24 Şubat 2020 Pazartesi   

Cemil SAĞLAM / Gazeteci Yazar / Basın Tribünü

İRAN'DA NELER OLUYOR?

 

İRAN’DA NELER OLUYOR?
Devrimin ve velayeti fakihlik makamının“yaşayan şehidi” ilan ettiği, devrim muhafızlarına ilk kez verilen Zülfikar nişanına sahip Kasım Süleymani, ABD’nin üstlendiği bir hava saldırısıyla öldürüldü.
Süleymani gerek devrim muhafızları ve gerekse İran rejimi açısından dominant bir siyasi figürdü.
Ali Hamaney’in manevi oğlu ve kara kutusuydu.
Birçok Ortadoğu coğrafyasını ilgilendiren konuda Dışişleri Bakanlığını hatta Ruhani’yi aşan etkiye sahipti.
Geçtiğimiz aylarda yine kritik bir süreçte Dışişleri Bakanı Cevad Zarifi’yi aşan bir iradeyi ortaya koymuş, bu olayın ertesinde Zarifi istifa dilekçesini sunmuştu.
İran dini lideri Ali Hamaney’e karşı saygısızca bir irade beyanı olarak algılanan bu tasarruf Süleymani tarafından düzeltilmiş(!) Zarifi görevine devam etmek zorunda kalmıştır.
Hatemi’nin ılımlı ve Batı’ya açılmayı ya da yumuşak zeminde dış politika yapmayı teklif eden siyaseti, Tahran Üniversitesi ve gençler arasında karşılık bulmuş olsa da devrim muhafızları arasında tepkiye neden olmuştur.
Bu tarz siyaset yapmanın İran İslam Devrimi genetiğine uygun olmadığı, bu duruşundan Hatemi’nin vazgeçmesi gerektiği bizzat Süleymani tarafından Hatemi’ye dikte edilmiştir.
Dolayısıyla Süleymani’nin denge ve denetim görevini Ali Hamaney üzerinden almış olması, vesayetçi bir baskı ile rejim üzerine gitmesi İran siyaset çevrelerinde huzursuzluk yaratmaktaydı.
Şimdi akla şu soru geliyor;
Acaba Süleymani’nin öldürülmesi hadisesi İran içinde bir grubun dahli var mı?
Bu sorunun cevabı belki çok yakında bulunabilir.
Bu arada Tahran Üniversitesinde velayeti fakihlik makamına “Kahrolsun Hamaney” itirazları yükselmeye başladı.
Demokrasi(!) talebiyle üniversiteliler ve halk sokaklarda.
Süleymani öldürülmeden evvel sokaklarda bu sesler yükselmeye başladığında, devrim muhafızlarının şiddetli baskıları sokaklarda sahne alıyordu.
Yüzlerce İranlı bu eylemler sebebiyle ölüyordu.
Trump sokaklarda eylem yapan ABD bayraklarına basmaktan imtina eden kitleye “Direnişinize saygı duyuyorum” mesajları gönderiyor.
Anlaşılan o ki, İran İslam Devrimi ABD tarafından yoklanıyor.
Velayeti fakihlik makamının vesayet gücünü koruyan en önemli aktör hayatta yok artık.
Bu arada ABD bol miktarda Körfez ahalisine silah satmakta, 2 yıl sonra Cumhurbaşkanı olması muhtemel Süleymani ortadan kalktı, İran rejiminin ılımlıları biraz daha rahat, İran’da konsolide olan bir toplum var.
Dünyaya mutlu bir haber... 
3. Dünya Savaşı çıkmayacak.
Hem ABD hem de İRAN rejiminin içindeki ılımlılar, alacağını almış gözüküyor.
Talha Ömer’in kalemine sağlık...
***
CHP BAYRAMPAŞA’NIN YENİ BAŞKANI  HASAN MUTLU 
CHP Bayrampaşa İlçe Örgütü’nün 12. Olağan Kongresini mevcut başkan İbrahim Kahraman’ın 156 oyuna karşı 231 oyla kazanan Hasan Mutlu, CHP Bayrampaşa İlçe Başkanı oldu.
***
İYİ PARTİ’DE KONGRE HEYECANI
Bayrampaşa İYİ Parti’de şubat ayında yapılacak kongre öncesi mevcut başkan Raif Güler ile birlikte Erdal Uğur Acar ve Cemil Çubuk adaylıklarını açıkladı. 25 Ocak’ta yapılacak delege seçimlerinin ardından şubat ayında da kongreye gidilecek.
***
BAKAN KASAPOĞLU’NA İST. BAFRASPOR FORMASI
Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile bir araya gelen Bayramaşa’nın Süper Amatördeki temsilcisi İstanbul Bafraspor’un yeni başkanı Ersin Üresin, Bakan Kasapoğlu’na kulübün kırmızı-siyahlı formasını hediye etti. Bakan Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu yaptığı açıklamada, geçtiğimiz haftalarda bir başka Bayrampaşa takımı Sağmalcılarspor’un maçını izlediğini belirterek, yakın bir tarihte Bayrampaşa’ya gelerek İstanbul Bafraspor Kulübü ve ilçedeki bazı kulüpleri ziyaret edeceğini ifade etti
***
LİSELİ BOKSÖRLERDEN BÜYÜK BAŞARI
Bayrampaşa Belediyesi Boks Takımı, liselerarası şampiyonada 3 madalya birden kazanarak Türkiye Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı. Bu mutluluğu Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner ile paylaşmak isteyen takımın oyuncuları Başkan Aydıner’i makamında ziyaret etti. Genç sporcuları tek tek tebrik eden Başkan Aydıner, “Başarıları ile göğsümüzü kabartan evlatlarımızı kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.” dedi.
***
ORTAOKULLARIN EN BÜYÜĞÜ MEHMET AKİF İNAN 
Bayrampaşa’dan 16 Ortaokulun katıldığı Futbol Turnuvası finalinde Mehmet Akif İnan ortaokulu, Sancaksoy Ortaokulunu 8-0 yenerek şampiyon oldu. Şampiyon Mehmet Akif İnan Ortaokulu önce İstanbul Bölge Turnuvası’na katılacak, orada da şampiyon olması halinde İstanbul Şampiyonası’na katılmaya hak kazanacak.
***
KAPTAN EVLİLİĞE İLK ADIMI ATTI
Beşiktaş’ın kaptanı Necip Uysal, evlilik yolunda ilk adımı attı. Bayrampaşa Teknikspor’da futbola başlayan ve Beşiktaş’ta kaptanlığa yükselen başarılı futbolcu Necip Uysal ile Nur Beşkardeş sözlendi. 
***
2. AMATÖR’DE KURALAR ÇEKİLDİ
2. Amatör Lig’de mücadele edecek olan kulüplerin grup ve fikstürleri belli oldu. Ligde Bayrampaşa’yı temsil eden takımlardan Gürzafer ve Altınaslar 7. Grup’ta, Muratpaşaspor 9. Grup’ta mücadele edecek. İstanbul 2. Amatör Lig 25 Ocak Cumartesi günü başlayacak. Gruplarında ilk 2'ye giren takımlar doğrudan 1. Amatör Lig'e çıkacak. 2. Amatör'de takımlar yabancı oyuncu oynatabilecek.
***
İNÖNÜ FUTSAL’DA ŞAMPİYON
İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Futsal takımı Bayrampaşa şampiyonu oldu. Futsal branşında Gaziosmanpaşa Fahrettin Özüdoğru Çok Programlı Lisesi Spor Salonunda yapılan finallerde 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Okul Sporları sezonunda Bayrampaşa İlçe Birincisi olarak bölge finallerine gitmeye hak kazandı.
***
PAŞA’NIN İLK YARI KARNESİ KÖTÜ
Sezona şampiyonluk parolasıyla giren Bayrampaşaspor, 2019-2020 sezonunun ilk yarısını 22 puanla 10. sırada tamamladı. Geride kalan 17 haftada; 5 galibiyet, 7 beraberlik ve 5 mağlubiyeti bulunan Bayrampaşaspor, rakip filelere 14 gol atarken, kalesinde de 14 gol gördü. Sezon başı yaptığı transferlerle şampiyonluğun en büyük adayı olarak gösterilen Bayrampaşa’nın ilk yarı itibariyle bulunduğu sıralama çok kötü...

Tarih: 15 Ocak 2020 Çarşamba    Hit: 5072
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol