20 Ocak 2020 Pazartesi   

Cemil SAĞLAM / Gazeteci Yazar / Basın Tribünü

İSTANBUL'U KİM ALIR?

 

23 Haziran’ın galibinin kim olacağı sorusunun bugünden bir cevabı yok elbette. O cevap bir hafta sonra netleşecek.
Bu hafta yapılacak kamuoyu yoklamaları ve anketler belki önceden bir fikir verecektir.
Ama şimdiden şu kadarını söyleyebiliriz:
23 Haziran;
31 Mart seçim sonuçlarını ve 76 gün boyunca neler olup bittiğini gördükten sonra AK Parti adayına oy vermediğine pişman olanlarla, seçimlerin yenilenmesi kararı nedeniyle Ekrem İmamoğlu’nun mağdur edildiğine inananlar arasında geçecek bir karşılaşma olacak gibi görünüyor.
Bayrampaşa’da AK Parti cephesinde eski belediye başkanı, eski ilçe başkanı, eski meclis üyeleri, eski ilçe yöneticilerinin de sahada olduğunu söyleyebiliriz. Kısacası AK Parti topyekün sahada. 
***
BAYRAMPAŞASPOR’DA HEDEF BİR ÜST LİG
Bayrampaşaspor’da geçtiğimiz ay kongre yapıldı ve yeni yönetim belirlendi. Şu ana kadar birçok isimle temas kurulmuş, ama netleşen herhangi bir isim söz konusu değil. İlerleyen günlerde netleşen isim olduğu takdirde bu köşeden sizlerle paylaşacağız. Aldığım duyumlar; şampiyonluğa takım kuruluyormuş. Hadi hayırlısı...
Ben buradan başka bir konuya geçmek istiyorum.
Şöyle bir geriye dönüp bakalım ve isim vermeden Bayrampaşa’dan yetişen ünlü ve başarılı sporcuları sayalım, bunları sayısı bir elin parmaklarını dahi geçmiyor. 
Bayrampaşa’daki kulüplerin bir çoğunun ilk ve tek branşı futbol. Bayrampaşa Demirspor’u ayrı tutuyorum, yüzmede rekorlar kırarak yüzümüzü güldürüyorlar. Tebrikler Adnan başkan ve Oğuz hoca...
Basketbol, voleybol, güreş, karate, tekvando, atletizm, yüzme ve satranç gibi branşlar açılmıyor. Kulüplerin büyük kısmı maddi sıkıntı içinde ancak spor kulübü yöneticiliği gönül işidir. Bayrampaşa’dan sadece futbolcu ve basketbolcu çıkmadığını herkese göstermenin vakti geldi de geçiyor bile…
Son yıllarda maalesef çocuklarımızı AVM’lerden, tabletlerden, cep telefonlarından uzaklaştırıp spora yönlendiremedik. 
Her şey için çok geç değil. En azından çocuklarınızı yaz spor okullarına gönderin. Tatile çıkan öğrencilerin boş zamanlarını daha iyi ve spor yaparak değerlendirmeleri sağlıklı gelişmeleri ve spor yapma alışkanlığı kazanarak sporu bir yaşam biçimi haline getirmeleri son derece önemlidir. Özellikle sorumluluk alma konusunda sıkıntı yaşayan çocuklarımızın grup halinde hareket edebilme, birlikte iş başarabilme, takım olma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmakta ve onların kendi ayaklarının üzerinde durabilen bireyler olarak yetişme sürecine katkı sağlamaktadır. Yaz okulları aynı zamanda çocuklarımızın eğitim-öğretim dönemi içerisinde ortaya çıkabilen fiziksel aktivite eksikliklerini destekleyerek, yeni döneme daha hazır başlama olanağı tanımaktadır.  Bu nedenle yaz spor okulları fırsat olarak düşünülmeli. 
***
BAYRAMPAŞA BELEDİYESİ BİLİM MERKEZİ’NİN BAŞARISI
Bayrampaşa Belediyesi’nin bu yıl 3’ncüsünü düzenlediği Bilim ve Teknoloji Araştırma Projeleri Yarışmasına çeşitli il ve ilçelerden 300’ün üzerinde proje başvurusu yapıldı. Dereceye girenlere geçtiğimiz günlerde ödülleri verildi. Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi’nin bu başarılı organizasyonunu tebrik ediyorum.
***
ALKIŞLAR TUNASPOR’A
Tunaspor, Bayrampaşa Kız Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kütüphanesini yenileyerek öğrencilerin hizmetine açtı. Bu tür faaliyetleri Tunaspor değilde, Bayrampaşa Kulüpler Birliği’nin yapması daha şık olmazmıydı? Sadece Belediye’den para almakla bu işler olmuyor. Gençlere ve eğitime de destek olması gerekmez mi, Bayrampaşa Kulüpler Birliği’nin...
U-13’te Şampiyon olan Tunaspor’lu gençleri tebrik ediyorum. 18 Haziran’da İstanbul Şampiyonası’nda İstanbul Soma Aslangücü ile karşı karşıya gelecek olan kırmızı-mavili gençlerimize şimdiden başarılar. 
***
PAŞALI 4. KEZ BAŞKAN
Terazidere Spor Olağanüstü Genel  Kongresi’nde Fuat Paşalı 4’ncü kez Başkanlığa seçildi.
Yönetim şu isimlerden oluştu:
Fuat Paşalı, Kamuran Avcı, Levent Öztürk, Ümit Kaya, Fettah Bıçak, Müslüm Çelik, Ertan Keskintürk, Kenan Bıçak, Fatih Şengüler, Murat Kadan, Fatih Bıçaklar.
Yedek yönetim
Serkan Küçük, Mehdi Gani, Mehmet Şenyüz, Ali Kudin, Sebahattin Karataş, Serkan Paşalı, Sevdet Vardar, Gökhan Küçük, Serkan Bayraktar, Rahmi Gani, Alpay Kaya.
***
SAĞMALCILAR ‘NEREDE KALMIŞTIK’ DİYOR
Sağmalcılarspor 2018-19 sezonuna alt yapılarda U15-16-17-19 düzeyinde katıldı. U-17’de grup şampiyonu olurken, U-19’da da B grubundan A grubuna yükseldi. A takımda ise son haftaya kadar gruptan çıkma şansını sürdüren Sağmalcılarspor’da yeni sezonda hedef şampiyonluk. 
Kulüp Başkanı Mehmet Özdemir yaptığı açıklamada, “Bütün kategorilerde çok başarılı bir sezon geçirdik. Teknik ekibimizi ve sporcularımızı cani gönülden tebrik ediyorum. Bize teknik ve taktik olarak hemde yönetim bazında yaptığı katkılardan dolayı yönetim kurulu olarak Güvenç Kurtar hocamıza ayrıca teşekkür etmek istiyoruz. Bunun yanında Sedat Saatçi hocamıza, yardımcısı Bora Günaydın’a, Futbol Şube Sorumlumuz Cem Dedeoğlu’na göstermiş oldukları başarıladan dolayı kutluyorum. İnşallah bu sezon tüm futbolcu kardeşlerimizle “Nerede kalmıştık” sloganı ile aynı yolda emin adımlarla nice başarılara imza atmak için yola devam diyoruz. Sağmalcılarspor kulübü olarak başta Belediye Başkanımız Atila Aydıner’e ve ekibine spor verdikleri desteklerden ötürü de teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu. 
***
KENDİLERİ YAZDILAR, KENDİLERİ OYNADILAR
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün “Öğretmeniyle Güzel İstanbul” projesi kapsamında il genelinde düzenlenen etkinliklere Bayrampaşa’da görev yapan eğitimciler de tiyatro oyunu, halk oyunları ve halk müziği ekibiyle katıldı.
Kendi yazdıkları oyunu sahnede oynayarak, oynadıkları yöresel halk oyunları ve söyledikleri türküler ile öğretmenlerimiz kocaman bir alkışı hak ettiler.
***
İLGİNÇ BİLGİLER
• Dünya üzerinde keşfedilmiş en dayanıklı canlı olan Tardigrad, vakumlu uzay ortamında 10 gün hayatta kalabilmektedir.
 Dünya’nın çekirdek kısmı 5500 santigrat derece sıcaklıktadır. Bu sıcaklık, Güneş’in yüzey sıcaklığına hemen hemen eşittir.
 Dünya’ya her gün 8.600.000 yıldırım düşmektedir.
 Dünya üzerindeki ilk canlılık örneklerine günümüzden 3.5 milyar yıl öncesine ait tabakalarda, Avusturalya’da rastlanmaktadır. Bu o kadar uzun bir süredir ki, o dönemde atmosferde oksijen bile bulunmamaktadır.
 Çin’deki hava kirliliği uzaydan görülmektedir. Çin Seddi, uzaydan görülemez.
 Her gün 200.000 bebek dünyaya gelmektedir.
 Bir insan uzay boşluğunda, tamamen korunmasız olarak en fazla 2 dakika hayatta kalabilir.
 Bir günde 24 saat yoktur. Doğrusu, 23 saat 56 dakika 4 saniyedir.
 İnsan DNA’sı %50 oranında muz DNA’sı ile aynıdır.
 Dünya’daki suların %97’si tuzlu, %3’ü tatlı sudur.

Tarih: 16 Haziran 2019 Pazar    Hit: 834
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol