20 Ocak 2020 Pazartesi   

Adem DİŞÇİ / Bilişim ve Yazılım Uzmanı - Oyuncu / Teknoloji ve Sanat

İNTERNET ÜZERİNDEN YAYIN YAPANLARA RTÜK DENETİMİ

 

MERHABA Sevgili Paşavizyon Okurları;
Hepimizin bildiği gibi çağımız internet ve teknoloji çağı hal böyle olunca her şeye ulaşmak çok kolay oluyor. Her birimiz de akıllı telefonlar mevcut aslında cebimizde bir teknoloji orkestrası taşıyoruz. İstediğimizde konuşabildiğimiz, istediğimizde video çekebildiğimiz, canlı yayınlar yapabildiğimiz muhteşem cihazlar. Bunların sosyal medyayla birleşmesi de tabii ki bizleri bir Televizyon kanalı veya video içerik üreten sosyal medya fenomeni haline getirebilir. Her yerden yanımızda kamera veya bir canlı yayın aracı taşımaksızın yayın yapabiliriz. Konu böyle olunca da düşük bütçelerle İnternet Televizyonu sahibi olabilirsiniz. Ben böyle yaptım bilgisayar yazılım ve web tasarım uzmanı olmam sayesinde bir İnternet Televizyonu kurdum ve buna Bayrampaşa Televizyonu adını verdim Tüm isim haklarını Patentlerini aldım ve cebimdeki teknoloji sayesinde akıllı telefonumla canlı yayınlar, röportajlar ve programlar çektim tabi ki biraz bütçe elde ederek bir kamera sahibi de olduk fakat canlı yayınlarımızı veya acil çekimlerimizi halen akıllı telefonumuzla gerçekleştirebiliyoruz. 
Şimdi gelelim konumuza “RTÜK” artık internet yayıncılığı yapan medya kuruluşlarına, internet televizyonlarına, internet radyolarına ve internet haber gazetelerine denetleme ve lisans ödeme zorunluluğu getirdi. 
Tabi ki hem Bayrampaşa TV sahibi olarak hem de Paşavizyon yazarı olarak bu konu bizleri direk ilgilendiren ve geleceğimizi belirleyecek olan bir husus.
İnternet üzerinden yayın yapan yurt içi, yurt dışı menşeili televizyon kanalları ve medya kuruluşlarına Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) denetimi getirildi. Buna göre yabancı ülkede olup da Türkiye'ye yönelik yayın yapan TV'lerin Türkiye'de lisans alması ve şirketleşmesi gerekecek.
Buna göre, “Radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerini internet ortamından iletmeye özgülenmemiş platformlarla radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerine yalnızca yer sağlayan gerçek ve tüzel kişiler, platform işletmecisi sayılmayacak."
Radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerini sadece internet ortamından sunmak isteyen medya hizmet sağlayıcılar RTÜK'ten internet ortamından yayın lisansı almak zorunda.
Aynı medya hizmet sağlayıcı kuruluş ancak bir radyo, bir televizyon ve bir isteğe bağlı yayın hizmeti sunabilecek ve bu hizmetler için ayrı ayrı yayın lisans alması gerekecek.
Medya hizmet sağlayıcı kuruluş internet ortamından yayın lisansı kapsamında sadece internet ortamından sunduğu yayınlarını kablo, uydu, karasal ve benzeri ortamlardan da sunmak istemesi halinde her bir yayın tekniği ve ortamına ilişkin ayrı ayrı yayın lisansı almak zorunda.
Radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerini internet ortamından iletmek isteyen platform işletmecileri Üst Kuruldan internet ortamından yayın iletim yetkisi alması gerekiyor.

Tarih: 19 Ağustos 2019 Pazartesi    Hit: 936
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol