04 Haziran 2020 Perşembe   

BİLFEST 2019 BAŞLADI

 BİLFEST 2019 BAŞLADI
 

Bayrampaşa Belediyesi ve TÜBİTAK işbirliğiyle, gençlerde bilimsel farkındalık oluşturmak amacıyla, düzenlenen Bayrampaşa Bilim Şenliği’nin (BİLFEST 2019) açılışı Başkan Atila Aydıner’in katılımıyla gerçekleştirildi. Üç gün boyunca çok sayıda mucidin birbirinden ilginç buluşunu sergileyeceği şenlikte yeni icatlar büyük ilgi gördü.
Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi, bilimin gizemli kapılarını gençlere açmak ve onların birbirinden ilginç yeni icatlarını sergilemelerine olanak sağlamak amacıyla TÜBİTAK işbirliğiyle Bilim Şenliği (BİLFEST 2019) düzenledi. Açılışını Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner’in gerçekleştirdiği şenlikte, çok sayıda mucit 3 gün boyunca birbirinden ilginç buluşunu sergileyecek.
Şenliğin açılış programına Başkan Aydıner’in yanı sıra Bayrampaşa Kaymakamı Dr. Soner Şenel, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri, muhtarlar, STK temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Muratpaşa Mahallesi kapalı pazar alanında düzenlenen şenlikte matematik geometri, fizik, kimya, biyoloji, robot ve yumurcak bilim evi ile tezhip, ebru, icatlar, origami, Türk mucitler ve bilim adamları atölyesi yer alıyor.

SERT: İSTANBUL’DA ÖĞRENCİ BAZINDA EN ÇOK PROJE ALAN KURUMUZ
Şenliğin açılış konuşmasını yapan Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi Genel Koordinatörü Yusuf Sert, Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi’nin 11 yıldan beri eğitim ve öğretim hizmetlerine belediyecilik anlamında farklı bir bakış açısı katan, Türkiye’deki ilk bilim merkezi statüsündeki kurum olduğunu belirterek, “Her sene yüzlerce öğrenciye verdiği uygulamalı laboratuvar eğitimleri ile bilimsel anlamda yol gösteren, bilimin hayattaki karşılığını ve uygulanabilirliğini; yaptıkları deneyler, bilimsel projeler ve organize edilen şenlikler, yaz okulları ile kavramaları sağlanmaktadır. Her sene ortalama 600 öğrenciye bilimsel eğitim veren kurum, aldığı proje başarıları ile İstanbul’da öğrenci bazında en çok proje yapan kurumdur. Geleneksel olarak düzenlediğimiz şenliğe katılan ve emeği geçen herkesi kutlar, öğrencilerimize başarılar dilerim” ifadelerini kullandı.

AYDINER: GENÇ MUCİTLERİMİZ İLE GURUR DUYUYORUM
Şenliğin açılış programının ardından kurulan atölyeleri ve sergi alanlarını ziyaret eden Başkan Atila Aydıner, “Gençlerimize imkân sağlandığında onların teknoloji alanında oldukça başarılı projeler geliştirdiğini görüyoruz. Bu ülkemiz için oldukça önemli ve umut verici. Bugüne kadar geliştirdiği özgün ve yenilikçi projelerle ulusal ve uluslararası birçok yarışmadan ödül almayı başaran Bilim Merkezimiz, ülkemiz genelinde her yaş grubunda farkındalık oluşturmak için bu şenliği düzenliyor. Bu festivalde görüldüğü üzere, kendilerine fırsat verilen genç kardeşlerimiz bugün burada, ürettikleri projeler ile kendilerini ortaya koydular. Farklı yerlerden başarılı projelerle Bayrampaşa’ya gelen bu kardeşlerimizi ayrı ayrı tebrik ediyorum. Böyle bir gençlik ile gurur duymamak elde değil.” dedi.

ŞENEL: BUGÜN PROJE ÜRETENLER YARIN BİLİM İNSANLARI OLACAK
Bayrampaşa Kaymakamı Dr. Soner Şenel ise törende yaptığı konuşmasında, “Bilginin ve teknolojinin bu kadar önemli olduğu günümüz dünyasında çocuklarımız çağa ayak uydurmalı, çağın gerisinde kalmadan eğitilmelidir. Bu gibi etkinliklerin düzenlenmesi hem ilçemiz hem de ülkemiz açısından büyük önem taşımaktadır. Bilim şenlikleri öğrenmeye istekli, merak eden, araştırmacı, bilinçli bireylerin ürettiği ürünleri ve bilgileri arkadaşlarıyla, öğretmenleriyle ve ilgi duyan herkesle paylaşabilecekleri, eğitici ve eğlendirici bir ortam oluşturmayı sağlar. Öğrenciler, üretebilmenin ve bunları çevresiyle paylaşabilmenin heyecanıyla öz güven duygusunu yaşar. Unutmayalım ki bugün burada proje üreten gençler, yarının bilim adamları olacaktır. Çocuklarımızın geleceği için yapılan bu etkinliklerin devamını diliyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından Bayrampaşa Kaymakamı Dr. Soner Şenel, Belediye Başkanı Atila Aydıner, Emniyet Müdürü Necati Aktuğ Şahin, Bilim Merkezi Genel Koordinatörü Yusuf Sert ile birlikte öğrencilerin yaptıkları çalışmaları inceledi.

Tarih: 04 Ekim 2019 Cuma    Hit: 1451

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol