04 Haziran 2020 Perşembe   

ŞEHİR OLİMPİYATLARI COŞKUSU

 ŞEHİR OLİMPİYATLARI COŞKUSU
 

"Sağlık Sporda, Bağlan Hayata" projesiyle Avrupa Birliği'nden hibe almaya hak kazanan Bayrampaşa Belediyesi, proje ortağı Litvanya'nın Kaunas Belediyesi ile birlikte düzenlediği 'Uluslararası Şehir Olimpiyatları' görkemli bir şekilde düzenlendi.
Uluslararası Şehir Olimpiyatları’nın açılış töreni Semih Erdem Spor Salonu'nda yapılırken, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner'in ev sahipliğinde gerçekleştirilen törene Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakçı, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Litvanya Büyükelçisi Audrius Brüzga, Kaunas Belediyesi Delegasyon Başkanı Vyginta Poderyte, başkan yardımcıları, meclis üyeleri, aileler ve Proje kapsamında 18 ülkeden 2 bin genç sporcu katıldı. Tören 12 branşta yarışan sporcuların olimpiyat yürüyüşü ile başladı. Olimpiyatlarda; basketbol, futbol, voleybol, atletizm, okçuluk, gülle, cirit, masa tenisi, karate, tekvando, kadın futsal ve çocuk jimnastiği olmak üzere toplam 12 branşta binlerce sporcu kıyasıya mücadele etti.

KAYMAKÇI: PEK ÇOK PROJEYİ HAYATA GEÇİRDİK
Birçok projeyi hayata geçirdiğini ifade eden Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı, Büyükelçi Faruk Kaymakçı, "Bugüne kadar Türkiye-AB ilişkilerinin sonuçlarının alındığı alan Türkiye Avrupa Birliği Mali İşbirliği ve sivil toplum diyaloğudur. Bu süreçte istihdamdan engelli vatandaşların toplumdan, spora, kadına karşı şiddetle mücadeleden, sivil toplumun güçlendirilmesine, tarım ve kırsal kalkınmadan, atık depolama tesislerin inşaatına kadar pek çok projeyi hayata geçirdik" dedi.

AYDINER: BAYRAMPAŞA SPORLA ÖZDEŞLEŞTİ
Olimpiyatların açılış töreninde konuşan Başkan Atila Aydıner, “Göreve geldiğimiz günden bu yana spora ve sporcuya çok büyük yatırımlar yaptık. Bugün Bayrampaşa dendiğinde ilk akla gelenlerin başında hiç şüphesiz spor ve başarılı sporcular geliyor. Sporun merkezi haline getirdiğimiz Bayrampaşa’da böylesi geniş kapsamlı ve katılımlı bir etkinlik düzenlemekten büyük mutluluk duyuyoruz. 18 ülkeden binlerce gencimizi ve çocuğumuzu sporla özdeşleştirdiğimiz Bayrampaşa’da bir araya getirdik. Bunu sporla başardık. Bayrampaşa Şehir Olimpiyatları’nın ülkemiz, ilçemiz, halkımız ve katılım sağlayan ülkeler için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Etkinliğe katılan gençlerimize başarılar dilerken, böylesi büyük bir organizasyona destek veren kurumlara ve kişilere ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

İKİ ÜLKE ARASINDA DOSTLUK SPORLA PEKİŞTİ
Törende Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ve Kaunas Belediyesi Spor Direktörü Vyginta Poderyte de birer konuşma yaptı. Demircan ve Poderyte, “Sağlık sporda bağlan hayata” projesi ile Türkiye ve Litvanya arasındaki dostluğun sporla daha da pekiştiğini belirterek Bayrampaşa ve Kaunas belediyelerinin de bu projeyle daha çok çocuk ve gence spor yaptırma imkanı bulunduğunu ifade ettiler.
Açılış konuşmalarının ardından Dünya Şampiyonu Milli Okçu Mete Gazoz'un okçuluk gösterisi ve Paralimpik Dünya Şampiyonu Milli Okçu Burcu Dağ'ın ok gösterisiyle devam etti. Miniklerin yer aldığı çocuk jimnastik gösterisi ise açılış programına katılan konuklardan büyük alkış aldı.

ÖDÜL TÖRENİ ÇETİN EMEÇ STADI’NDA YAPILDI
Bayrampaşa Belediyesi’nin Avrupa Birliği (AB) Şehir Eşleştirme Hibe Programı kapsamında yürüttüğü “Sağlık Sporda, Bağlan Hayata” projesi çerçevesinde, proje ortağı Litvanya’nın Kaunas Belediyesi ile birlikte düzenlediği ‘Uluslararası Şehir Olimpiyatları’ bir sonraki gün ise yapılan ödül töreniyle sona erdi. Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner’in ev sahipliğinde Çetin Emeç Stadyumu’nda düzenlenen ödül törenine Kaunas Belediyesi’nden yetkililer ile Bayrampaşa Belediye Başkan Yardımcıları İsmail Gemici ve Yalçın Sırakaya ile meclis üyeleri, genç sporcular ve aileleri katıldı. Koşu yarışlarının ardından dereceye giren sporculara madalyalarını ve kupalarını veren Başkan Aydıner, bütün yarışmacıları tebrik etti.

AYDINER: PROJEMİZİ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİYORUZ
Sporun barış, kardeşlik ve dostluk olduğunu söyleyen Başkan Aydıner, “AB destekli uluslararası projemizi sporun merkezi haline getirdiğimiz Bayrampaşa’da başarıyla gerçekleştiriyoruz. Yüzlerce genç sporcumuz yarışmalarını yapıyorlar. Yarışmanın sonunda biz de onlara ödüllerini vereceğiz. Kaunas Belediyesi ile birlikte düzenlediğimiz Uluslararası Şehir Olimpiyatları’na katılan tüm sporcu kardeşlerimizi ayrı ayrı tebrik ediyorum. Toplumları kaynaştıran uluslararası bu spor etkinliğimiz ile Bayrampaşa ve Litvanya’nın kültürel işbirliğini daha da pekiştirmiş olduk.” dedi.

OLİMPİYATLAR 4 GÜN SÜRDÜ
Dört gün süren Bayrampaşa Belediyesi Uluslararası Şehir Olimpiyatları’na Türkiye’nin de aralarında olduğu 18 ülkeden toplam 2 bin genç ve çocuk katılmıştı. Olimpiyatlarda; basketbol, futbol, voleybol, atletizm, okçuluk, gülle, cirit, masa tenisi, karate, tekvando, kadın futsal ve çocuk jimnastiği olmak üzere toplam 12 branşta binlerce sporcu kıyasıya mücadele etti.

 

Tarih: 25 Kasım 2019 Pazartesi    Hit: 2366

Fotoğraflar
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol