09 Temmuz 2020 Perşembe   

İSTANBUL’DA MASKESİZ DOLAŞMAK YASAK!

İSTANBUL’DA MASKESİZ DOLAŞMAK YASAK!
 

Koronavirüs salgınında Türkiye’de son günlerde vaka sayısı artarken, önce İstanbul ardından Ankara ve Bursa’ya dışarıda maske takmak zorunlu hale getirildi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, video konferansla gerçekleştirilen Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.
Bakanı Koca, aşı çalışmalarıyla ilgili "İki çalışmanın birinin Eylül, diğerinin Ekim ayında klinik safhasına gelebileceğini söyleyebilirim" derken, sokaga çıkma kısıtlaması konusunda ise "Önümüzdeki dönemde sokağa çıkma kısıtlaması gibi bir durumu düşünmüyoruz" ifadelerini kullandı.
Vaka sayısına göre vefat oranının en yüksek olduğu il Gümüşhane olurken, en düşük olduğu ilin ise Kilis olduğu öğrenilirken, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve diğer illerdeki günlük vaka sayıları ilgili de çarpıcı rakamlar yaptı. Bakan Koca, Son bir ayda İstanbul’da ortalama vaka sayısının 653, son bir haftada ortalama vaka sayısının 620, son üç günde ortalama vaka sayısının 610 olduğunu, ancak düne göre bu sayının 700’leri geçtiğini açıkladı.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, koronavirüs tedbirleri kapsamında İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde de maske kullanımının zorunlu hale getirilebileceğini açıkladı. Bakan Koca'nın açıklamasından saatler sonra İstanbul, Ankara ve Bursa'da maske kullanımı zorunlu hale geldi.

LGS VE YKS İLE İLGİLİ TEDBİRLER ALINACAK
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, LGS, YKS ile ilgili, “Her iki sınav için Bilim Kurulunun özellikle sınava giriş saatleri başlangıç saatleri ve çıkış saatleri olmak üzere daha güvenilir sınava gelişlerini sağlamak üzere tedbir alınması gerektiğinde sokağa çıkma dahil olmak üzere o saatlerle ilgili önerisi oldu. Cumhurbaşkanımız her iki sınavla ilgili giriş ve çıkışla ilgili uygulamanın yapılması talimatını verdi” derken, hangi saatler arasında olması gerektiğiyle ilgili öğrencinin yanlarında en fazla iki kişinin olması şartıyla ilgili İçişleri Bakanlığı’nın açıklama yapacağını söyledi.

17 HAZİRAN İTİBARIYLA 1429 VAKA 19 VEFAT
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ’Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu’nu paylaştı. Bugün yapılan 52 bin 901 testten 1429’u pozitif çıktı, yaşamını yitiren 19 kişi ile toplam vefat sayısı 4 bin 861 oldu. Toplam iyileşen hasta sayısı ise 154 bin 640’a yükseldi.
Bakan Koca’nın paylaştığı Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu’nu göre; son 24 saatte 52 bin 901 test yapıldı, 1429 kişiye daha koronavirüs teşhisi konuldu. Virüs nedeniyle 19 kişi yaşamını yitirirken, 1261 kişi de iyileşti. Bugünkü verilerle, toplam test sayısı 2 milyon 773 bin 904, toplam vaka sayısı 182 bin 727, toplam vefat sayısı 4 bin 861, toplam yoğun bakım hasta sayısı 745, solunum cihazına bağlı toplam hasta sayısı 306, toplam iyileşen hasta sayısı 154 bin 640 oldu.
Bakan Koca, verilere ilişkin, "Günlük yeni vaka sayımızda, dün, bir önceki güne göre 125 azalma olmuştu. Bugün durum durağan. Yeni iyileşen hasta sayımız, şu an yeni vaka sayısından daha az. Tedbirlerle vaka sayısını ve riski azaltmalıyız." değerlendirmesinde bulundu.

İSTANBUL VALİLİĞİ'NDEN MASKE AÇIKLAMASI
İstanbul Valiliği, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda İstanbul'da açık alanlarda maske takma zorunluluğu getirildiğini duyurdu. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya yaptığı açıklamada, "Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından pandemi (salgın) ilan edilen ve ülkemizde salgın riski olan Koronavirüs (COVID-19) hastalığının en temel özelliğinin; fiziksel temas, hava yolu vb. yollarla çok hızlı bulaşması ve enfekte insan sayısının çok hızlı artması olduğu, salgının yayılmasını engellemenin en etkili yolunun sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonun mutlak şekilde sağlaması olduğu, aksi hallerde virüsün yayılımı hızlanarak vaka sayısı ve tedavi gereksiniminin artması sonucu vatandaşların hayatlarını kaybetme riski ile toplum sağlığı ve kamu düzeninin bozulmasına sebep olacağı gerekçesi ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda; 1. Kamu kurumları ve özel sektör iş yerlerinin kapalı alanları ile toplu ulaşım araçlarında maske takılması zorunluluğu kararlarımıza ilaveten, ilimizde sokağa çıkan her vatandaşın açık alanlarda da ağız ve burunu kapatacak şekilde, usulüne uygun maske takmasının zorunlu olması, 2. Konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanması, tedbirlere uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'inci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu'nun 195'inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması, Kararları alınmıştır" ifadeleri yer aldı.

ANKARA VE BURSA'DA DA MASKE KULLANIMI ZORUNLU OLDU
İstanbul'un ardından Ankara ve Bursa'da da açık alanlarda maske takmak zorun hale geldi. Ankara Valiliği’nden yapılan açıklamada “Bilim Kurulunun önerisi ve UHK kararınca Ankara ili içinde cadde, sokak, açık alanlar ile toplu bulunulan kapalı mekanlarda maske takma zorunlu kılınmıştır. Karara aykırı davrananlar hakkında ilgili mevzuatta belirtilen yaptırımlar uygulanacaktır” ifadeleri kullanıldı.

MASKESİZ DIŞARI ÇIKILAMAYAN İL SAYISI 48'E YÜKSELDİ
Koronavirüs tedbirleri kapsamında maskesiz sokağa çıkmanın yasak olduğu il sayısı 48'e yükseldi. Maske kullanımının zorun olduğu iller şu şekilde:İstanbul, Ankara, Bursa, Adıyaman, Afyonkarahisar, Amasya, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bolu, Burdur, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Iğdır, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Rize, Osmaniye, Sakarya, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Uşak, Yalova, Zonguldak.


Tarih: 17 Haziran 2020 Çarşamba    Hit: 7228

Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol