05 Ağustos 2020 Çarşamba   

Cemil SAĞLAM / Gazeteci Yazar / Basın Tribünü

İŞTE BÖYLE GEÇTİ!

 


Ömürden bir yılı daha harcadık. Acı tatlı 365 günü geride bıraktık.
2019 kimine kazandırdı, kimine kaybettirdi, kimini parlattı, kimini unutturdu.

Kısaca işte yıla damga vuranlar:

Yılın kaybedeni... Kesinlikle Sözcü yazarı Rahmi Turan... Önüne gelen yanlış bilgiyi teyit etmeden yazdı. Sonra cümle âlemden özür dilemek zorunda kaldı. Hem kendisini rezil etti hem yaranmak istediği CHP liderini... Hem de ahir ömründe eski defterlerinin açılmasına ve rezilliklerinin saçılmasına yol açtı.
*
Yılın kazananı... İstifalardan istifade Hürriyet'in genel yayın yönetmenliği koltuğuna oturan Ahmet Hakan...
*
Yılın duruşu... Barış Pınarı Harekâtı sırasında sınır hattına giden Kanal D Haber Dairesi Başkanı Buket Aydın'ın hâkî renk pantolonla verdiği poz.
*
Yılın skandalı... İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adaylarının kozlarını paylaştığı açık oturumu yöneten FOX TV sunucusu İsmail Küçükkaya'nın, adaylardan Ekrem İmamoğlu ile programdan önce otel odasında görüştüğünün ortaya çıkması...
*
Yılın kaybı... Babıali'nin en renkli simalarından, Osmanlı adamı, İstanbul beyefendisi Mehmet Şevket Eygi'nin vefatı...
*
Yılın manşeti... Akit'in "Atatürk'ü istismarcılara bırakmayacağız" haberi...
*
Yılın yükseleni... Yeni Şafak'tan ayrıldıktan sonra YouTube kanalı kuran ve özellikle Bülent Arınç röportajıyla gündeme damga vuran Kemal Öztürk.
*
Yılın hayali... Doğan Medya'yı 2018’de Demirören'e satan Aydın Doğan'ın iş hayatındaki 60'ıncı yıl dönümü töreninde "Medyayı özlememek mümkün değil. Tabii özlüyorum, tabii içim çekiyor" demesi.
*
Yılın kıytırığı... Yunan Ethnos gazetesinin İmamoğlu için "Şehri Erdoğan'ın elinden alan Pontuslu" manşetini atması... "Pontuslu" lafı tartışma konusu olunca İmamoğlu'nun "Adı sanı bilinmeyen kıytırık bir internet sitesi. Ciddiye alınacak bir yayın organı değil" diye savunmaya geçmesi... Kıytırık denilen Ethnos'un Atina'nın en çok satan gazetesi olması ve muhabirinin İmamoğlu ile seçim meydanında bir gün geçirdiğinin ortaya çıkması...
*
Yılın haberi… Ara buluculuk sınavında katılan avukat kökenli 200 milletvekilinin hiçbirinin sınavı kazanamadığını ortaya çıkaran Türkiye Gazetesi’nden Yücel Kayaoğlu imzalı haberi...
*
Yılın en çok haber konusu yapılanları... Yerel seçim, yerli otomobil, Atatürk Havalimanının taşınması, Emine Bulut cinayeti, Palu ailesi, plastik poşetlerin paralı olması, depremde iletişim sistemlerinin çökmesi, Çanakkale Kirazlı köyünde altın madeni, Diyarbakır anneleri...
*
Yılın televizyon programı: MasterChef
 
*** 
Türkiye'de muhalif olmak
Türkiye'nin otomobili nihayet yüzünü gösterdi. Ne mutlu.
Hangi dünya görüşünden olursa olsun, ben bu toprakların insanıyım diyen herkesin gururlanması ve sahiplenmesi gereken bir proje.
Ne var ki, kör ideolojilerine teslim olan arkaik kafalar, Türkiye'nin millî otomobilini üretmesine el âlemden daha çok içerledi. Kimi 'çalıntı' diye karalamaya çalıştı, kimi hafife aldı.
Türkiye'de muhalif olmak demek;
-Her şeyi toptan reddetmek demektir.
-Millî görünüp emperyalizme kölelik etmek demektir.
-Biraz Kemalizm, biraz sosyalizm çok da faşizm demektir.
Muhalif olmak iyidir. İnsanı canlı tutar.
Ama bizdeki muhaliflik tedavisiz bir hastalıktır.
Fatih Selek kardeşimin kalemine sağlık.

Tarih: 31 Aralık 2019 Salı    Hit: 3173
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol