyoterapistleri ile her türlü kas ve sinir sistemi rahatszlıklarının tedavilerini sorunsuzca gerçekleştiriyor. 2017’de Florya Özel Elit İstanbul Tıp Merkezi’ndeki fizyoterapi şubesini hizmete açan Therapy Sport Center, bu merkezdeki seansları SGK anlaşmasıyla ücretsiz ya da indirimli gerçekleştiriyor. Fizyoterapi alanında yeni nesil cihaz yatırımlarını, uzman ekibi ve ‘önce insan’ yaklaşımı ile bütünleştirirken, ‘Hasta Yaşam Döngüsündeki’ Yüksek hizmet standardıyla da, % 96 hasta memnuniyeti sağlanıyor. Bakırköy İncirli Caddesi’ndeki merkezinde butik tedavi anlayışıyla hastalar tek tek bütünsel biçimde ele alınarak, standart tedavi şekilleri yerine, ihtiyaca uygun olarak oluşturulmuş kişisel tedavi programları uzman fizyoterapistler gözetiminde birebir yürütülüyor. Her bir hasta bütünsel olarak değerlendiriliyor; kalıcı iyileşme sağlanıyor.

ÇALIŞANLARIN HEPSİ BRANŞLARINDA UZMAN FİZYOTERAPİSTLER
Pazar günü hariç saat 09.00-20.00 saatleri arasında hizmet veren merkezin kurucularından Uzman Fizyoterapist Leyla Bayraktar Altıntaş, yapılan çalışmalar konusunda Paşavizyon’a önemli açıklamalarda bulundu. Therapy Sport Center’ın 18 yıl önce Fizik Tedavi sektörüne yenilikçi ve hastaya yönelik bütünsel tedavi anlayışı ile kurulduğunu belirten Altıntaş, “Amacımız hastalarımıza daha önceden belirlenmiş tedavi şekilleriyle yaklaşmak değil, onların ihtiyaçlarını doğru olarak belirleyip kişisel programlar oluşturmaktır. Kurucu ortaklarımız ve Fizyoterapist arkadaşlarımız lisans sonrası değişik manipülatif ve klinik eğitimlerden geçmiş olup gerek modern tedavinin gerektirdiği egzersiz ve manipülatif uygulamalarda gerekse ESWT (Elektro Şok Dalga Tedavisi) gibi yeni nesil tedavi ajanlarında uzmandırlar. Kliniğimizde Bilgisayarlı Yürüyüş Değerlendirmesi ve kişiye özel tabanlıklar da yapılmaktadır. Amacımız hastalarımızın hayata sağlam ve dengeli basmasıdır” dedi.

KLASİK TEDAVİ YÖNTEMLERİNE BURADA YER YOK
Hastalarını özel bir misafir ve dost olarak Therapy Sport Center’a kabul ettiklerini belirten Altıntaş, özellikle kronikleşmiş vakalar konusundaki çalışmalarını ve elde ettikleri sonuçlar konusunda ise “Klasikleşmiş tedavi şekli olan elektrik, ısı, ultrason sürecini reddedip, hastanın şikayetine odaklı değil, hastayı bütünsel ve tam bir değerlendirmeye alarak, ortaya çıkan problemleri, profesyonel ekibimizin birebir uyguladığı; manipülatif tedaviler (elle tedavi), uygun egzersiz yüklemeleri; terapatik masaj, mobilizasyon ve manipülatif teknikler kullanarak, kalıcı olarak iyileşme elde edebiliyoruz. Aynı zamanda hastalarımızın, kurumumuza şikayeti ile geldiği ilk andan, tedavi olup gidinceye kadar olan  ‘Hasta Yaşam Döngüsü’ olarak adlandırdığımız süreçte; güven, samimiyet ve birebir ilgiye dayalı özel bir ilişki yürütüyoruz. Bu da, hastalarımızla uzun süreli dostlukların oluşmasına ve yeni hasta kazanımımızın da hep referans ile oluşmasına sebep oluyor. Aynı zamanda ESWT gibi yeni nesil tedavi alanlarında da uzmandırlar. Her iki merkezimizde; bilgisayarlı yürüme analizi ve kişiye özel tabanlık uygulamaları ile birlikte probleme özgü kinesiotape uygulamaları yapılmaktadır” diye konuştu.

NOKTA ATIŞI TESPİT VE TEDAVİ 
Sporcu sağlığı üzerine master yaptığını ve futbol, voleybol, basketbol ve tenis başta olmak üzere sporcu sağlığı ve ortopedi konusunda uzmanlaştığını belirten Altıntaş, “Theraphpy Sport Center olarak hastalarımıza verdiğimiz hizmetin yanı sıra çeşitli üniversitelerden gelen öğrencilere staj imkanı sağlıyoruz. Spor kulüplerinin performans ölçümlerini yapıyoruz. Biz sadece doku bazlı sorunlarla ilgilenmiyoruz. Geçici tedavi diye bakmıyoruz, rahatsızlıkların nedenlerini buluyor vetedavi ediyoruz. Sporcularda genelde çapraz bağ yaralanmaları oluyor. Kas yaralanması, kırık,  yoğun omurga problemleri, menisküs, tendon kopması da sık görülen sakatlıklar. Klasik tedavi yönetimi sonrası sporcular antrenmana başlar ve sahalara dönmesi uzun süre alır. Bütüncül tedavi sayesinde sporcuyu tedavi etmenin yanı sıra özel antrenman programı veriyoruz. Bunun sonucu sporcu tedavisi sonrası hemen müsabakalara çıkabiliyor. Türkiye’nin bir çok yerinden sporcular merkezimize tedaviye geliyor. Genelde İstanbul takımlarında oynayan sporcular başka şehre gitse bile tedavisi için yine bize geliyor ve arkadaşlarını bile bize yönlendiriyor. Tavsiye üzerine gelen çok kişi bulunuyor. Manuel ağırlıklı çalışıyoruz ve birçok yerden farklı olarak bir seansımız 2 saat sürüyor. Ön çapraz bağ sakatlıklarında ise 4-5 saat tedavi uyguluyoruz. Hastalığına göre tedavilerin seansı değişiyor. Şunu da belirteyim çok ünlü hastaneler de ve fizik tedavi merkezlerinden hem seans saati olarak fazla çalışıyoruz hem de fiyat olarak çok altında ücret alıyoruz” şeklinde konuştu.

SPORCULARDA ÖN ÇAPRAZ, NORMAL İNSANLAR VE ÇOCUKLARDA SKOLYOZ
Sporcular ve normal insanlarda en sık görülen rahatsızlıklar konusunda açıklama yapan Uzman Fizyoterapist Leyla Bayraktar Altntaş, “Sporcularda en çok ön çapraz yaralanmaları, menisküs, ayak bileği burkulmaları ve kas yaralanmaları oluyor. Sporda ekipman ve ayakkabı seçimi önemli. İyi bir ısınma antrenmanı olmazsa sakatlık riski çok yüksek oluyor. Sporcuların haricindeki insanlarda ise kas yaralanmaları, omuz ve Skolyoz (omurga eğriliği) problemleri görülüyor. Bunun yanı sıra bel ve boyun fıtığı da çok sık görülüyor. Bunların nedenlerinin en başında masa başında çalışanların hareketsiz kalması, diğerlerinin ise ani hareketlerini adale ve kasları zorlaması. Özellikle 12-16 yaş çocuklarda Skolyoz oranı oldukça fazla görülüyor. Bunların en büyük sebepleri yanlış pozisyonda oturma, tek taraflı olarak sırt çantası taşıma, ayakları ters basma. Yürüme analizleri yapıyoruz. Ayak tabanındaki basma sorunları çıkıyor. Taban düşüklüğü olabiliyor. Ayak içe doğru basarsa eklemdeki kıkırdakları tüketiyor ve diz kireçlenmesi oluyor. Halk arasında Ortopedik Ayakkabı olarak bilinen ama bilimsel olarak Anatomik Ayakkabı adı verilen ayakkabıların kullanılmasını öneririm. Bu ayakkabıların iki temel özelliği vardır. Bunlardan biri ayakkabının ayağın ön kısmına adapte olacak, burnunun yuvarlak olmasıdır. İkincisi de ayakkabının iç kısmında görülen bombe ayakların kavis kısmına karşılık gelen bölgeyi desteklemek için kullanılan bir bölgedir. Ayakkabılarda 2 santim dolgu topuk olmalı, topuğun arkadan sert olup topuğun kaymasını önlemelidir. Çocuklara yürüteci önermiyoruz. Parmak ucunda basığın için beyin onu algılıyor. Çocuklar çıplak ayakla kalın ve tüylü halılarda evin içinde yürümeli. İnsanlarda sabahları kalkınca oluşan sırt, bel ve boyun ağrıları genelde hareketsizlikten, kötü yatak seçimi fazla kilodan oluşur. Yaşınız ne olursa olsun mMümkün olduğu kadar sık ve düzenli fiziksel aktivite yapın” değerlendirmesinde bulundu.

THERAPY SPORT CENTER’DA YAPILAN TEDAVİLER
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünde; Romatoid Artrit, Ankilozan Spondilit, Osteoartrit, Boyun ve Bel Fıtığı tedavileri uygulanıyor.
Ortopedik Rehabilitasyon bölümünde; Diz Eklemi Kireçlenmesi, Kalça Eklemi Kireçlenmesi, Kırık Rehabilitasyonu, Donuk Omuz Rehabilitasyonu, Omuz Sıkışma Sendromu ve Kalça Sıkışma  Sendromu tedavileri yapılmaktadır.
Manuel Terapi bölümünde; Eklem mobilizayon ve manipülasyonu, Omurga mobilizasyon ve manipülasyonu, Terapötik Masaj, Osteopati, Yumuşak Doku Mobilizasyonu ve Kas Germe ve Kuvvetlendirmeleri tedavileri uygulanıyor.
Ağrı Tedavisi bölümünde; Radiküler ağrı, Myofasial ağrı sendromu, kronik bel, boyun, sırt ağrısı, Nevralji, Nöropatik ağrı tedavileri yapılıyor.
El Rehabilitasyonu Bölümü’nde; Tendon, Tendinit ve tenosinovitlerin rehabilitasyonu, De Quarvain Tenosinoviti, Dupuytren Kontraktürü rehabilitasyonu, Kırık sonrası rehabilitasyon, Karpal Tünel Sendromu tedavileri uygulanıyor.
Nörolojik Rehabilitasyon Bölümünde; Hemipleji, Hemiparezi), Parapleji, Paraparezi, Multiple Sklerozis, Cerebral Palsy ve Parkinson tedavileri yapılıyor.
ESWT (Elektro Şok Dalga Tedavisi) Bölümünde; Topuk Dikeni, Plantar Fasiitis, Lateral Epikondilit (Tenisçi Dirseği), Medial Epikondilit (Gölfçü Dirseği), Kalsifiye Tendinitler tedavileri uygulanıyor.
Yürüme Analizi ve Uygulamaları Bölümünde; Taban Düşüklüğü, Taban Yüksekliği, Aşill Kısalığı, Halluks Valgus, Ayakta çekiç parmak deformiteleri, İçe Basma ve Dışa basma tedavileri yapılıyor.
Osteopati Bölümünde; Kas-iskelet sisteminin etkinliği üzerinde tamamlayıcı bir tıp metodu olan Osteopati, vücut dokularının fonksiyonlarını anatomi, fizyoloji, patoloji, nöroloji, beslenme fizyolojisi temelinde semptomdan çok sebebe yönelik tedavi eden çağdaş modern bir tedaviler sistemidir.
Skolyoz Tedavisi Bölümünde; Skolyoz, Kifoz, Kifoz skolyoz ve  3D Schroth Skolyoz tedavileri uygulanmaktadır.
Kinezyolojik Bantlama Bölümünde; Kinesio Tape Uygulamaları, Statik Bantlama ve Elastik Bandaj Uygulamaları yapılıyor.

THERAPY SPORT CENTER’İN UZMAN FİZYOTERAPİST EKİBİ 

Leyla Bayraktar Altıntaş 
2000 yılında İstanbul Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Okulu’ndan “Fizyoterapist” unvanıyla mezun oldu. 2000-2002 yılları arası Orotpedik Manuel Terapi ve Kranio Sakral Terapi  kurslarını tamamladı. 2005’de Marmara Üniversitesi’nde Spor Sağlık Bilimleri üzerine Yüksek Lisans yaptı. Bir süre Ortospor Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniğinde Uzman Fizyoterapist olarak görev yaptıktan sonra Fizyoterapist AltanYalım ile Therapy Sport Center’ı kurdu. Bilim Üniversitesi ve ArelÜniverstesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yaptı. 2013-2014 yıllarında İKOMT  eğitimi aldı. 

Altan Yalım
Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nü 1994 yılında bitirerek Fizyoterapist unvanını kazandı. Egzersiz ve spor konularında değişik kurs ve kurumlardan lisanslar aldı. 1995-2001 tarihleri arasında İnternational Hospital’de şef Fizyoterapist olarak görev yaptı. 2001’de Özel Fiznomer Fizik Tedavi kliniğini kurarak 2008’e kadar işletmeci Fizyoterapist olarak çalıştı. Bu süreçte İstanbul Büyükşehir Belediyespor, ÇaykurRizespor, Bakırköyspor, Zeytinburnuspor, İstanbulspor, Vefa ve A2 Milli Takımlarında Fizyoterapist olarak görev aldı. 

Selin Başak Özcan
2012 yılında İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’ne başladı. Hollanda’da diyabet ile ilgili uluslararası programda görev aldı. Kinesio-taping ve rijit bantlama eğitimi aldı ve seminerlere katıldı. Mezun olduktan sonra omurgada manipulatif teknikler ve viseral mobilizasyon eğitimlerini aldı. 2017’de 3D Schroth metodu skolyoz tedavisi eğitimi aldı.

Gülbahar Acar
2016 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nü bitirdi. Almanya’da Manuel Lenfatik drenaj, Nörolojik-Ortopedik Rehabilitasyon, Manuel Tıp, Nörofizyolojik Metabolik Değişiklikler, Anatomi ve sinir sistemi alanlarında eğitim gördü. Omurga’da Manipulasyon/Mobilizasyon, Kinezyolojik Bantlama, Hacamat, Sülük ve kuru iğneleme eğitimlerini aldı.

Tarih: 01 Haziran 2019 Cumartesi    Hit: 9094

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol