06 Nisan 2020 Pazartesi   

İSTANBUL’DA 7/24 ULAŞIMA ARA

İSTANBUL’DA 7/24 ULAŞIMA ARA
 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, yeni tip koronavirüse karşı aldıkları yeni önlemleri açıkladı.
İmamoğlu, İBB Genel Sekreteri Yavuz Erkut, İETT Genel Müdürü Alper Kolukısa ve danışmanı Murat Ongun'la yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına önlem amacıyla telekonferans yöntemiyle toplantı yaptı.
Toplantı sonrası açıklamada bulunan İmamoğlu, İBB olarak devletle uyum içinde, çok sıkı, koruyucu ve önleyici tedbirler almaya devam ettiklerini söyledi.
Toplantı sonrası bazı kararlar aldıklarını ifade eden İmamoğlu, "Aralarında taksi, taksi dolmuş ve minibüslerin de olduğu 25 binden fazla aracı dezenfekte etmek için İstanbul'un çeşitli noktalarına bugünden itibaren 100 adet dezenfekte istasyonu kuruyoruz. Cuma ve cumartesi akşamları uyguladığımız 7/24 ulaşım hizmetine, bugünden itibaren ara vereceğiz. İşe gidiş ve dönüş saatleri dışında, yani pik saatler dışında tüm toplu taşıma hizmetlerinde insan sağlığını etkilemeyecek boyutta azaltmaya gideceğiz. Burada özellikle risk grubu altındaki 60 yaş ve üstü yaş almış hemşehrilerimizden ricam, çok elzem olmadıkça lütfen başta toplu taşıma araçları olmak üzere toplu alanlardan uzak durun" şeklinde konuştu.
Sadece gıdaya dönük semt pazarlarının kurulacağını bildiren İmamoğlu, "Hijyenle ilgili, ilçe belediye başkanlıklarıyla görüşmelerimizi yaptık. O sahalar, tertemiz hale getirilecek. Aralıklı tahtalar şeklinde pazarlar kurulacak. İlçe belediyelerimiz ve diğer yetkili kurumlar, zabıtalarıyla gün boyu süreci takip edecek." diye konuştu.
Zor günlerin geçeceğine inandığını dile getiren İmamoğlu ayrıca İBB'nin yayınlanmış, kültüu ve sanat etkinliklerinden bazılarını sosyal medyadan yayınlamaya başlayacaklarını kaydetti.

35 ambulans özel olarak donatıldı
Sağlık çalışanlarına minnettar olduklarını ve onların hayatını kolaylaştırmak için de adımlar atacaklarını belirten İmamoğlu, İBB'ye ait 35 ambulansı, bu süreçte koronavirüse karşı özel olarak donattıklarını dile getirdi.

İstanbullular, yaşlıların evlerinden çıkmasını istemiyor
Diğer yandan İstanbulluların bir çoğu yaşlı vatandaşların evlerinden çıkmasından şikayetçi. Koronavirüsün en çok etkileği yaşlı vatandaşların her gün toplu ulaşım hatlarını ücretsiz kullandığını ve parklarda oturduğunu belirten vatandaşlar, "Devlet yetkilileri özellikle yaşlı vatandaşların salgından korunması yönünde çağrıları olmasına rağmen yaşlı insanlar hala toplu taşıma araçlarını kullanıyor ve parklarda toplanıyor. Belediye yetkilileri yaşlıların evlerinde kalması için önlem almalı. Dolaşan virüs değil insanlar. Acil ihtiyacı olanların haricinde yaşlı insanlar sokaklarda olmamalı. Denizli'de belediye parklardaki bankları yaşlılar oturuyor diye sökmüş. İstanbul'da da benzer önlemler alınmalı" diyerek şikayetlerini dile getirdiler.   


SULTANGAZİ DIŞINDA TÜM İLÇELERDE HAVA KALİTESİ YÜKSELDİ
Koronavirüs salgını nedeniyle insanların büyük çoğunluğunun evde kalmasıyla taşıt kullanım oranının azalması, işletmelerin kapanmasıyla tüm Türkiye'de hava kalitesi 2 hafta önceye oranla düzelirken İstanbul'da sadece Sultangazi ilçesinin hava kalitesi düzelmedi.
Koronavirüs salgını nedeniyle insanların büyük bir çoğunluğunun eve kapanması sonucunda hava kalitesinin gözle görülür bir iyileşme sürecine girdiği görüldü.
Türkiye genelinde birçok şehirde 2 hafta önce hava kalitesi orta ve hassas derecede ölçülürken, dün saat 11.00 itibariyle aynı bölgede hava kalitesi iyi kalite olarak ölçüldü. Özellikle mega kent İstanbul'da hava kalitesinin Sultangazi dışında tamamen düzeldiği görüldü.
Koronavirüs salgını nedeniyle vatandaşların eve kapanmaya başlaması motorlu taşıtlarla hareketliliği büyük ölçüde azalttı. Yurt genelinde toplu taşıma ve özel araç kullanımının büyük oranda azalmasının yanı sıra kafeterya ve birçok iş yerinin de kapalı olması sonucu fosil yakıt kullanımı büyük oranda azaldı. Bu durum sonucunda ise hava kalitesi gözle görülür bir şekilde artmaya başladı. Trafik yoğunluğu nedeniyle büyük bir kirliliğin görüldüğü İstanbul'da da hava kalitesinin orta seviyeden iyi seviyeye yükseldiği gözlemlendi.

Tarih: 20 Mart 2020 Cuma    Hit: 1667

Fotoğraflar
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol