09 Ağustos 2022 Salı   

İbrahim GÜLLE / Diş Hekimi /Ağız ve diş sağlığı

%100 TEMİZLİK: DİŞ İPİ VE ARA YÜZ FIRÇASI

 

Ağız ve diş sağlığımızı nasıl korumalıyız diye düşündüğümüzde, dişlerimizi fırçalamak en önemli önceliğimiz olmalıdır. Günde iki kez iyi bir diş macunu ile diş fırçalamak, sağlıklı bir gülümsemenin temel taşıdır, ancak ağzınızın ne kadar sağlıklı olduğunu gerçekten değiştirebilecek basit bir ekleme vardır – o da diş arası temizliğidir.
Diş fırçalama dişlerinizi temiz tutmanın en etkili yolu olsa da diş fırçası diş yüzeylerinin sadece %60'ına ulaşır. Dişlerinizin arasında kalan boşlukları temizlemek için ise diş ipleri ve diş arası (arayüz) fırçaları kullanmak, gülümsemenizin sağlığını korumak için yapabileceğiniz en kolay ve en önemli şeylerden biridir.
Diş arası temizliği neden bu kadar önemlidir?
Diş fırçanız, ister klasik olsun ister elektrikli, dişin tüm yüzeylerini %100 temizleyemez. Özellikle iki dişin arasında kalan bölgeleri bu tip fırçalarla, klasik yöntemlerle temizlemek imkansızdır. Fırçanın ulaşamadığı bu alanlarda ise diş plağı birikebilir. Zamanla bu plak ağız kokusuna, diş çürümesine ve diş eti iltihabına neden olabilir. Bunun olmasını önlemek için günlük temizlik rutininizin bir parçası olarak diş ipi ve arayüz fırçası kullanmak gerekmektedir.
Arayüz fırçası, normal bir diş fırçasının ulaşamadığı dişlerinizin arasını temizlemek için özel olarak tasarlanmış küçük bir fırçadır. Düzenli diş fırçalamaya ek olarak günlük diş arası fırçası kullanımı, diş etlerinizi ve dişlerinizi taze ve sağlıklı tutmanın kolay ve etkili bir yoludur. Ağzınızı sağlıklı ve ferah tutmak için dişlerinizin aralarını her gün temizlemenizi öneriyorum.
Dişlerinizin arasını temizlemeye ilk başladığınızda, diş etleriniz biraz ağrıyabilir hatta kanayabilir. Bu normal karşılanabilir. Ancak bu kanama hemen durmayıp devam ediyorsa bu genellikle diş eti iltihabının bir işaretidir. Birkaç gün içinde bir iyileşme fark etmezseniz detaylı bir muayene için diş hekiminize başvurmalısınız demektir.
Doğru boyutu seçmek
Arayüz fırçaları birçok farklı boyutta piyasada mevcuttur ve hangisinin ağzınız için en uygun olduğunu bilmek zor olabilir. En iyi tavsiye için, bir diş hekiminden tavsiyelerini isteyin.
Doğru boyuta kendiniz karar vermek için de uygulayabileceğiniz birkaç yöntem var:
- Aynaya bakın ve fırçayı dişlerin arasına, diş etlerine yakın bir yere yerleştirin. En küçük boyutla başlayın ve fırça kılları diş yüzeyine ve diş eti dokusuna değene kadar çalışın.
- Fırça tam oturmalı, ancak tel plastik kaplı olmasına rağmen dişlerin kenarlarına veya diş etlerine temas etmemelidir. Fırçayı asla bir boşluğa zorlamayın.
- Yerleştirildikten sonra, arayüz fırçasını tam uzunluğu boyunca yaklaşık 2-3 kez ileri geri hareket ettirin. Dişler arasındaki tüm boşlukları günde bir kez temizlediğinizden emin olun.
Muhtemelen iki-üç farklı boyuta veya bir veya iki fırça ve diş ipi kombinasyonuna ihtiyacınız olacaktır. Bunların hepsi her diş arası boşluk farklı genişlikte olabileceği için bu boşlukların boyutuna bağlıdır.
Diş arası fırçaları nasıl kullanılır
Diş arası temizliğinden en iyi şekilde yararlanmak doğru teknikle ilgilidir. İyi haber şu ki, diş arası fırçaları kullanmak nispeten kolaydır. Bir kez ustalaştıktan sonra, ömür boyu sürecek sağlıklı bir alışkanlıktır.
-    Ön dişler arasında düz bir diş arası fırçası kullanın.
-    Fırçayı dişlerin arasına nazikçe yerleştirin. Fırçayı bir boşluğa zorlamayın; nazikçe çalışın veya daha küçük bir boyut seçin.
-    Diş arası fırçasını tam uzunlukta birkaç kez ileri geri hareket ettirin.
-    Arka dişlerde küçük bir diş arası fırçası kullanıyorsanız fırçanın yumuşak boynu hafifçe bükebilirsiniz. Parmağınızla basınç uygulamak arka dişlerin arasına ulaşmayı kolaylaştırır. Veya arka dişlerde daha kolay bir fırçalama için uzun saplı bir arayüz fırçası da kullanabilirsiniz.

Tarih: 02 Ağustos 2022 Salı    Hit: 1039
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol